::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Milczenie Owiec

::
REŻYSERIA::
Jonathan Demme

::SCENARIUSZ::
Ted Tally

::MUZYKA::
Howard Shore
 

::ROK::
1991

::CZAS TRWANIA::
118 min.

::KRAJ::
USA

::OBSADA::
Anthony Hopkins,
Ted Monte,
Jodie Foster

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SILENCE OF THE LAMBS

 


- Więzienie, w którym przetrzymywany jest Lecter to w rzeczywistości Muzeum Sztuki w Atlancie.

- Prawa do ekranizacji "Milczenia Owiec" wykupił Gene Hackman, który planował obsadzić się w roli Jacka Crawforda, jednak zrezygnował z tego po obejrzeniu "Mississipi w ogniu", gdyż chciał uniknąć ponownego obsadzenia siebie w roli drania (chociaż w porównaniu do jego postaci w "Mississipi w ogniu" Jack Crawford to aniołek).

- Rolę Clarice reżyser proponował Michelle Pfeiffer i Meg Ryan. Trzecią kandydatką była Emma Thompson, ale odrzuciła propozycję, tym samym na jej miejscu znalazła się faworyzowana przez scenarzystę Jodie Foster.

- Sporo emocji budził nabór do roli Lestera. Rozważano wielu aktorów, psychiatrą psychopatą miał zostać John Hurt, Robert Duvall, Jeremy Irons, Jack Nicholson, Robert De Niro, a nawet Louis Gossett Jr.!

- Dino De Laurentis zrezygnował z "Milczenia Owiec" po finansowej porażce "Manhuntera", licencja została przekazana Orion Pictures.

- Występujący w filmie owad traktowany był jak gwiazda, począwszy od specjalnych pojemników do transportu, poprzez wyodrębnione pomieszczenie, w którym panowała odpowiednia dla insekta temperatura, na charakteryzacji kończąc.

- Owad wydobyty z gardła ofiary to nie wymysł autorów. Taki gatunek ćmy istnieje naprawdę i posiada na grzbiecie ubarwienie przypominające kontur ludzkiej czaszki, nazywa się Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) i można go spotkać także na terenie Polski. Inne nazwy to złodziej pszczeli, rabuś pszczeli, złodziej miodowy, trupiogłowa wiedźma oraz pszczeli tygrys.

- Anthony Hopkins opisuje głos swojej postaci jako połączenie Trumana Capote i Katherine Hepburn.

- Słynny plakat z ćmą zasłaniającą usta zawiera sporo ukrytych treści. Trupia czaszka to kombinacje trzech nagich kobiet, stanowiąca nawiązanie do fotografii Philippe'a Halsmana (Dali's Skull, 1951). Natomiast skrzydła ćmy to fragment obrazu "The Great Red Dragon and the Woman Clothed in Sun" ze zmodyfikowaną kolorystyką.

- Buffalo Bill to kombinacja autentycznych morderców: Eda Gaina (pozbawianie skóry), Teda Bundy (gryzienie w rękę) oraz Gary'ego Heidnicka (porwane kobiety przetrzymywane w piwnicy).

- W celi Hannibala można zauważyć egzemplarz czasopisma 'Bon Appetit'.

- Thomas Harris nigdy nie obejrzał "Milczenia Owiec" w obawie, że seans źle na niego wpłynie.

- W prawie każdym ujęciu w celi widać w szybie odbicie którejś z postaci.

- Upadły król horroru George A. Romero zagrał jednego ze strażników wyciągających agentkę Starling podczas ostatniego spotkania z Lecterem. Pod koniec filmu pojawił się także sam reżyser, Jonathan Demme, jako facet w niebieskiej czapce.

- W trakcie pierwszej wizyty Clarice u Lectera, doktor opisuje swój obrazek jako "Duomo (tu chodzi o katedrę Santa Maria del Fiore) widziany z Belvedere (fortyfikacja we Florencji)". Buffalo Bill mieszkał w miasteczku Belvedere, oznacza to, że Hannibal już na początku wyjawił miejsce pobytu seryjnego mordercy.

- Demme nakazał Hopkinsowi, aby podczas kręcenia sceny pierwszego spotkania z agentką Starling patrzył bezpośrednio w obiektyw kamery, dzięki czemu Lecter wyglądał jak wszystkowiedzący.

- Słynny dźwięk wydawany przez Hannibala (świetnie sparodiowany przez Jima Carreya w "Głupim i Głupszym") to pomysł Hopkinsa.

- Inspiracją dla postaci Hannibala był Albert Fish, seryjny morderca, który podobno zjadał niektóre ze swoich ofiar (dzieci).

- Ekipa była przygotowana na kręcenie sceny retrospekcji agentki, reżyser zrezygnował z tego pomysłu po tym jak dwójka aktorów znakomicie zagrała dialog traktujący o tytułowym milczeniu owiec.

- Film wszedł na ekrany kin z rocznym opóźnieniem, ponieważ w 1990 wytwórnia chciała się skupić na "Tańczącym Z Wilkami".

- Podczas przygotowań do roli Hannibala Hopkins studiował kartoteki seryjnych morderców, odwiedzał więzienia oraz słuchał nagrań z rozpraw. Zdecydował, że podobnie jak Charles Manson nie będzie mrugał podczas mówienia. Pomijając scenę w klatce, udało się. Ted Levine posunął się nieco dalej, oprócz niepokojącej lektury wybrał się parę razy do baru dla transwestytów.

- Anthony Hopkins pobił rekord, dostał statuetkę Oscara za zaledwie 16 minut czasu ekranowego.

- Głowa w słoiku należy do producenta Edwarda Saxona. Inny producent, Kenneth Utt, zagrał koronera.

- Wszystkie elementy potrawy sugerowanej przed doktora, czyli bób, wino chianti oraz ludzka wątroba, zawierają znaczne ilości tyraminy, substancji, która jest bardzo groźna w połączeniu z inhibitorami MAO - lekiem przeciwdepresyjnym używanym w miejscach, w których Hannibal pracował oraz był przetrzymywany.

- Inspiracją do książki były relacje pomiędzy Tedem Bundy a Robertem Keppelem, profesorem kryminologii. Bundy pomagał w sprawie seryjnego mordercy z Green River w Waszyngtonie. Sprawcę udało się złapać dopiero w 2001, podczas gdy Ted Bundy został stracony 24 stycznia 1989. W 2003 Gary Ridgway został uznany za winnego czterdziestu ośmiu morderstw pierwszego stopnia.

- W ramach przygotowań do swych ról Jodie Foster i Scott Glenn mieli możliwość przesłuchania autentycznych taśm audio, na których mordercy opisują jak torturowali i wykańczali swoje ofiary. Jodie Foster odrzuciła tę możliwość, natomiast Scott Glenn zgodził się. Aktor bardzo żałuje, że się na to zdecydował, bo jak sam mówi słyszał okropne rzeczy, których nie da się zapomnieć.

- W drugiej wersji scenariusza z powodów przejściowych kłopotów z licencją nazwiska trójki bohaterów musiały zostać zmienione: Jack Crawford stał się Ray'em Campbellem, Frederick Chilton został zmieniony na Herberta Prentissa a Hannibal Lecter nazywał się Gideon Quinn.

- Nawet na granicy bankructwa Orion Pictures udało się wysupłać marne 200 000 $ na Oscarową kampanię reklamową.

- "Milczenie Owiec" jest pierwszym filmem, który gdy zdobył statuetkę w kategorii "Najlepszy film" był dostępny na video.

- Ćmę wyjmowaną z przełyku zagrał... cukierek.

- FBI było zachwycone sposobem, w jaki przedstawieni zostali agenci, podkreślając, że skuteczność i poświęcenie to ich codzienność. Jednak przedstawiciele Biura stwierdzili, że nigdy nie posyłają jednego agenta (czy agentki) w potencjalnie niebezpieczne miejsce, tak jak jest to pokazane pod koniec filmu. Reżyser nie zgodził się na zmianę scenariusza, FBI niechętnie spasowało określając samodzielną wizytę w domu Buffalo Billa jako najbardziej nieprawdopodobny rozwój wydarzeń w historii kina;)

- W jednej z wersji scenariusza dowódca drużyny SWAT poznaje ciało strażnika w windzie i Lecterowi nie udaje się uciec.

- W wersji telewizyjnej "The Silence Of The Lambs" jedna ze scen jest zmontowana (zmieniono ujecie kamery) w taki sposób, że właściwie nie wiadomo czym w agentkę rzuca Miggs.

- Podczas napisów końcowych można zauważyć logo MPAA z podtytułem "A Luta Continua" - to po portugalsku mniej więcej "ciąg dalszy nastąpi".

- Piosenka, podczas której Buffalo Bill wykonuje zapadający w pamięć taniec to utwór "Good Bye Horses" Q Lazzarus. Ta niezapomniana scena została wyśmienicie sparodiowana w zwiastunie "Clerks 2".

- I.Q. Lectera wynosi ok. 200.

- Jak dotąd w Lectera wcielił się tylko Brian Cox i Anthony Hokins

- Rockstar Games, firma dominująca w segmencie brutalnych gier video (symulator gangstera, przemytnika, zamieszek czy przemocy w szkole), wydała w 2003 grę "Manhunt". Ociekająca tematyką snuff kontrowersyjna przygodówka opowiadała historię skazańca, który musi przeżyć w opuszczonym mieście pełnym gangów. O palpitacje serca przyprawiały cenzorów brutalne sceny morderstw aranżowane przez reżysera, w tej roli Brian Cox.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::