ADWOKAT DIABŁA  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Devil's Advocate

:: REŻYSERIA ::
Taylor Hackford

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
1997

:: CZAS TRWANIA ::
138 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Al Pacino,
Keanu  Reeves,
Charlize Theron,

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1,

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
2.35:1

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 6/6

OCENA OBRAZU: 4/6

OCENA DŹWIĘKU: 4/6

OCENA DODATKÓW: 2/6

OCENA OGÓLNA: 4/6

 


:: ADWOKAT DIABŁA ::

 

Kevin Lomaax (Keanu Reeves) jest młodym prawnikiem, który nie przegrał jeszcze żadnej sprawy. I nie ważne, jak bardzo jest ona skomplikowana, jak wiele argumentów przemawia na niekorzyść jego klienta. Kevin posiada wewnętrzną moc, która pomaga mu przekonać ławników do swojej racji. Ten zdolny adwokat wiedzie, więc spokojne życie u boku młodej i pięknej żony. Pewnego dnia Kevin podejmuje się obrony mężczyzny oskarżonego o seksualne wykorzystywanie dzieci. Aby wygrać, musi zataić lub przeinaczyć argumenty oskarżenia. Kevin zdaje sobie sprawę, że jego klient jest winny, ale ambicja nie pozwala mu przegrać… Niedługo po tej sprawie odwiedza go radca prawny niejakiego Johna Miltona, przedstawiciel potężnej firmy prawniczej. Namawia go do przeniesienia się do New Jork, gdzie obiecuje błyskotliwa karierę. Kevin nie zastanawia się ani chwili, nowa firma olśniewa go swym bogactwem i pozycją… Podczas wielu rozpraw jego autorytet wzrasta, zostaje zauważony przez samego Johna Miltona (Al Pacino). Po krótkim okresie próbnym dochodzi na sam szczyt kariery. Mimo sukcesów zawodowych, jego życie prywatne powoli się rozsypuje… Ciągła nieobecność w domu, doprowadza ego żonę do szaleństwa… Wokół ludzie zaczynają dziwnie się zachowywać a świat stoi u progu apokalipsy… Czyżby kluczem był Kevin…


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Pokazowo ostry, wyraziście kontrastowy obraz (panorama 2.35:1, anamorficzny) ma bardzo ciekawą kolorystykę. Tonacja kolorystyczna filmu jest bardzo różnorodna, wysoko nasycone barwy oddają sentencję kształtu. Jedynie w kilku ujęciach, miedzy innymi scena w parku, obraz nie został dostosowany, przez co wydaje się bardzie sztuczny, drżące tło. Na uwagę zasługuje wysokiej klasy ostrość zbliżeń postaci, najdrobniejszy szczegół wręcz widoczny z daleka, dzięki temu widz może zaobserwować mimikę oraz zachowanie bohaterów bez zbytniego przyglądania się w ekran. Jako całość prezentuje wysoki poziom ten obraz.

Z dźwiękiem zapisanym w Dolby Digital 5.1, jest ciut gorzej. Brak lektora jest w tym wypadku plusem, ponieważ tylnie kanały wstrzemięźliwie pracują wydobywając z siebie ciekawe odgłosy, między innymi tło akcji dziejącej się na ekranie (kroki, rozmowy, szelest) jednak fronty są ospała, nieco wyciszone. W szybszych scenach, pełnych akcji i dynamizmu mamy wrażenie niedosytu audio, ponieważ fronty nie nadrabiają, w takich scenach są tylko dodatkiem do szczegółowych bardziej dynamicznych tylnich kanałów. Lekko przytłumione basy oraz cichszy podkład muzyczny, w sumie brak proporcji wobec głosów i odgłosów, które są bardziej wyraziste, spontaniczne.


:: MENU / DODATKI ::

Niestety menu to tylko mało rozbudowany interfejs, muzyka w tle. Jednak przyciąga wysoko nasyconą ostrością barw. Jedno z bardziej prostych, przez co łatwych w obsłudze, moim zdanie jest zamierzone, ponieważ film nie potrzebuje zbytnich upiększeń by się znalazł nabywca. Sam tytuł jest reklamą tej pozycji…

Niestety dodatki same w sobie można ominąć. Zawierają wywiad z reżyserem, który nie uraczy widza swoim oratorstwem a jego wypowiedzi będą przerywane wstawkami scen z planu, co jest nużące. Wydawca zamieścił również na nośniku kilka informacji tekstowych o filmie i ekipie pracującej nad produkcją oraz dwa zwiastuny telewizyjne. Jedynym wartym obejrzenia dodatkiem jest trailer kinowy, który idealnie wprowadza w świat mistycyzmu oraz szaleństwa. Nic po za tym nie można się spodziewać.

Film sam w sobie jest już klasyką, po mimo kilku wznowień na różnych nośnikach nadal cieszy się olbrzymim powodzeniem. Uważam, że każdy kolekcjoner powinien nabyć tą pozycję obowiązkowo, będzie to miły dodatek do kolekcji wszechczasów, po który często będziecie sięgać. Zapraszam do zakupu.

AUTOR: REQUIEM

 
 


:: GALERIA ::