ZAKONNICA  /  D V D  /  ARENA HORROR
   :: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
The Nun

:: REŻYSERIA ::
Corin Hardy

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
2018

:: CZAS TRWANIA ::
92 min.

:: WIEK ::
15 lat

:: OBSADA ::
Bonnie Aarons,
Demian Bichir,
Taissa Farmiga...

:: DŹWIĘK ::
Dolby Atmos-TrueHD ;
DTS-HD Master Audio 5.1
Dolby Digital 5.1

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
1080p HD 16x9 2.4:1

:: WYDANIE ::
1 Blu-ray


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 4,5/6

OCENA OBRAZU: 5/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 4,5/6

OCENA OGÓLNA: 5/6

 

 


:: ZAKONNICA ::

 

„Zakonnica” to kolejny film ze świata kultowej „Obecności” w reżyserii Jamesa Wana. Najnowsza uczta grozy zagłębia się w szokującą historię demonicznej zakonnicy, którą można było po raz pierwszy zobaczyć w „Obecności 2”.

Kiedy młoda zakonnica (Charlotte Hoppe) w rumuńskim klasztorze odbiera sobie życie, Watykan posyła tam jako śledczych nękanego koszmarami przeszłości księdza (Demian Bichir) i nowicjuszkę (Taissa Farmiga), tuż przed ślubami zakonnymi. Wspólnie odkrywają straszny sekret zakonu. Ryzykując nie tylko życie, ale też wiarę i dusze, stawiają czoło złej sile pod postacią demonicznej zakonnicy. Wkrótce klasztor staje się miejscem przerażającej walki żywych z przeklętymi.


:: KRÓTKO O PRODUKCJI ::

Zapowiadany, jako jeden z najbardziej oczekiwanych i najlepszych gotyckich horrorów ostatnich lat. To chyba za dużo powiedziane o tym filmie. Produkcja przenosi nas w lata pięćdziesiąte XX wieku do Rumunii świetnie nakręcając klimat. Sam początek wprowadza nas do ciekawej historii, która ma wielki potencjał. Zostało tutaj zmieszane kilka gatunków filmowych, przez wyczekiwany przez nas film grozy, po detektywistyczną historię. W końcu wykorzystano postać, która straszyła nas już wcześniej w "Obecności 2". Wszystko jest pięknie, jednak w pewnym momencie wszystko zaczyna przywdziewać nie takie kolory, jak powinno. Dostajemy coś co stoi na dobrym poziomie, lecz nie wprowadza w świat horroru, czegoś nowego i zaskakującego. Klastyczna historia z dużą ilością momentów, w których coś wyskakuje, przesuwa się, wyskakuje i straszy. Czy jednak wystarczy to, aby ten film się spodobał? Czy sama Zakonnica uratuje produkcję? Może być z tym problem, ale najlepiej przekonajcie się sami.


:: OBRAZ ::
:: FORMAT 1080p HD 16x9 2.4:1 ::

Film zapisany jest w oczekiwanym formacie i proporcjach - 1080p HD 16x9 2.4:1. Nie ma co ukrywać, obraz stoi na bardzo dobrym poziomie. Świetne lokacje dzięki odpowiedniemu formatowi posiadają odpowiednią głębię kolorów, a mrok wyczuwalny jest na każdym kroku. Niezłym posunięciem twórców było odwiedzenie Transylwanii, gdzie starych zamków, klasztorów, czy innych mistycznych budowli jest od groma. To dzięki takim lokacjom filmowcy zbudowali mroczny i trzymający w napięciu klimat. Podczas projekcji nie dostrzegłem błędów, które w znaczący sposób mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość odtwarzanego obrazu. Wizja jest bardzo ładna, utrzymana w odpowiedniej tonacji, a odpowiednia rozdzielczość sprawia, że nie ma na co narzekać.


:: DŹWIĘK ::
:: FORMAT: Dolby Atmos-TrueHD ; DTS-HD Master Audio 5.1 ; DD 5.1 ::

Dźwięk to najlepszy element wydania, jak dla mnie pozbawiony jakichkolwiek błędów. Do dyspozycji otrzymujemy Dolby Atmos-True HD, DTS-HD Master Audio 5.1, oraz aż w ośmiu wersjach językowych w Dolby Digital 5.1. Dźwięk jest świetny. Pełni on kluczową rolę nawet podczas prowizorycznych akcji, w których nie spodziewamy się niczego, czy to w momencie powiewu samego wiatru, dzwoneczków na cmentarzu, czy nawet przemierzania przez ekipę ciemnych korytarzy. Dzięki niemu narasta niepokój i oczekiwane efekty, jakie ma przynieść przerażający dźwięk. Kalejdoskop oferowany przez dźwiękowców jest ogromy. Można rzec, że obronną ręką wychodzą z każdej sytuacji. Najważniejsze, że linia melodyczna wielokrotnie stawia widza na równe nogi i z zaniepokojeniem oglądamy co dalej się wydarzy. Ciary na plecach są nieuniknione.


:: DODATKI ::

Nie mogło zabraknąć bonusów, które trwają około pół godziny. Wszystkie związane są z produkcją, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Począwszy od przedstawienia nam opinii twórców i aktorów, przez krótki materiał opowiadający o całej serii, po wycięte sceny. Oto co znajdziecie na płycie wraz z czasami projekcji bonusów:
- Nowy symbol horroru [5:18],
- Ponura planeta [6:18],
- Chronologia Obecności [3:50],
- Sceny niewykorzystane [12:18].


:: PODSUMOWANIE ::

Jak każde wydanie Blu-ray, również ten film oferuje nam dużo więcej, niż gdybyśmy oglądali go w TV, czy na DVD. Zupełnie inna kategoria obrazu, pełna głębi i szczegółów. Historia i wydanie na bardzo dobrym poziomie, sprawiają, że warto jest mieć w swojej kolekcji.

AUTOR: PASTOR

 
 :: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁO ::