:: POSTERY ::


 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

FINAL DESTINATION

 

- Rolę Clear początkowo miała zagrać Kirsten Dunst.

- Większość postaci w filmie posiada nazwiska reżyserów lub aktorów czarno-białych horrorów np. Chaney (Lon Chaney), Waggner (reżyser George Waggner), Browning (słynny reżyser "Draculi" Tod B.), Schreck ("Nosferatu" z filmu Murnaua) i Valerie Lewton (po producencie wielu filmów grozy Valu Lewtonie). Billy Hitchcock ma nazwisko po Alfredzie.

- Kolejna postać nazwana na cześć historycznego twórcy horroru to Larry Murnau, odwołanie do F.W.Murnaua, reżysera pierwszego filmu wampirycznego "Nosferatu, eine symphonie die grauens"(1922).

- Wiele przedmiotów filmu odnosi się do zamordowanych prezydentów lub niemal prezydentów: kubek do kawy pani Lewton ma napis Abraham High, a samochód Cartera Hortona ma numer rejestracyjny zaczynający się od liter "RFK". Samolot odlatuje z lotniska "JFK".

- Pojawienie się numeru 180 to odwołanie do oryginalnego tytułu filmu "Flight 180". Szefowie New Line zdecydowali się go zmienić, aby uniknąć porównań i skojarzeń z "Air Force One" albo "Con Air".

- Wiele z materiału wiadomości TV o katastrofie samolotu to zdjęcia autentycznej kraksy z 1996 roku, mającej miejsce na Long Island w Nowym Jorku.

- Początkowo fabuła ta miała być zrealizowana jako odcinek cyklu "Z archiwum X".

- Wykonawca piosenki "Rocky Mountain High", którą można usłyszeć w obu częściach to John Denver, popularny amerykański wokalista, który zginął w katastrofie lotniczej.

- Swoje role w sequelu powtórzyli jedynie Ali Larter i Tony Todd.

- Na dvd znaleźć można też niewykorzystane sceny, "najważniejszymi" są z pewnością te miłosne pomiędzy Alexem i Clear oraz z testem ciążowym (Clear jest w ciąży z Alexem).

- Istnieją jeszcze dwa alternatywne zakończenia pierwszej części (dostępne na niektórych wydaniach dvd).

- Chata Clearsa była również chatą w "Lake Placid" (1997).

- Większość materiałów filmowych w wiadomościach są wiadomościami z lipca 1996 roku, kiedy to doszło to eksplozji i rozbicia się samolotu na wybrzeżu Nowego Jorku.

- Oprócz materiału filmowego Final Destination zapożyczył jeszcze kilka motywów z wypadku z 17go lipca 1996 roku. Samolot również przewoził dzieci z liceum należące do francuskiego klubu. Samolot eksplodował z niewyjaśnionych przyczyn. Najpiere zakładano wybuch bomby, później kontakt z rakietą. Ostatecznie tak jak w filmie powodem katastrofy była usterka techniczna (wybuch centralnego zbiornika paliwa). Śledztwo nadal nie jest zakończone.

- Samolot którym studenci mają lecieć to najwyraźniej Boeing 747 jakim zwyczajowo lata się na trasie NY - Paryż i posiada dwa piętra. Samolot, który odlatuje po usunięciu z pokładu Alexa ma najwyraźniej jeden rząd świateł.

- W scenie, w której jeden z bohaterów jedzie samochodem, usłyszeć można fragment utworu "Into The Void" z płyty "The Fragile" Nine Inch Nails, akurat na słowach: "...pictures in my head of the Final Destination all lined up...".

- W scenie, w której Clear Rivers coś spawa za pomocą płomienia acetylenowego, płomień jest jasny i żółty pomimo że tlen nie jest włączony. Płomień nie byłby wystarczająco skupiony czy gorący, aby nim spawać.

- Po tym jak główne posatci wysiadają z samolotu, pojawia się jedyne ujęcie Billy'ego z tyłu pokazujące jego bluzę - mającą na sobie imię mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka.

- Kiedy Alex siada w samolocie sięga do wywietrznika nad swoim siedzeniem i go wyłącza - pomimo tego słychać dźwięk płynącego powietrza.

- iedy studenci siadają w samolocie, Alex spogląda na ładownik i widzi skrzynię bagażową o numerze 666.

- Kobieta w kontroli lotów mówi Alexowi że samolot odlatuje o 9:25 co jest datą jego urodzin (25 września).Kiedy wchodzi do samolotu, siada na siedzeniu I (dziewiąta litera w alfabecie) a miejsce ma w rzędzie 25.

- Wybuch samolotu zgodny ze snem Alexa (nad miastem) miałby miejsce poza obrębem lotniska i ze zniszczonymi silnikami - te widać działające po wybuchu.

- Alex śnił o dekompresji i oderwaniu fragmentu kadłuba samolotu.Nie miałoby to związku z wybuchem pompy paliwowej ani nie spowodowałoby takiej eksplozji.

- Podczas napisów początkowych wszystkie śmierci w filmie były zapowiedziane. Jest tam wisząca lalka, gilotyna i obrazek w nożem w czyjejś klatce piersiowej.

- Numer 180 występujący w filmie jest odniesieniem do pierwotnego tytułu "Lot 180". New Line zdecydowało się na zmianę tytułu, by ten nie przypominał takich filmów jak Air Force One czy Con Air.

- Bilet Alexa wskazuje jego miejsce jako siedzenie 25-J. W rzeczywistości, siada na miejscu 25-I.

- Zewnątrz domu pani Lewton zostało zbudowane w 5 dni. Mieszkańcy Vancouver nie chcieli, by filmowcy go wysadzali, bo twierdzili, że to ładny dom.

- Samolot eksploduje zbyt daleko od terminalu aby zniszczyć jego okna. Ponadto, czas, jaki mam miejsce od eksplozji do zniszczenia szyb nie jest zgodny z prędkością dźwięku wybuchu.

- Scenę, w której zegarek Alexa zmienia godzinę z 1:00 na 180 kręcono 5 dni, by wyszła dobrze.

- Koroner wyjaśnia poruszenie się ramienia Toda jako "spazm kadaweryczny". Jest to autentyczny odruch, ale obecny wkrótce po rigor mortis (dużo wcześniej niż w czasie pokazanego w tej scenie balsamowania).

- Nauczycielka zamyka pokrywkę gwiżdżącego czajnika; ale w następnej scenie pokrywka jest otwarta..

- Młodzi włamują się przez ostatnie drzwi do kostnicy za pomocą kawałka drutu, ale z wewnątrz wygląda na to że otworzyli je za pomocą klamki.

- Kiedy Clear jest w samochodzie pociąga drążek całkowicie na dół, co dla automatycznej skrzyni biegów oznacza pierwszy bieg, ale kiedy wciska gaz samochód jedzie wstecz.

- Na pogrzebie dwie dziewczyny siedzące, obok Alexa znikają a ich miejsce zajmuje cały rząd innych ludzi.

- Kiedy pani Lewton używa zapałki aby zapalić palnik, kładzie na stole wypaloną zapałkę. Kilka chwil później na tym miejscu leży niewypalona zapałka.

- Linia wysokiego napięcia dziko tańcząca i iskrząca, była podłączona do domu. W przypadku przerwania takiego systemu, część podłączona do domu byłaby "martwa". Zatem niemożliwe byłoby rozprzestrzenianie się elektryczności od domu.

- Wyraźnie widać ruszające się oczy "martwego" ciała leżącego na stole w kostnicy.

- W zależności od ujęcia paczki FedEx, leżą raz tak, a raz inaczej.

- Podczas ceremonii pogrzebowej, babka w purpurowym ubraniu trzymająca w dłoni kwiaty przechodzi dwukrotnie obok Alexa.

- Kiedy przychodzi na świat dziecko Alexa i Clear, czas narodzin to 9:25. Ten sam numer pojawia się kilka razy w filmie.

- Facet w kostnicy zajmujący się ciałem Toda to Tony Todd, znany z roli Candymana.

- Neon, który urywa się i zabija Cartera w końcówce filmu wskazuje liczbę 180, czyli numer lotu do Paryża z początku filmu.

- Włosy Clear w garażu, gdy zdejmuje swój kask są pokręcone, potem proste, potem znowu skręcone.
 

 
 


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ POLSKI ::
Oszukać Przeznaczenie

:: REŻYSERIA ::
James Wong

:: SCENARIUSZ ::
Glen Morgan,
James Wong

:: MUZYKA ::
Shirley Walker

:: ROK ::
2000

:: CZAS TRWANIA ::
98 min.

:: OBSADA ::
Devon Sawa
Kerr Smith
Kristen Cloke

:: WYSZUKAŁ ::
PASTOR