::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Alien Konta Predator

::
REŻYSERIA::
 Paul W.S. Anderson

::SCENARIUSZ::
Paul W.S. Anderson Ferguson

::MUZYKA::
Harald Kloser
 
::ROK::
2004

::CZAS TRWANIA::
101 min.

::OBSADA::
Sanaa Lathan
Lance Henriksen
Raoul Bova
Colin Salmon

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


ALIEN VERSUS PREDATOR

 


- Rolę w filmie zaproponowano Sigourney Weaver (gwiazda serii o "Obcym"), ale ta odrzuciła propozycję uznając pomysł pojedynku dwóch kosmitów za idiotyczny.

- W filmie miał wystąpić Arnold Schwarzenegger. Ponownie miał zagrać postać z pierwszego "Predatora". Niestety nie zagrał tej roli, a powodem było zwycięstwo Schwarzeneggera w wyborach na gubernatora Kaligornii.

- Aby zrobić twarz predatora potrzeba było kilku tygodni. Robiono ją ze specjalnego materiału i urządzeń mechanicznych powodujących jej ruch.

- Aby móc napisać scenariusz a także wyreżyserować film Alien vs. Predator, Paul W.S. Anderson zrezygnował z reżyserii Mortal Kombat: Domination i Resident Evil: Apocalypse, zachowując dla siebie role producenta.

- To jest pierwszy film o Obcym a także pierwszy film o Predatorze, który w USA dostał kategorię wiekową inną niż R.

- Premiera filmu w Polsce w listopadzie, ale miłośnicy Aliena i Predatora mają możliwość skonfrontowania obu ras w gierce "Aliens vs. Predator 2" firmy Sierra (2001). Jest to gra FPP, gdzie gracz może wcielić się w postać Obcego, Predatora lub człowieka (Marine lub Corporate do wyboru). Znajdziemy tu tryb pojedynczego gracza - przechodzi się kilkanaście misji jedną z wybranych postaci, oraz tryb Multiplayer, czyli to, co tygryski lubią najbardziej: broń lekka, średnia, ciężka, miotacze ognia, "kosiarki" (działko z szybkoobrotowym układem kilku luf - fani Predatora wiedzą o czym mówię:), wyrzutnie rakiet i wiele, wiele, wiele innych zabawek niezbędnych podczas biwaku w towarzystwie Obcych i Predatorów.

- Rola Maxa Stafforda została napisana specjalnie dla Colina Salmona.

- Pierwszy scenariusz do filmu powrastał już w 1991 roku. Napisał go Peter Briggs, ale producenci zrezygnowali na bardzo długi czas z realizacji "Obcego kontra Predatora".

- Rolę w filmie zaproponowano Sigourney Weaver (gwiazda serii o "Obcym"), ale ta odrzuciła propozycję uznając pomysł pojedynku dwóch kosmitów za idiotyczny.

- W komiksie predatorzy nie toczą walki z ludźmi tylko im pomagają zabić obcych.

- Istnieje także komiks Aliens vs. Predator vs. Terminator. Ellen Ripley do spółki z Predatorami walczy z Terminatorami, które posiadają domieszkę Obcych. Wreszcie Ci ostatni są wykorzystani do zwalczenia Terminatorów.

- Najbardziej znana strona internetowa AVP Galaxy zamknęła swoją działalność zaraz potem, kiedy jej założyciel wrócił z premiery filmu AVP. Tak się zawiódł tym filmem, że zrobił to co zrobił.

- Na potrzeby filmu stworzono dwa hydrauliczne modele Obcego naturalnej wielkości sterowane komputerowo - królową i jednego Obcego.

- Akcja komiksu, który jest podstawą filmu toczy się na nieznanej planecie, na którą ludzie udali się, ponieważ ziemia została zaludniona. Ludzie lądują w strefie, w której predatorzy urządzają polowania na Obcych.

- Aktor Colin Salmon grający Maxa Stafforda musiał się jakoś narazić reżyserowi Paulowi Anderosonowi, gdyż zagrał w dwóch jego filmach i w obu poniósł śmierć przez poszatkowanie: najpierw za pomocą laserów pocięła go Czerwona Królowa w RESIDENT EVIL, a w AVP ginie złapany przez Predatora w samo zaciskającą się sieć...

- Aby zrobić twarz predatora potrzeba było kilku tygodni. Robiono ją ze specjalnego materiału i urządzeń mechanicznych powodujących jej ruch.

- Podczas wyświetlania AVP w jednym z amerykańskich kin – multiplexes, trzyletni chłopiec zakrztusił się na śmierć popcornem-jak podała stacja CNN

- Pierwszy Komiks Alien Vs Predator został wydany w Polsce w marcu 1994 przez TM-Semic w cenie 39000 zł :)

- Firma Charles'a Weyland'a, to ta sama korporacja, dla której pracuje Ripley w serii "Obcy" (tylko kilkadziesiąt lat wcześniej).

- W filmie "Obcy: 8 Pasażer Nostromo" kropla krwi obcego rozpuszcza na wylot kilka pokładów statku kosmicznego. W "AvP" ciała obcych nie wypalają dziur w kamiennych podłogach...

- Predator wręcza Lex włócznię i tarczę zrobione z ogona i czaszki zabitego Obcego - kwas nie robi jej żadnej krzywdy. Później jednak Predator wypala jej na policzku znak przy pomocy krwi z tego samego zabitego potwora.

- W krótkiej scenie w gabinecie Weyland'a widzimy trwające tylko kilka sekund ujęcie, w którym Weyland bawi się długopisem, stukając nim o biurko między palcami rozłożonej dłoni. To powtórzenie sztuczki z nożem, którą grający tą rolę Lance Henriksen pokazywał marines jako android Bishop w drugiej części "Obcego".

- Kiedy w czasie walki w piramidzie Predator rzuca Obcym, pod ciężarem potwora rozbija się kamienna posadzka. Później jednak obcy jest na tyle lekki, że Lex jest w stanie utrzymać jego ciało nabite na włócznię.

- W filmie miał wystąpić Arnold Schwarzenegger. Ponownie miał zagrać postać z pierwszego "Predatora". Niestety nie zagrał tej roli, a powodem było zwycięstwo Schwarzeneggera w wyborach na gubernatora Kalifornii.

- W filmie jeden z bohaterów nosi pistolet typu desert eagle, podczas gdy zostaje schwytany przez obcych wydaje do nich kilka strzałów potem pistolet ten przejmuje kolejna osoba i znowu strzela razem oddają około 10 strzałów, podczas gdy desert ma w magazynku tylko 7

- W jednej ze scen Charles Weyland bawi się nożem jest to nawiązanie do Obcego: Decydujące starcie gdzie Charles Weyland już jako Bishop android pokazuje jednemu z colonial marines grę w marynarza.

- Kiedy bohaterowie odnajdują "zamek czasowy", jeden z nich ustawia na nim aktualną datę (na zasadzie: "4 września 2005"). starożytne cywilizacje, które według scenariusza miały udział w budowaniu piramidy, liczyły czas według kalendarza, który ze współczesnym ma niewiele wspólnego...

- W "Alien vs Predator" występuję aktor, który ma już za sobą udział w filmach o Obcym. Chodzi o Lance'a Henriksena, który w serii "Obcy" wcielił się w postać androida Bishopa.

- Na statku, gdy pan Wyland opowiada, co znaleźli pod lodem przytacza raport swoich SPECJALISTÓW, "obiekt przypomina piramidę". Nie potrzeba Specjalistów żeby stwierdzić, że budowla pod lodem ma kształt piramid egipskich i świątyń Inków.

- Lance Henriksen grający w tym filmie Charles Weyland'a posiada firmę o nazwie BSHOP (widać nazwę na magazynie, gdy lecą helikopterem). Bishop (cyborg) był postacią, którą grał Lance Henriksen w obcym 2 - Decydujące starcie

- W jednej ze scen widzimy jak aktor grający Bishopa siedzi przy laptopie. Pod koniec ujęcia bierze do ręki długopis i bawi się w nóż w wodzie... To samo robił w części drugiej... z tym że o wiele szybciej...

- Pod koniec filmu Lex biega po zamarzniętej stacji w samym podkoszulku i nie tylko nie zamarza na śmierć w kilka minut, ale z jej ust nawet nie unosi się para...

- Pod koniec filmu, kiedy Lex otrzymuje od jednego z Predatorów włócznię ( czy coś podobnego) jest ubrana tylko w bluzkę na długi rękaw. Przypominam, że akcja dzieje się na Antarktydzie, a tam ( szczególnie nocą) jest baaardzo zimno.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: MELSING & REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::