::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Kruk

::
REŻYSERIA::
Alex Proyas

::SCENARIUSZ::
David J. Schow,
John Shirley

::MUZYKA::
Trent Reznor
 

::ROK::
1994

::CZAS TRWANIA::
102 min.

::OBSADA::
Brandon Lee,
Ernie Hudson,
Michael Wincott

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CROW, THE

 


- Podczas zdjęć do "The Crow" zginął na planie odtwórca roli głównej Brandon Lee. Zabiła go kula, która w niewyjaśnionych okolicznościach znalazła się zamiast "ślepaka" w jednym z rewolwerów. Zdjęcia dokończono z dublerem. Tym samym niestety Brandon powtórzył los swego ojca, legendarnego Bruce'a Lee, który nie ukończył zdjęć do filmu "Game Of Death". Poza tym zaskakująco dużo przykrych wypadków przydarzyło się ekipie podczas realizacji "The Crow".

- Pierwsza część dedykowana była pamięci Brandona i Elizy.

- Wiersz, który cytuje Eric Draven wchodząc do sklepu Gideona to "Kruk" Edgara Allana Poe.

- Wydania dvd "The Crow" zawierają sporo scen poszerzonych, a także niewykorzystanych w filmie.

- Reżyser Alex Proyas pragnął aby w pierwszej części rolę Funboya zagrał Iggy Pop (o nią ubiegał się także Eric Mabius, który tytułową postać zagrał w trzeciej części). Pop z różnych przyczyn nie wystąpił, natomiast pojawił się w sequelu.

- Roli Shelley nie zagrała Cameron Diaz, której nie spodobał się scenariusz, natomiast odmówili zagrania głównej roli Christian Slater i River Phoenix.

- Według nordyckiej mitologii kruk był posłańcem śmierci.

- Jeden z kruków, który pojawił się w pierwszym filmie cyklu, "wystąpił" w kolejnych dwóch sequelach. Autor komiksu James O'Barr pojawił się na kilka chwil w "The Crow" jako złodziej telewizora.

- Nie wszystkie postaci z komiksu pojawiły się w filmie.

- Mocną obsadę miały soundtracki do pierwszych dwóch części. Na albumie do "The Crow" zagrali m.in.: Stone Temple Pilots, Nine Inch Nails, Rage Against The Machine, Helmet, Rollins Band czy Pantera. W "The Crow: City Of Angels" wykorzystano muzykę m.in.: Deftones, Iggy'ego Popa, Hole, White Zombie, Bush czy Korn.

- W 1998 roku powstał 22 odcinkowy serial "The Crow: Stairway To Heaven" (w Polsce emitowany przez TVP2 jako "Kruk: Schody Do Nieba"). Bohaterem był Eric Draven, którego grał Mark Dacascos, a pilotażowe odcinki opowiadały tę samą historię, którą przedstawiono w filmie "The Crow" z 1994 roku. Pojawiły się znane już postaci Albrechta, Shelly czy Top Dollara.

- Nazwiska głównych bohaterów ewidentnie nasuwają skojarzenia z łacińskimi (corvus corax) i angielskimi (crow, raven) słowami, które oznaczają kruka. Przykłady: 1 część Draven, 2 część Corven, 3 część Corvis, 4 część Cuervo.

- Jedynie części pierwsza i druga są ze sobą bezpośrednio powiązane (łączy je postać Sary). Resztę łączy jedynie legenda o kruku.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::