::INFORMACJE::




::TYTUŁ POLSKI::
Obcy - 8 Pasażer Nostromo

::
REŻYSERIA::
Ridley Scott

::SCENARIUSZ::
Dan O'Bannon, Ronald Shusett

::MUZYKA::
Jerry Goldsmith
 
::ROK::
1979

::CZAS TRWANIA::
117 min.

::OBSADA::
Tom Skerritt
Sigourney Weaver
Veronica Cartwright
Harry Dean Stanton
John Hurt
Ian Holm
Yaphet Kotto
Bolaji Badejo
Helen Horton
Eddie Powell

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


ALIEN

 


- Twórcą Obcego jest artysta-rysownik H.R. Giger. Wygląd potwora oparł na istocie, która nawiedzała go kiedyś w koszmarach sennych. Efekt stworzonej przez Gigera postaci jest niesamowity - Obcy jest przerażający i autentycznie straszy. 

- Ellen Ripley zajęła 8 miejsce na liście ulubionych bohaterów filmowych ułożonej przez krytyków amerykańskiego magazynu "Premiere" (2004).

- Podczas pierwszej premiery „Obcego” w kinie „Egyptian” w USA, jeden z widzów próbował podłożyć ogień, pod wystawione tam, na tę okazję rekwizyty z planu filmowego. Dokładnie pod wielki kokpit obcych, na którym siedzi skamieniały szkielet obcego. Tłumaczył się potem, że sądzi, iż jest to „diabelskie dzieło”. Producenci filmu byli zachwyceni! Odpowiadali na to: GREAT!!!

- Po dobrze zapowiadającym się scenariuszu filmowym i pasji pracy twórców konceptualno technicznych „ALIEN`A” – producenci, wykładający kasę na tę produkcje filmową, postanowili podwoić budżet filmu z około 4 z przecinkiem do 8 z przecinkiem $! Podnieśli tym samym klasę filmu z „B” do klasy „A”! Jak się okazało – bardzo opłacalnie!

- W jednym z kin, gdzie puścili „Obcego” w USA odźwierny, sprzedający tam bilety został stratowany, przez wybiegających z kina podczas projekcji przerażonych i spanikowanych widzów!

- 20th Century Fox nie chciało robić tego filmu bo był za krwawy. Jedynym producentem, który był zainteresowany był Roger Corman. Jednak Walter Hill namówił 20th Century Fox.

- Szkic scenariusza zawierał męską postać Ripley.

- Veronica Cartwright dostała swoją rolę w tym filmie - jak wspomina prowadząca casting - z powodu swojej "niekonwencjonalnej urody i spojrzenia". Jako druga kobieta na planie filmowym nie sympatyzowała z Sigourney Weaver, która w przeciwieństwie do Veroniki dostała najważniejszą rolę w tym filmie – prowokując sytuacje inicjujące napiętą atmosferę na planie filmowym (Podczas usuniętej sceny policzkowania Ripley przez Lambert, - pokazanej widzom dopiero po 25 latach w zmodyfikowanej wersji reżyserskiej - ta druga uderzyła ją w twarz autentycznie, co było zupełnie niepotrzebne, jak sądzi Weaver. Cartwright do dzisiaj jest innego zdania.). Do dzisiejszego dnia Veronica Cartwright nie przepada za sławną gwiazdą Hollywoodu Sigourney Weaver; wspominając różne niesnaski, jakie miały miejsce pomiędzy nimi podczas kręcenia „Obcego”. Dodać trzeba, iż po otrzymaniu scenariusza Veronica Cartwright przeczytała go myśląc, że obsada głównej bohaterki Ellen Ripley jest przydzielona właśnie jej. Po wyjaśnieniu jej, iż ta rola jest już obsadzona, musiała przeczytać scenariusz ponownie od początku. Prawdopodobnie właśnie to, było przyczyną rozniecenia iskry antypatii pomiędzy dwiema aktorkami.

- „Obcy” nigdy nie miał swojej premiery filmowej – w właściwym sensie, tego słowa znaczeniu! Zamiast premiery 20th Century Fox zorganizowało, z wielką pompą marketingową uroczyste „otwarcie”, w amerykańskim kinie „Egyptian” - wyświetlającym projekcję tego filmu 48 godzin non stop. Aktorzy grający w tym filmie, oraz jego twórcy musieli stać w gigantycznej kolejce wokół kina, by kupić bilety! Musieli za swoje bilety zapłacić z własnego portfela!

- Film znalazł się na liście 50 filmów, które trzeba zobaczyć przed śmiercią. Wyprzedziły go takie filmy jak: Czas Apokalipsy (pierwsze miejsce), Garsoniera, Miasto Boga, Chinatown. Liste ogłosiła brytyjska telewizja Channel 4.

- W plebiscycie zorganizowanym w 2004 roku przez magazyn "Cinema" i portal "Stopklatka.pl" na najlepszy horror film "Obcy - 8 pasażer Nostromo" zajął 9. Miejsce.

- Obcy z filmu zajął trzecie miejsce w plebiscycie na najstraszniejszego potwora przeprowadzonego przez magazyn "Empire".

- Podczas castingu Sigourney Weaver zastanawiano się, czy obciąć jej długie włosy. Było sporo dyskusji odnośnie jej fryzury, lecz w końcu z0adecydowano, by nic z nimi nie robić i zostawić je takie, jakimi są: naturalnymi. Obawiano się także, że jej udział w filmie, - jako w swojej pierwszej roli filmowej - może zepsuć obraz, tej kosztownej produkcji. Producenci sporo gmerali pomiędzy sobą, że ta nowa, początkująca i nikomu nieznana aktorka, jako: „new kid on the block” nie podoła swojej roli – jak pokazał czas; byli w totalnym błędzie.

- Giger – ekscentryczny szwajcarski artysta, który stworzył wizerunek „Obcego” – ubierający się na czarno i unikający światła słonecznego - posiadał w swym domu rozkładający się szkielet swojej narzeczonej, która popełniła samobójstwo. Swą obsesję na tle rozkładających się ciał, zmiksowaną z seksualnością, potęgował napędzając swój umysł narkotyzowaniem się opium. Jego prace, w postaci wydanego książkowego albumu „Necronomicon” dostrzegł ubogi i bezrobotny wówczas amerykański scenarzysta filmów science-fiction Dan O`Bannon, który z kolei pokazał go Ridley’owi Scott’owi, wraz ze swoim nowym scenariuszem twierdząc, że jeśli zatrudni się tego faceta do stworzenia kinowego potwora, to uzyska się coś absolutnie oryginalnego i unikatowego – ten zaś, który sam jest także artystą malarzem, zakochał się w jego mrocznych wizjach. Ridley Scott uważał, że jego wizje bestii są nie tylko straszne i przerażające, ale i piękne!

- Matematycznie rzecz biorąc Obcy jest nie ósmym a dziewiątym pasażerem statku Nostromo. Niewiadomo tylko, dlaczego kot, którego Ripley znalazła na statku ucieczkowym został pominięty przez polskich dystrybutorów.

- Początkowo statek kosmiczny miał nosić nazwę Snark, co było hołdem wobec legendarnej istoty z wiersza Lewisa Carrolla "The Hunting of the Snark". Następnie rozważano nazwę Lewiatan, która miała nawiązywać do gigantycznych rozmiarów statku. Ostatecznie reżyser zdecydował się na nazwę Nostromo, będącą tytułem powieści Josepha Conrada, z której cytat stanowi motto scenariusza: "Żyjemy tak jak śnimy - samotnie".

- Składanie jaj w środku ciała było zainspirowane zwyczajem "ważki pajęczej", która składa jaja w brzuchach pająków.

- Wycięto następujące sceny:
* Ripley znajduje Bretta i Dallasa w kokonach. Dallas prosi, by Ripley go zabiła. Tak też się staje.
* Ripley i Lambert rozmawiają o tym, czy Ash ma płeć czy też nie.
* Alternatywna scena śmierci Bretta: Ripley i Parker widzą, jak ciało Bretta jest wciągane do góry.

- Animacja graficzna pokazująca odczepiający się Nostromo została także użyta w filmie "Blade Runner".

- "Nostromo" znaczy po łacinie: "obcy".

- Wnętrzności martwego pasożyta zrobiona ze świeżej małży.

- A.E. van Vogt oskarżył filmowców o plagiat jego książki z 1939 "Discord in Scarlet". Kary nie było.

- Film zajął 7. Miejsce w ankiecie przeprowadzonej przez magazyn "WIRED" na najlepszy film science-fiction wszech czasów (2002).

- Twórcą Obcego jest artysta-rysownik H.R. Giger. Wygląd potwora oparł na istocie, która nawiedzała go kiedyś w koszmarach sennych. Efekt stworzonej przez Gigera postaci jest niesamowity - Obcy jest przerażający i autentycznie straszy.

- Film początkowo kończyć się miał sceną, gdy Ripley wbiega do wahadłowca ratunkowego, drzwi do niego zasuwają się i następuje koniec filmu. Ridley Scott po intensywnych namowach przekonał producentów, by dodać wątek z przedostaniem się obcego na pokład statku ratunkowego. Producenci, którzy twierdzili, że to jest zupełnie niepotrzebne przedłużenie filmu, ulegli w końcu i pozwolili Ridley'owi "dokręcić" scenę z wyrzuceniem obcego w próżnię kosmiczną. Gdy Ridley Scott zastanawiał się nad koncepcją tej sceny planował, zastosować w niej wątek erotyczny z Sigourney Weaver i pokazać widzom, jak sam wspomina: "całą resztę" Ellen Ripley, która do tej pory, przez cały film była aktywna w uniformie. Jednak producenci zdecydowanie zabronili mu tego, w obawie przed negatywną reakcją widzów katolickiej części społeczności USA. Sama Sigourney Weaver nie przystawała też na ten pomysł reżysera; twierdząc żartobliwie, że mogłaby się nad tym zastanowić ewentualnie przy piątej części „Obcego”. Ridley Scott nie pokazał także swej planowanej wizji intymnych relacji, pomiędzy załogantami Nostromo, która jak twierdzi mogłaby być bardzo interesująca. Planował uwyraźnić też problem zachowań seksualnych humanoida Asha.

- Veronica Cartwright miała zagrać rolę Ripley.

- Pierwotnie scenariusz "Obcego" nosił tytuł "Star Beast".

- Ridley Scott był 4 lub 5 reżyserem, który miał zając się filmem.

- Pierwsza, testowa, wersja filmu trwała prawie 4 godziny.

- Gdzieś w głębinach oceanów żyje zwierzę wyglądające jak krewetka z głową, oczami i zębami. Wygląda bardzo podobnie do małego obcego.

- Rola oficer Ripley została napisana z myślą o mężczyźnie. Dopiero jeden z producentów zasugerował, żeby zmienić reguły gatunku i w roli głównej bohaterki osadzić kobietę. Ridley Scott podchwycił pomysł i tak narodziła się legenda kina.

- Obcy znalazł się na 8. miejscu najpopularniejszych stworów z filmowego świata fantasy w głosowaniu jaki przeprowadziła brytyjska strona internetowego sklepu Amazon (2003).

- Scena z pękającą klatką piersiową znalazła się na 9. Miejscu rankingu scen z najlepszymi efektami specjalnymi, przeprowadzonym przez magazyn "SFX" (2005).

- Znalazł się na 23. Miejscu w plebiscycie przeprowadzonym przez magazyn "Empire" na najlepszy film w historii kina (2001).

- W rolę pierwszego Obcego wcielił się Bolaji Badejo - Ridley Scott zgarnął go dosłownie z ulicy, gdyż potrzebował kogoś o tak wysokim wzroście.

- "Nostromo" to tytuł książki Josepha Conrada. Nazwa statku ratunkowego "Narcissus" to także nawiązania do książki Conrada.

- Nostromo był wzorowany na planach NASA.

- Koncepcja H.R. Gigera została wiele razy zmieniona z powodu rażącego erotyzmu.

- Sporo dialogów zostało zmienionych podczas kręcenia.

- W czasie kręcenia próbowano uzyskać efekt przeźroczystego Obcego.

- Modele Obcego były, co wieczór malowane, ponieważ "kisiel" zmywał całą farbę.

- Stworzono trzech Obcych: jeden model i dwa kostiumy. Jeden kostium był przeznaczony dla niskiego aktora a drugi dla kaskadera.

- Cienka, niebieska powłoka, pokrywająca jajka, była zrobiona za pomocą dymu i lasera pożyczonego od zespoły The Who.

- Przednia strona twarzy Obcego została odlana z prawdziwej czaszki ludzkiej

- Postać Ripley początkowa miała być mężczyzną, dziwnym jednak trafem to tej roli przyjęto kobietę, była nią Sigourney Weaver

- Reżyserią zajmowało się 5 twórców po kolei, aż w końcu za realizację wziął się Ridley Scott

- Początkowo postać Obcego miała być bardziej uczłowieczona, jednak zrezygnowano z tego, ponieważ wtedy nie byłby taki przerażający

- W wielu krajach do tytułu filmu dołączano różne podtytuły, przeważnie chodziło o: "8. Pasażer Nostromo"

- Narcissus i Nostromo to nawiązania do książki Josepha Conrada.

- Aktorzy nigdy nie byli pewni, co tak naprawdę twórcy dla nich przygotowali

- Walterowi Hill zaproponowano reżyserie, lecz ten odmówił.

- W scenariuszu oryginalnym była scena łóżkowa między Dallasem a Ripley!

- W "Alien" w kilku scenach zamiast dorosłych aktorów wystąpiły w skafandrach kosmicznych dzieci - aby spotęgować efekt wielkich rozmiarów np. statku Nostromo.

- W "Aliens" jest taka scena, gdy Hudson mówi o Vasquez: "Usłyszała o Obcych i myślała że chodzi o nielegalnych emigrantów". Podczas castingu aktorka grająca Vasquez - Jenette Goldstein - naprawdę myślała, że kręcony jest film o nielegalnych emigrantach!

- Ripley w "Aliens" nosi buty firmy Reebok (widać to w scenie, gdy bohaterka wsiada po raz pierwszy do ładowarki).

- Wygląd statku Sulaco jest wzorowany na karabinie M-41 - głównej broni Marines.

- Ripley w "Aliens" w wersji reżyserskiej ogląda zdjęcie swojej zmarłej córki Amandy. Na zdjęciu tak naprawdę jest matka Sigourney Weaver.

- Scott chciał tak zakończyć film: Obcy odgryza głowę Ripley w statku ratunkowym, siada na jej fotelu i nadaje komunikat do Ziemi jej głosem. Jednak 20th Century Fox odrzuciło takie zakończenie.

- John Hurt grający Caina zastąpił Johna Finach, który po pierwszym dniu zdjęć zachorował.

- Ludzka czaszka pojawia się na kostiumie obcego, jest to prawdziwa kość.

- Veronica Catwright ubiegała się o rolę Ripley, jednak w filmie zagrała jako Lambert.  

- H.R. Gigera, twórca scenografii zmienił kilkakrotnie swój projekt, ponieważ uznano, że pierwowzór jest nacechowany zbyt erotycznie.

- Badejo Bolami, z pochodzenia Masaj, z zawodu zapaśnik, wcielił się w Obcego.

- Na planie filmowym użyto model obcego oraz przygotowano dwa kostiumy naturalnej wielkości.

- Nigdy nie nakręcono sceny rozbieranej po między Ripley a Dallasem, która była w pierwowzorze scenariusza.

- Podczas budowy „Nostromo” wzorowano się na ówczesnej budowie promów kosmicznych NASA.

- Według początkowego projektu Obcy miał oczy, jednak by wzmocnić efekt tajemniczości zrezygnowano z pomysłu.

- Scena, w której obcy wychodzi z piersi Johna Hurta zajęła 4 miejsce w plebiscycie na najbardziej przerażającą filmową scenę wszech czasów. Plebiscyt był przeprowadzony przez jedną z brytyjskich stacji telewizyjnych w 2003 roku.

- Układ gwiazd jest taki sam, mimo iż Nostromo jest pokazywane z różnych ujęć.

- W "Alien" w kilku scenach zamiast dorosłych aktorów wystąpiły w skafandrach kosmicznych dzieci - aby spotęgować efekt wielkich rozmiarów np. statku Nostromo.

- "Kisiel" spływa z jaj obcych z dołu do góry. To było zamierzone.

- Reżyserowie, którzy mieli się zająć filmem: Robert Aldridge, Peter Yates, Jack Clayton, Dan O'Bannon i Walter Hill.

- Kiedy kosmita wychodzi z klatki piersiowej Kane'a ma kilkanaście centymetrów wysokości. Następnie widzimy go w dorosłej, kilkumetrowej postaci, mimo że nikogo nie zjadł i nie dostarczył materiału potrzebnego, aby urosnąć. Według praw fizyki, aby było to możliwe ciało małego obcego musiałoby mieć gęstość ołowiu, a pancerz dorosłego powinien mieć grubość 1mm i dodatkowo powinien być pusty w środku. Kwestia przechodzenia obcego z małej w dorosłą postać nie została pokazana i wyjaśniona do tej pory.

- Pierwotnie miał być reżyserowany przez Waltera Hilla.

- Na początku w postać Caina wcielił się John Finch. Jednak zachorował on już w pierwszym dniu zdjęć, dlatego zastąpił go john Hurt.

- Piosenką, którą Ripley śpiewa w przestrachu na widok obcego, jest "You Are My Lucky Star" z musicalu "Deszczowa Piosenka".

- Wszystkie imiona bohaterów zostały zmienione w scenariuszu Waltera Hilla i Davida Gilera. Dan O'Bannon i Ronald Shusett stworzyli bohaterów "uniwersalnych", czyli nie było ustalone czy będą to kobiety czy mężczyźni. Nie przeszło im przez myśl, by w roli Ripley wystąpiła kobieta.

- Wiele dialogów w filmie było improwizowanych

- Ridley Scott planował, że Obcy będzie zbuntowanym robotem lub mężczyzną z ciałami dzieci na korpusie. Jednak, gdy poznał szkice H.R.Giger'a, od razu zobaczył w nich swojego filmowego potwora

- Gdy Parker walczy z Ashem, jego rękaw jest rozerwany, dopiero później widzimy jak Ash rozrywa rękaw.

- Podczas wychodzenia Obcego z Kaina, ilość krwi zmienia się między ujęciami.

- Odliczanie Matki od 30 trwa około 40 sekund.

- Roger Dicken, który stworzył model pasożyta na twarzy i małego obcego wychodzącego z ciała, chciał aby ten drugi wychodził z klatki piersiowej za pomocą swoich małych rączek. Uważał, że taka scena byłaby bardziej przerażająca niż aktualna, pełna krwi i flaków.

- Żeby bardziej znienawidzić postać Obcego, Yaphet Kotto, który grał Parkera, stoczył walkę z aktorem, który wcielił się w postać Obcego.

- Dym wydobywający się z hełmów (niby wydychane powietrze) pochodził tak na prawdę z aerozolu. Jeden z hełmów został uszkodzony i aerozol był wpuszczany do wewnątrz.

- Każdy z astronautów nosi pod hełmem skórzaną "czapkę". Kiedy Ash zdejmuje Kainowi hełm, by zobaczyć pasożyta, czapki już nie ma.

- Ogon obcego zaciska się wokół nóg Lambert, jednak to nie jej nogi widzimy.

- Zaraz przed śmiercią, Dallas zbiera z podłogi trochę "kisielu". W następnym ujęciu na jego ręku jest tego o wiele więcej.

- Petarda z krwią widoczna przy scenie wychodzenia Obcego z Kaina.

- Gdy Ripley chce odwołać autodestrukcję statku, wodzi palcem po instrukcji, ale tak na prawdę czyta Francuskie tłumaczenie sekwencji, którą już wykonała.

- W słynnej scenie wychodzenia Obcego z klatki piersiowej Kane'a tylko dwóch aktorów wiedziało, co się stanie. Reszta ekipy była zupełnie nieświadoma. Miało to spotęgować efekt zaskoczenia. Jak widać w filmie - udało się idealnie.

- Podczas kręcenia sceny, w której Cain (John Hurt) leży na stole a Obcy wyrywa się z ciała, reżyser oblał aktorów owczą krwią, przez co prezentowane przerażenie ekipy jest autentyczne.

- Ripley na początku miała być mężczyzną

- Caina zagrał na początku John Finch jednak w pierwszym dniu kręcenia filmu zachorował i zastąpił go John Hurt

- Głowa na kostiumie Obcego została wykonana z prawdziwej ludzkiej czaszki

- Veronica Cartwright (w filmie zagrała Lambert) miała grać Ripley , lecz producenci optowali za Sigourney Weaver,

- Wszelkie scenografie H.R.Gigera, były zmieniane wiele razy, ze względy na zbyt dużą seksualność, Ridley Scott chciał zmienić końcówkę filmu, na bardziej mroczną - obcy miał zabić Ripley, zająć jej miejsce w kapsule ratunkowej i jej głosem nadać wiadomość na Ziemię,, na szczęście producentom nie spodobał się ten pomysł,

- "Nostromo" został zbudowany według ówczesnych specyfikacji wahadłowca kosmicznego NASA,

- Słowa "Weyland Yutani" (nazwa "Firmy") - ukazują się na dole jednego z ekranów komputera - nie widoczne w wersji dvd

- Oryginalna wersja filmu bez żadnych cięć miała długość 3 h, 12 min

- John Hurt powiedział, że podczas sceny "urodzenia Obcego" miał niezły ubaw, lecz gdy zobaczył ją na ekranie – był przerażony

- W scenie gdy trójka astronautów opuszcza statek, ich postacie zagrały dzieci (dwójka z nich to potomstwo reżysera). Scott użył takiego efektu, by widz myślał, że statek jest o wiele większy niż się wydaje....


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: DICK & REQUIEM

 
     
 



::GALERIA::