::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Psychoza

::
REŻYSERIA::
Alfred Hitchcock

::SCENARIUSZ::
Joseph Stefano

::MUZYKA::
Bernard Herrmann

::ROK::
1960

::CZAS TRWANIA::
109 min.

::KRAJ::
USA

::OBSADA::
Anthony Perkins
Vera Miles
John Gavin

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


PSYCHO

 


- Hitchcock pojawia się w filmie w 4 minucie, stojąc w kowbojskim kapeluszu przed biurem Janet Leigh.

- Film kosztował 800 tys., a do dziś zarobił ponad 40 mln USD. Do produkcji Hitch użył ekipy telewizyjnej, co znacznie obniżyło koszta i czas, bez utraty jakości. W 1962 Hitchcock zamienił prawa do filmu i serialu TV na znaczną część udziałów w MCA. Stał się ich trzecim największym udziałowcem.

- Oryginalna powieść Robert'a Bloch'a stała się 'inspiracją' dla seryjnego mordercy Ed'a Gein'a, a ten z kolei stał się inspiracją dla twórców postaci Hannibal'a Lecter'a ("The Silence of the Lambs").

- Hitchcock znowu kupił prawa do zekranizowania powieści Bloch'a anonimowo, za jedyne 9000 USD. Następnie wykupił wszystkie dostępne egzemplarze tejże powieści po to, aby jak najlepiej ukryć zakończenie.

- W czasie kręcenia sceny pod prysznicem Hitchcock ustalił, żeby woda w momencie ataku zabójcy stała się lodowato zimna.

- Początkowo scena pod prysznicem miała być zupełnie cicha, jednak Bernard Herrmann poszedł dalej i stworzył do niej muzykę. Kiedy Hitchcock usłyszał ten kawałek natychmiast zmienił zdanie.

- Krew w scenie pod prysznicem imitował sos czekoladowy.

- Uważa się, że scena spuszczenia wody w toalecie przez Janet Leigh jest pierwsza taką scena w historii amerykańskiej kinematografii.

- Hitchcock w pewien oryginalny sposób sprawdzał jak działać będzie czynnik strachu. W garderobie Janet Leigh podkładał trupa matki i słuchał, jak głośno Janet będzie krzyczeć.

- Z samego początku zakazana została emisja filmu, ponieważ pod prysznicem zauważyć można było sutek Janet Leigh. Hitchcock go nie usunął i odesłał film z powrotem zakładając, że albo nie będzie im to przeszkadzać tym razem, albo po prostu go nie zauważą.

- Po wypuszczeniu filmu do emisji Hitchcock dostał list od pewnego wściekłego ojca, który napisał, iż jego córka najpierw odmawiała brania prysznica po "Diabolique", a teraz po obejrzeniu "Psycho". Hitchcock odesłał mu odpowiedź: 'Wyślij ją do pralni chemicznej'.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::