:: POSTERY ::

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

FRIDAY THE 13TH

 

- W plebiscycie zorganizowanym w 2004 roku przez Cinema i Stopklatka.pl na najlepszy horror Piątek trzynastego zajął 5 miejsce.

- W 2005 roku Jason Voorhees znalazł się na 2 miejscu w rankingu magazynu Top Dog na najbardziej przerażający czarny charakter wszech czasów.

- W 2004 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu, przeprowadzonego przez sieć wypożyczalni Blockbuster na najbardziej przerażający horror.

- Film jest niemalże kopią włoskiego "A Bay of Blood" Maria Bavy z 1971 r.

- Tytuł roboczy filmu brzmiał "A Long Night at Camp Blood".

- W tej części ginie 10 osób.

- Ten film miał swoja premierę 13 czerwca 1980 (w piątek), dokładnie tego samego dnia, co inny doskonały horror - "Lśnienie" Kubrick'a.

- Przez kilka pierwszych tygodni wyświetlania filmu, autor efektów specjalnych Tom Savini wchodził na ostatnie pięć minut seansu, aby zobaczyć reakcję widzów na Jasona wynurzającego się z jeziora i chwytającego Alice.

- Film był parodiowany kilkakrotnie, najbardziej pamiętnie w filmie "Saturday the 14th".

- Film kręcony był w New Jersey, USA oraz Ontario, Kanada.

- Betsy Palmer zagrała rolę pani Voorhees tylko po to, żeby spłacić samochód.

- Steve Christy ma imię po współproducencie filmu - S. Minerze.

- Adrienne King dostała rolę Alice tylko, dlatego że filmowcy poddali się po próbach zatrudnienia Sally Field.

- Początkowo rolę pani Voorhees miała zagrać Estelle Parsons.

- Sean Cunningham jest cytowany jako autor stwierdzenia, że szukał do filmu aktorów pokroju "dobrze wyglądających dzieciaków, których można zobaczyć w reklamach Pepsi".

- W całej serii "Friday The 13th" życie tracą 182 osoby.

- Wszystkie narzędzia, które pokazane były w filmie stworzył Tom Savini z lateksu, dzięki czemu nie zagrażały aktorom.

- Tom Savini pojawia się w filmie jako ciało wyrzucone przez okno

- Obóz, w którym kręcono film naprawdę leży w New Jersey i nazywa się Camp Nobebosco

- Cummingham, spytany jak planował zaskakiwać widzów, odpowiedział: „To tak jakbym opowiadał dowcip, wszyscy wiedzą, że musi być pointa, jednak nikt nie wie, kiedy ma nastąpić. Tak samo jest z elementem zaskoczenia".

- Pierwszy obozowicz zabity w prologu z 1958 roku w obsadzie pojawia się jako Barry, a podpisy identyfikują go jako Garry'ego.

- Jedyna rzecz przesądziła, iż matką Jason'a została Besty Palmer - jedyna mogła dostać się na plan zdjęciowy: miała samochód.

- Victor Miller, scenarzysta, nie obejrzał kolejnych części serii, gdyż nie spodobał mu się pomysł, że Jason stał się niezniszczalnym mordercą.

- Scena fałszywego zakończenia ataku Jasona na Alice była filmowana trzykrotnie: we wrześniu, październiku i w listopadzie, gdy temperatura wynosiła 28 stopni Celsjusza.

- W scenie znalezienia Billa przybitego do drzwi jego oko drga nerwowo kilka razy, ponieważ "efekt oka" zastosowany przez Saviniego palił go w oko i sprawiał niesamowity ból.

- Kiedy Bill ma wbitą strzałę w oko, można zauważyć że ono mruga, z powodu tego, że sztuczne oko nałożone przez Toma Saviniego, uciskało i paliło prawdziwe oko aktora.

- Kompozytor filmowy pragnął, by motyw głoskowy "ki-ki-ki cha-cha-cha" brzmiał jak "kill" i "mama", co miało symbolizować głosy, które słyszy Pamela Voorhees.

- Jedna z wyciętych scen, które nie trafiły do końcowej wersji została scena morderstwa Claudette (która na początku została sfilmowana)

- Również scena śmierci Annie została całkowicie pocięta... Scena pokazywała znacznie więcej szczegółów oraz było więcej krwi po tym jak jej gardło zostało podcięte.

 

 
 


:: INFORMACJE ::

::TYTUŁ POLSKI::
 Piątek Trzynastego

::
REŻYSERIA::
Sean S. Cunningham

::SCENARIUSZ::
Victor Miller

::MUZYKA::
Harry Manfredini

::ROK::
1980

::CZAS TRWANIA::
91 min.

::OBSADA::
Adrienne King
Betsy Palmer
Harry Crosby

:: WYSZUKAŁ ::
PASTOR
MELSING