::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Obcy 3

::
REŻYSERIA::
David Fincher

::SCENARIUSZ::
David Giler, Walter Hill, Larry Ferguson

::MUZYKA::
Elliot Goldenthal
 

::ROK::
1992

::CZAS TRWANIA::
114 min.

::OBSADA::
Sigourney Weaver
Charles Dutton
Charles Dance

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


ALIEN 3

 


- Początkowo reżyserem filmu miał być Renny Harlin, ale zrezygnował, aby nakręcić Die Hard 2, czyli drugą część Szklanej pułapki (1990). Kolejnym reżyserem został Vincent Ward, ale po kilku miesiącach został zwolniony (nie mógł się dogadać z producentami). Zastąpić miał go scenarzysta Walter Hill, ale wycofał się, kiedy David Fischer stał się osiągalny.

- Stworzeniem, które zapładnia obcy miał być początkowo wół, ale został zmieniony, gdyż wydał się twórcom niewygodny i niepasujący do atmosfery filmu.

- W pierwszych wersjach scenariusza, akcja miała toczyć się w wiejskim klasztorze, a tytułowy obcy, miał się w ogóle nie pojawić.

- Początkowo akcja filmu miała się rozgrywać w olbrzymim klasztorze, a obcy mieli się w ogóle nie pojawić na ekranie.

- "Alien 3" przez wielu uznawany jest za film utrzymany w konwencji snu.

- Podobno po części trzeciej Sigourney Weaver miewała nocne koszmary.

- Wszystkie części "Obcego" zostały wyreżyserowane przez kogoś innego, we wszystkich pojawiła się tylko Sigourney Weaver jako porucznik Ellen Ripley.

- W każdej części pojawia się android (1 - Ian Holm jako Ash, 2 i 3 - Lance Henriksen jako Bishop, 4 - Winona Ryder jako Call).

- W każdej części pojawia się jakiś nowy Obcy ("Aliens" - Królowa, "Alien 3" - nowa odmiana Obcego, "Alien Resurrection" - Newborn - mutant, którego Królowa urodziła systemem ludzkim).

- Każda część doczekała się nowelizacji książkowej. Poza tym jest sporo innych książek o Obcym, mnóstwo komiksów (w tym tzw. "cross-overy" czyli Alien vs. ktoś inny :), karcianek, gier planszowych czy gier komputerowych.

- Twórcą Obcego jest artysta-rysownik H.R. Giger. Wygląd potwora oparł na istocie, która nawiedzała go kiedyś w koszmarach sennych. Efekt stworzonej przez Gigera postaci jest niesamowity - Obcy jest przerażający i autentycznie straszy.

- Pierwszy projekt Obcego posiadał oczy.

- Bardzo wczesne wersje scenariusza przewidywały odgrywanie się akcji w wiejskim klasztorze, sam obcy nie miał występować

- Pomysłodawcą nowej fryzury Ripley był David Fincher. Przy pierwszym spotkaniu z producentami, na pytanie Sigourney Weaver, jak wyobraża sobie Ripley w trzecim filmie, po krótkim namyśle odpowiedział: "łysą...".

- "Obcy 3" jako jedyny film z serii, rozpoczyna się czołówką 20th Century Fox, której muzyka płynnie przechodzi w oryginalną ścieżkę dźwiękową.

- "Obcy3" to debiut reżyserski Davida Finchera.

- Aktorka Sigourney Weaver zgodziła się na ponowne ogolenie głowy pod warunkiem, że dostanie dodatkową premię.

- Pierwotnie autorem zdjęć do filmu był Jordan Cronenweth, ten sam, który tak wspaniale oświetlił i sfotografował "Łowcę androidów" Ridleya Scotta (1982). Lecz z powodu ataku choroby Parkinsona, Cronenweth musiał opuścić plan po dwóch tygodniach. Jego miejsce zajął brytyjski operator Alex Thomson.

- Nowo narodzony Obcy w wersji reżyserskiej miał być pokazany, jak opuszcza miejsce swych narodzin o własnych siłach. Aby pokazać biegającą miniaturkę Aliena, pierwotnie nałożono głowę i kostium Obcego na pieska rasy chart. Próby przed kamerą wypadły jednak żenująco, więc ostatecznie małego Obcego zagrała marionetka, poruszana drutami na tle niebieskiego ekranu.

- Podczas sekcji zwłok Newt plama krwi, którą Clemens ma na swoim fartuchu w kolejnych ujęciach zmienia swoje kształty i rozmiary i to kilka razy.

- Choć obcy, który wykluł się z psa, to w filmie lalka, na próbach używano żywego psa w kostiumie obcego.

- Obcy wyskakujący z psa to kukiełka na sznurkach. Początkowo jednak miał to być pies w kostiumie obcego.

- Duża liczba proponowanych scenariuszy doprowadziło do pomyłki w reklamie filmu, uznano, że akcja będzie się działa na Ziemi. William Gibson między innymi napisał scenariusz, w którym przez większość filmu Ripley jest w śpiączce.

- Jeden z wczesnych pomysłów na fabułę zakładał lądowanie obcych na Ziemi. Powstał nawet zwiastun z hasłem "On Earth, everyone can hear you scream" (Na Ziemi, wszyscy słyszą twój krzyk).

- Sigourney Weaver powiedziała, że znowu ogoli głowę do dogrywek, tylko jeśli dostanie premię.

- Do analogicznych scen narodzin Obcego z obu wersji filmu, wykonano mechanicznie i manualnie poruszane kopie psa i wołu. Sztuczny żołądek wołu był wyposażony w sprężynujące mechanizmy, odpowiedzialne za jego otwarcie, oraz armatki, wyrzucające dzięki sprężonemu powietrzu sztuczną krew.

- Do sceny śmierci Murphy'ego, specjalnie zbudowano duży wirnik. Obracał on 180-cm ostrza z prędkością ponad 2 obrotów na minutę. Sam moment śmierci więźnia nakręcono z uproszczonym manekinem, wypełnionym sztuczną krwią.

- W początkowych pracach nad scenariuszem, zakładano umieszczenie akcji "Obcego 3", we wnętrzu drewnianej "planety" Arceon. Konstrukcja ta miała 5 kilometrów średnicy i była zamieszkiwana przez odrzutków, żyjących na wzór surowej społeczności mnichów. Najciekawiej jednak rozwiązano tu kwestie obcego. Otóż wydostał się on w dorosłej postaci z kapsuły do wód jeziora, a stamtąd do kanalizacji. Nagłe zniknięcia mnichów dokonywać sie miały... w klasztornej latrynie.

- Android Bishop został "zagrany" przez trzy sztuczne modele. Pierwszy, kukła bez mechanizmów w środku był widoczny w ujęciach na wysypisku śmieci. Drugi, już zmechanizowany ostatecznie wystąpił w kilku kontrplanach, ukazujących Ripley mówiącą do robota. Trzeci, najbardziej rozbudowany powstał z powodu niewystarczających możliwości artykulacyjnych modelu, użytego przy zdjęciach w Londynie. Pozwoliło to na realistyczną mimikę twarzy w połączeniu ze zbliżeniami kamery. Co ciekawe aktor Lance Henriksen, Bishop z poprzedniej części tym razem zagrał tu jego sobowtóra.

- Zaprezentowany w "Aliens" model statku Sulaco, pojawił się w maleńkim fragmencie na początku "Obcego 3", a także dwukrotnie w drugiej połowie filmu, jako statek ekipy "ratunkowej".

- Model kapsuły ratunkowej EEV z Sulaco, miał długość jednego metra. Ujęcie oddzielenia go od statku macierzystego wykonano w miniaturowej dekoracji ściany statku, długości 3 metrów.

- Dwa płonące kominy hutniczych pieców, były miniaturą długości 12 metrów.

- Ponieważ reżyserem filmu nie był wszystkowiedzący, samodzielny i wszechwładny James Cameron, twórcy ponownie zwrócili się do H.R. Gigera, z prośbą o zaprojektowanie Obcego w kilku stadiach rozwoju.

- Zakończenie filmu nakręcono już w L.A. od razu w dwóch wersjach. Pierwsza - obecna w rozszerzonej wersji filmu, ukazuje Ripley spadającą do hutniczego pieca. Drugą - którą zakończono wersję kinową, wzbogacono o narodziny Królowej Obcych, lecz tylko pod postacią plamy krwi, eksplodującej pod ubraniem.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::