::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Blade - Wieczny Łowca

::
REŻYSERIA::
Stephen Norrington

::SCENARIUSZ::
David S. Goyer


::MUZYKA::
Mark Isham

::ROK::
1999

::CZAS TRWANIA::
120 min.

::OBSADA::
Wesley Snipes
Stephen Dorff
Kris Kristofferson

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


BLADE

 


- Postać Blade po raz pierwszy pojawiła się w komiksie z 1973r. Tomb of Dracula. Ten sam numer komiksu trzyma Hannibal King w trzeciej części.

- Gdy pierwsza część trafiła do kin, w Polsce ukazał się komiks pod tym samym tytułem, jednak przedstawiał on zdarzenia, jakie miały miejsce przed filmem. W tle przewijał się wątek zdobywania informacji na temat Blade'a na zlecenie Frosta.

- W każdej nieparzystej części Whistler umiera.

- Pierwsza część miała tytuł roboczy "Blade, The Vampire Slayer", jednak ze względu na podobieństwo do serialu "Buffy Vampire Slayer" ostatecznie został sam "Blade".

- W pierwszej części przeciwniczką była między innymi piękna i nieśmiertelna matka Blade'a, a gdzieś w tle przewijała się była gwiazdka porno (Traci Lords - prolog filmu).

- Logo New Line Cinema przybrało kolor krwistej czerwieni zamiast tradycyjnej niebiesko czarnej tonacji.

- Jednym z kandydatów do roli dziennego marka był czarnoskóry raper LL Cool J., ale wytwórnia brała pod uwagę trzech panów: Snipesa, Lawrenca Fishbourne'a i Denzela Washingtona.

- Udo Kier, czyli Gaetano Dragonetti, już raz wcielił się w wampira (Blood for Dracula z 1974).

- Na imprezie u Frosta wampiry oglądają "Mortal Kombat".

- Pismo Święte wampirów to "Ksiega Erebu" (org.: "The Book of Erebus") W greckiej mitologii Erebus był bogiem ciemności.

- La Magra to po hiszpańsku i włosku "cienias"

- Blade jeździ zmodyfikowanym Dodgem Chargerem z 1968.

- Premiera opóźniła się z powodu wielokrotnych modyfikacji scenariusza, dokręcania nowych i zmieniania gotowych scen. Pierwotnie zakończenie miało być krótsze, bez walki na miecze z Deaconem, który notabene po przemianie miał wyglądać jak bezkształtna istota zbudowana wyłącznie z krwi. Na szczęście zrezygnowano z tego pomysłu.

- W pierwszym filmie z serii pada 88 trupów

- W scenie, gdy gliny przyjeżdżają do dyskoteki, w której minutę wcześniej Blade urządził jatkę mały epizodzik miał zagrać Stan Lee, filar komiksowego wydawnictwa Marvel. Stan lubi pokazywać się w filmowych adaptacjach swoich komiksów (Fantastic 4, X-Men czy Spider-Man).

- W jednej z wyciętych scen z pierwszej części, gdy Karen dzieli się kontrowersyjnymi poglądami na temat wampiryzmu z Frostem, zostaje poruszony temat całkowitej dominacji krwiopijców. Deacon zapytany, czym będą żywić się wampiry, gdy przejmą kontrolę nad światem odpowiada, że będą budowane specjalne banki krwi, która będzie czerpana z setek tysięcy ludzi utrzymywanych w stanie nieświadomości. Taką instalację można zobaczyć w trzeciej części.

- Na planie za koncept artystyczny odpowiadał między innymi Mike Magnola, ojciec "HellBoya", bohatera kolejnego filmu Guillermo Del Toro.

- Gdy Blade powraca do tajnej kwatery w Pradze, Scud krzyczy "Mroczny Rycerz Powrócił". To oczywiste nawiązanie do komiksu "The Dark Knight Returns" autorstwa Franka Millera. Moim skromnym zdaniem ten komiks jest jednym z najlepszych albumów poświęconych Batmanowi, który tak samo jak Blade poluje głównie nocą.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::