::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Sok Z Żuka

::
REŻYSERIA::
Tim Burton

::SCENARIUSZ::
M. McDowell, W. Skaaren and L. Wilson

::MUZYKA::
 Danny Elfman
 

::ROK::
1988

::CZAS TRWANIA::
92 min.

::KRAJ::
USA

::OBSADA::
Michael Keaton, Geena Davis,
Alec Baldwin

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


BEETLE JUICE

 


- Kiedy Betelgeuse powstaje ze swojego grobu i wzlatuje w powietrze, zauważyć można linki podtrzymujące aktora Michaela Keatona.

- Recepcjonistka w poczekalni to Miss Argentyny.

- Zdjęcia do filmu kręcono w studiu Culver w Culver City, Kalifornia, USA oraz w East Corinth, Vermont także w USA.

- Kiedy nasi bohaterowie rysują kredą na ścianie drzwi, rysują też na nich klamkę. Kiedy te drzwi zaczynają się otwierać, klamka znika.

- Duchy Maitlandów, podczas wywoływania przez Otto, stale się postarzają. Jednak w kolejnych ujęciach, przez błąd montażowy, wygląd Maitlandów ulega ciągłym zmianom. Raz są wyraźnie postarzali, a w kolejnym ujęciu wyglądają na młodszych niż powinni być.

- Michael Keaton spędził tylko dwa tygodnie na planie tego filmu.

- Kiedy Otto i Delia ustalają kolor na jaki zostanie przemalowany pokój, Otto otwiera jedną z puszek z farbą w sprayu i podaje ją Delii, która ponownie ją otwiera.

- W tym filmie pojawiają się także charakterystyczne dla dzieł Burtona animacje - Np. rzeźb czy robaków piaskowych.

- Michael Keaton występuje zaledwie 17,5 minuty z 92 minut filmu.

- Ludziom ze studia niezbyt podobał się tytuł filmu - chcieli raczej nazwać to dzieło "Dom duchów". Tim Burton żartując zasugerował tytuł "Przerażone prześcieradła" i niebawem był przerażony faktem brania tego tytułu pod uwagę przez ludzi ze studia.

- W scenie na strychu, kiedy Adam zamierza namalować na ścianie drzwi, książka w jego ręku na przemian jest otwarta i zamknięta.

- Oryginalnie planowano stworzenie dramatu "Maitlandowie" o zmarłej parze mającej problemy w "życiu po śmierci". Sceny miały być bardziej zwyrodniałe niż te ukazane w filmie (zwłaszcza wyjątkowo diaboliczna scena w poczekalni), a większość postaci miała być dużo bardziej mroczna. Kiedy jednak pracę w filmie zaczął Keaton i poprosił o twórczą swobodę, Tim Burton zdał sobie sprawę z potencjału tej historii jako czarnej komedii.

- Kiedy Lydia robi duchom zdjęcia używa do tego aparatu Polaroidu. Jednak zdjęcia, które pokazuje później Delii nie są fotografiami z Polaroidu - mają całkowicie inny format.

- Śmierć Maitlandów jest spowodowana przez błąkającego się wokół mostu psa - psy to jeden ze znaków charakterystycznych dla filmografii Burtona.

- Nad drzwiami w poczekalni wisi znak "No Exit" - "Brak wyjścia" tymi samymi literami co standardowy znak "Exit" - "Wyjście" nad większością drzwi, jest to nawiązanie do sztuki Jean-Paul Sartre o tym właśnie tytule. Sztuka opowiadała historię trójki ludzi, którzy odnajdują się uwięzieni w pokoju krótko po śmierci.

- W scenie w poczekalni, pod koniec filmu, widoczny jest pewien czarownik Voodoo, który siedzi z biletem w ręku. Podczas długiego ujęcia trzyma on bilet w lewej dłoni. Jednak na zbliżeniu widać, że bilet w tajemniczy sposób przewędrował do dłoni prawej.

- Później na podstawie filmu powstał serial animowany. Co ciekawe w filmie Beetlejuice nie jest bliskim przyjacielem Lydii, a w serialu jest do jej usług na każde zawołanie.

- Początkowo reżyserem filmu miał być Wes Craven. Jednak zrezygnował z tego projektu na rzecz scenariusza do trzeciej części "Koszmaru z ulicy Wiązów".

- Kiedy Betelgeuse zostaje pożarty przez wielkiego piaskowego robaka podczas swego wesela z Lydią można zauważyć, że ksiądz odprawiający mszę znika. Jednak później jest ponownie widoczny (stoi wewnątrz kominka).

- Kiedy Maitlandowie są na makiecie cmentarza to widać, że jest tam sztuczna trawa. Jednak kiedy wracają na strych i spoglądają na makietę, ta pokryta jest piaskiem, a nie "fałszywą" trawą.

- Burton początkowo chciał, żeby główną rolę zagrał jego ulubiony aktor od czasów dzieciństwa - Sammy Davis Jr. - ale szefowie studia zupełnie nie zgodzili się z jego pomysłem.

- Aktorka Juliette Lewis brała udział w przesłuchaniu do roli Lydii, którą w końcu zagrała Winona Ryder.

- Po namalowaniu drzwi w ścianie Adam odkłada kredę na stolik, koło podręcznika. Jednak, kiedy później Lydia wchodzi do pomieszczenia na poddaszu kreda leży na książce, a nie obok.

- W jednej z końcowych scen filmu na szczycie kapelusza Betelgeuse'a można zauważyć figurkę Jacka Skellingtona, który kilka lat później "zagrał" główną rolę w filmie "Miasteczko Halloween".

- Zdjęcie, które Lydia zrobiła Polaroidem małżeństwu Maitlandów wywołuje się w zaledwie kilka sekund. W czasach, gdy powstawał film było to całkowicie niemożliwe - zdjęcie z Polaroidu wywoływało się przynajmniej 45 sekund.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::