:: POSTERY ::

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

FREDDY VERSUS JASON

 

- Jest to film, w którym po raz pierwszy od czasów "Nowego koszmaru Wesa Cravena" pojawia się postać Freddiego.

- Już w 1987 roku przy współpracy New Line Cinema razem z Paramount Pictures miała powstać kolejna część "Piątku Trzynastego" ,w której doszło by do konfrontacji Freddiego i Jasona. Na planach się skończyło.

- W całej serii "Friday The 13 Th" życie tracą 182 osoby. W tej części giną 22 osoby.

- Film kręcony był w Toronto oraz Vancouver w Kanadzie.

- Hypnocil, którego szukają bohaterowie filmu w Westin Hills został użyty i wynaleziony w filmie "Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors, A" (1987). Używała go Nancy Thompson (Heather Langenkampf). Hypnocil zaczęto podawać pacjentom Westin Hills właśnie na jej prośbę.

- Kane Hodder miał początkowo zagrać Jasona, ale Ronny Yu pragnąłby morderca znad Crystal Lake przewyższał wzrostem Roberta Englunda, więc rolę tę objął Ken Kirzinger.

- Kane Hodder nie zgodził się na zagranie roli Jasona Voorheesa w filmie "Freddy vs. Jason".

- Litery stacji telewizyjnej w szpitalu to KRGR, ewidentne nawiązanie do Freddy'ego. To również nazwa stacji radiowej, której słuchał Glenn (grany w "jedynce" "Koszmaru..." Przez Johnny'ego Deppa) tuż przed swoją pamiętną śmiercią.

- Rolę Willa odrzucił Brad Renfro.

- Producentem filmu "Freddy vs. Jason" jest Sean S. Cunningham, który rozpoczął historię Jasona Voorhees. Był reżyserem i współscenarzystą pierwszego filmu o mordercy z Crystal Lake.

- Słowa Freddy'ego "how sweet, dark meat" to parafraza jego "how sweet, fresh meat" z czwartej części "Koszmaru...".

- Oscar Guitterez pojawia się jako osoba, która skacze.

- Podczas testów i próbnych projekcji, zakończenie nie było umieszczone w filmie. Zamiast tego pojawiał się czarny ekran z napisem: „Rozwiązanie zagadki, kto wygrał zobaczycie 15 sierpnia (data premiery pełnego obrazu)".

- Betsy Palmer - matka Jasona z pierwszej części "Piątku Trzynastego", miała pojawić się w produkcji, ale zrezygnowała z powodu niskiej gaży.

- Papierowa torba na głowie Jasona to odwołanie do drugiej części cyklu "Piątek, 13- go" kiedy to Jason nosił właśnie takie nakrycie głowy przed "pożyczeniem" maski hokejowej.

- Shaye, producent wszystkich filmów z cyklu "Koszmaru z ulicy Wiązów" pojawia się jako dyrektor Shaye (pod pseudonimem L.E. Moko).

- Na początku filmu, kiedy Freddy opowiada część swojej historii... są ukazane fragmenty wszystkich części "Koszmaru..." oprócz 7.

- W pracach nad scenariuszem uczestniczył Rob Bottin (twórca efektów specjalnych w filmie "The Thing"), który w 1998r. miał wyreżyserować "Freddy vs. Jason".

- Ronny Yu początkowo nie chciał reżyserować filmu, ponieważ scenariusz nie wyjaśniał, kto ma wygrać "starcie". Zgodził się na przyjęcie pracy, gdy Robert Shaye obdarzył go zaufaniem dla podjęcia tej decyzji.

- Kozioł widoczny we wczesnych fragmentach koszmaru Blake'a to odwołanie do koszmaru Tiny z "jedynki".

- Początkowo rolę Willa miał zagrać Jason Bateman.

- Weteran serii Kane Hodder chciał powtórzyć swoją rolę Jasona, ale mu nie pozwolono. Ken Kirzinger, który ostatecznie zagrał Mr. Jaya zagrał wcześniej rolę kucharza i był koordynatorem kaskaderów na planie "ósemki".

- Katharine Isabelle została początkowo obsadzona w roli już nieistniejącej postaci Jenny, podczas gdy Lauren Lee Smith miała grać Gibb. Ale kiedy postać Jenny zniknęła z przeróbek scenariuszowych, Isabelle przejęła rolę Gibb a L.L.Smith nie zagrała żadnej z postaci filmu.

- Kiedy Freddy i Jason się nawzajem dźgają, krwawią czerwoną krwią. W poprzednich filmach Jason krwawił czarną substancją, a Freddy na zielono.

- Westin Hills to miejsce urodzenia Freddy'ego, pokazane w trzeciej części "Koszmaru...".

- Kiedy Jason płonie na polu kukurydzy i w domkach pod koniec filmu, można zobaczyć, że aktor go grający nosi pod hokejową maską gogle ochronne.

- Początkowo wstęp do filmu miał być w czasach średniowiecznych w Westin Hills. Później zmieniono go do czasów teraźniejszych, akcja miała się toczyć w Crystal Lake. Jason miał zostać aresztowany. Ostatnim niesfilmowanym wstępem był schyłek XX wieku, noc sylwestrowa.

- Kiedy Freddy obcina palce Jansonowi, jest to nawiązanie do filmu "Friday the 13th: The Final Chapter" kiedy Trish robi to samo co Freddy, Jason patrzył wówczas tak samo na swoją rękę.

- Kiedy Jason zostaje dźgnięty przez Freddy'ego własną maczetą, Freddy używa metalowych podkładek... ostatnie lecące podkładki są z logo New Line Cinema.

- W jednej scenie pokazane są kartki przymocowane do tablicy, mimo że w poprzedniej spadły na ziemię (po wyjściu Lori).


- Kiedy Lori zasypia na tapczanie i Freddy ją atakuje można zauważyć różowe ostrze na jego rękawicy.

- Początkowo film miał powstać w 1987 roku, gdy ludzie z New Line Cinema chcieli przy udziale Paramount stworzyć go jako "Piątek, 13- go część VII", ale nie doszło do porozumienia.

- W czasie pojedynku na molo Freddy wydłubał oczy Jasonowi i obciął palce. W następnej scenie, kiedy Jason przebija Freddy'iego jego własną ręką ma oczy, ale nadal nie ma palców.

- Kiedy Jason morduje Frissel'a i Gibb wielkim metalowym słupkiem jest to nawiązanie do "Piątku 13- tego część 2", gdy Jason robi dokładnie to samo Jeffowi i Sandrze.

- Ken Kirzinger (Jason) zapalił się podczas kręcenia sceny z Freddy'm w kotłowni. Ekipa z gaśnicami szybko ugasiła aktora. Nic mu się nie stało.

- Według pierwowzoru pod koniec filmu wielka czerwona dłoń wyłania się z Crystal Lake zabierając Freddiego i Jasona do piekła
 

 
 


:: INFORMACJE ::

::TYTUŁ POLSKI::
Freddy Kontra Jason

::
REŻYSERIA::
Ronny Yu

::SCENARIUSZ::
Mark J. Swift, Damian Shannon

::MUZYKA::
Charles Bernstein, Harry Manfredini

::ROK::
2003

::CZAS TRWANIA::
87 min.

::OBSADA::
Robert Englund
Ken Kirzinger
Lauren Lee Smith

:: WYSZUKAŁ ::
PASTOR
MELSING