::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Requiem Dla Snu


::
REŻYSERIA::
Darren Aronofsky


::SCENARIUSZ::
Darren Aronofsky,
Hubert Selby Jr.


::MUZYKA::
Kronos Quartet,
Clint Mansell


::ROK::
2000

::CZAS TRWANIA::
102 min.

::KRAJ::
USA

::OBSADA::
Ellen Burstyn,
Jared Leto,
Jennifer Connelly

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


REQUIEM FOR A DREAM

 


- Ellen Burstyn, aby wyglądać na 20 kilo grubszą, spędzała 4 godziny dziennie na charakteryzacji.

- Ojciec postaci granej przez Jennifer Connelly (Marion) pracuje w przemyśle garderobianym. W rzeczywistości ojciec Connelly zajmuje się tym samym.

- Film wzbudził w Ameryce wiele kontrowersji, głównie przez końcową scenę, w której widać rekwizyt z sex-shopu.

- Średnia cięć w większości filmów wynosi około 600-700 natomiast w Requiem dla snu było ich ok 2000.

- Muzyka z filmu jest bardzo ceniona w filmowym półświatku. Jej fragmenty wykorzystane były m.in. w zwiastunach "Władcy Pierścieni: Dwóch Wież" i "Punishera".

- Film kręcono na Brooklynie w Nowym Jorku.

- Rolę Harry'ego Goldfarba miał początkowo zagrać Giovanni Ribisi, ponieważ miał on kręcone blond włosy tak jak w książce Huberta Selby'ego Jr.

- Facet, który w jednej ze scen obiera pomarańczę, jest nawiązaniem do motywu z "Ojca Chrzestnego", gdzie te owoce zwiastowały nieszczęście.

- Scena w której Marion siedzi w wannie, z głową zanurzoną w wodzie oraz krzyczy, jest kopią sceny z japońskiego thrillera "Perfect Blue". Darren Aronofsky kupił prawa do tego filmu, tylko do użycia tej jednej sceny.

- W scenie, w której Sarah Goldfarb opowiada ludziom w metrze, że "będzie w telewizji", pojawia się ojciec Darrena Aronofsky'ego - to facet, który mówi do niej "You are whacked".

- Kiedy Ellen Burstyn (Sara Goldfarb) przeczytała scenariusz do filmu, była przerażona oraz odrzuciła rolę. Lecz po oglądnięciu "Pi" Darrena Aronofsky zmieniła zdanie oraz przyjęła rolę.

- Darren Aronofsky, w czasie gdy powstawało "Requiem dla Snu", poprosił Jareda Leto oraz Marlona Wayansa, by przez 30 dni unikali seksu i cukru. Miało to im pomóc zrozumieć istotę nałogów...

- Na końcu filmu każdy z bohaterów posiada jakąś cześć w ustach... Marion ma rachunek, Sara ma gumowe urządzenie wstawione podczas ECT, Harry ma maskę tlenową a Tyrone własne wymiociny...

- Dystrybutorzy chcieli usunąć z "Requiem..." scenę, w której Harry wbija sobie igłę w otwartą ranę. Jednak reżyser chciał, aby widzowie to zobaczyli, gdyż jak stwierdził: "Dla mnie scena ta jest kwintesencją całego filmu. Mówi o zobojętnieniu, pokazuje jak daleko idą bohaterowie filmu."

- Aby się lepiej przygotować do swojej roli Jared Leto zaprzyjaźnił się z prawdziwymi ćpunami z Brooklynu...

- Filmowy Tabby Tibbons nie występuje w powieści Huberta Selby Jr "Requiem dla snu". Postać ta została zaczerpnięta ze scenariusza Aronofskiego opowiadającego o jasnowidzu, na którego to ekranizację nie udało mu się zgromadzić funduszy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::