::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Obcy 4: Przebudzenie

::
REŻYSERIA::
Jean-Pierre Jeunet

::SCENARIUSZ::
Joss Whedon

::MUZYKA::
Jerry Goldsmith, John Frizzell
 

::ROK::
1997

::CZAS TRWANIA::
108 min.

::OBSADA::
Sigourney Weaver
Winona Ryder
Dominique Pinon

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


ALIEN 4: RESURRECTION

 


- Twórcą Obcego jest artysta-rysownik H.R. Giger. Wygląd potwora oparł na istocie, która nawiedzała go kiedyś w koszmarach sennych. Efekt stworzonej przez Gigera postaci jest niesamowity - Obcy jest przerażający i autentycznie straszy.

- Akcja filmu toczy się 200 lat po wydarzeniach z Alien 3.

- Whedon oryginalnie opisał Nowonarodzonego obcego jako stworzenie na 4 nogach, bez oczu, z białymi kośćmi i czerwonymi żyłami biegnącymi po bokach jego twarzy. Podobnie jak inni obcy miał wewnętrzną szczękę. Dodatkowo po bokach jego głowy znajdowały się szczypce, służące do przytrzymywania ofiary pozbawianej krwi przy pomocy wewnętrznej szczęki. Stworzenie było także większe – wielkością zbliżone do królowej. W późniejszych wersjach scenariusza zmieniono postać nowego obcego na bardziej wiarygodną jako skrzyżowanie obcego i człowieka.

- Pierwszy projekt Obcego posiadał oczy.

- Joss Whedon stworzył 5 różnych wersji finałowej walki z nowym obcym. Pierwsze 4 miały miejsce na Ziemi: w szpitalu, na olbrzymim złomowisku, w lesie zimą i na pustyni.

- Jean-Pierre Jeunet chciał nakręcić scenę, w której komar kłuje Ripley i zostaje spalony przez jej kwaśną krew. Porzucił ten pomysł, gdy dowiedział się, ile taka scena będzie kosztować.

- Dr. Wrena miał zagrać Bill Murray. Chciano, aby ponownie spotkał się z Sigourney Weaver, tak jak to było w "Ghost Busters".

- Sigourney Weaver dostała za ten film więcej pieniędzy, niż wynosił cały budżet pierwszej części.

- Nigdy nie wiadomo skąd się wziął Obcy ani skąd naprawdę pochodzi.

- Niedawno, po 25 latach, w kinach wyświetlana była pierwsza część "Obcego" - odrestaurowana i rozszerzona wersja (director's cut).

- Niedawno też został wydany pakiet 9 DVD - "Alien Quadrilogy", który jest prawdziwą ucztą dla fanów! Wielka góra dodatków to sprawa drugorzędna, najważniejsze jest to, że w pakiecie każda część filmu jest w wersji zwykłej i reżyserskiej, z wieloma dodanymi scenami! Wersja director's cut "Alien" gościła niedawno w kinach, rozszarzony "Aliens" dostępny jest na rynku od bardzo dawna, natomiast wersje reżyserskie "Alien 3" i "Alien Resurrection" ujrzały światło dzienne po raz pierwszy!

- Każda część doczekała się nowelizacji książkowej. Poza tym jest sporo innych książek o Obcym, mnóstwo komiksów (w tym tzw. "cross-overy" czyli Alien vs. ktoś inny :), karcianek, gier planszowych czy gier komputerowych.

- W każdej części pojawia się jakiś nowy Obcy ("Aliens" - Królowa, "Alien 3" - nowa odmiana Obcego, "Alien Resurrection" - Newborn - mutant, którego Królowa urodziła systemem ludzkim).

- W każdej części pojawia się android (1 - Ian Holm jako Ash, 2 i 3 - Lance Henriksen jako Bishop, 4 - Winona Ryder jako Call).

- Wszystkie części "Obcego" zostały wyreżyserowane przez kogoś innego, we wszystkich pojawiła się tylko Sigourney Weaver jako porucznik Ellen Ripley.

- Pierwotnie czwarta część filmu miała być bazowana na fabule komiksu "Alien vs. Predator".

- Weaver naprawdę trafiła tyłem do kosza po cały dniu treningu.

- Komputer sterujący zwie się "Ojciec". W oryginalnym filmie ten komputer nazywał się "Matka".

- Model Królowej Obcych został zdobyty od gorliwego fana filmu. Normalnie filmowcy nie mogli znaleźć użytecznej kukły, wszystkie były zniszczone.

- Początkowo w scenariuszu było napisane, że Ripley budzi się i zdaje sobie sprawę, że wszystkie wydarzenia z Alien 3 były tylko jej snem.

- Gediman oznajmia Ripley, że stworzono ją z próbki krwi znalezionej na Fury 16. Powinien był powiedzieć Fury 161.

- Winona Ryder prawie utonęła podczas kręcenia podwodnej sceny.

- Chciano wyciąć scenę, która sugeruje, że Ripley kocha się z Obcym. Porzucono ten pomysł, gdy Sigourney stwierdziła, że jeśli wytną tę scenę to nie będzie reklamować filmu.

- Ripley rozpuszcza swą krwią szybę w ostatniej scenie. Następnie łapie się pasków, które powinny się rozpuścić, bo Ellen rozcięła sobie rękę.

- Cyfra 8 na ręce Ripley 'ginie' w niektórych scenach.

- Jean-Pierre Jeunet nie umiał mówić po angielsku w czasie kręcenia filmu, więc posiadał wielu osobistych tłumaczy.

- Plama krwi Ripley, która upadła na podłogę najpierw zmienia kształt i położenie, a potem całkiem znika.

- Inspiracją projektu "Betty" była dla Nigela Phelpsa wiertarka udarowa. "Auriga" oryginalnie miała zaś mieć konstrukcję pionową. Phelps zarzucił jednak ten pomysł, gdy zdał sobie sprawę jak trudno będzie uchwycić taką konstrukcję w filmie.

- Proszono Angelinę Jolie o zagranie roli Call.

- Ron Perlman prawie utonął podczas kręcenia podwodnej sceny. Gdy się wynurzał, uderzył głową w pokrywę i zemdlał. Reanimowała go ekipa filmowa.

- Winona Ryder zgodziła się na rolę w filmie bez czytania scenariusza. Mogła nawet umrzeć w pierwszej minucie, ale chciała koniecznie zagrać. Potem chwaliłaby się swoim braciom, że grała w "Obcym".

- Kiedy Ripley wchodzi do laboratorium, gdzie przechowywane są mutanty za nią widać pozostałych a także Clemensa, który wcześniej uciekł i nie powinno go tam być.

- Normalne ciśnienie atmosferyczne nie mogłoby wessać ciała stworzenia przez tak mały otwór.

- Ze względu na zbyt duże koszty, nie nakręcono sceny w sztucznym ogrodzie, gdzie Ripley miała uciekać Jeepem przed chmarą Obcych.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::