AMERICAN PSYCHO  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
American Psycho

:: REŻYSERIA ::
Mary Harron

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
2000

:: CZAS TRWANIA ::
98 min.

:: WIEK ::
15 lat

:: OBSADA ::
Christian Bale,
Willem Dafoe,
Jared Leto

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1,

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
2.35:1

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 5/6

OCENA OBRAZU: 5/6

OCENA DŹWIĘKU: 4/6

OCENA DODATKÓW: 3/6

OCENA OGÓLNA: 4/6

 


:: AMERICAN PSYCHO ::

 

"Mieszkam w budynku American Garden, na 81 ulicy, 11 piętro… Nazywam się Patrick Bateman, mam 27 lat. Wieże w dbanie o własne interesy, w dietę, w rygorystyczne, rutynowe ćwiczenia. Rano, gdy moja twarz jest trochę nieświeża, kładę na niej worek z lodem, podczas robienia brzuszków. Mogę zrobić aż tysiąc… Jak zdejmę już worek z lodem, używam specjalnego olejku pod prysznicem, używam aktywowanego wodą żelu czyszczącego, potem... Na twarz żel czyszczący, następnie nakładam maseczkę, którą zostawiam na 40 minut, wtedy przygotowuję resztę... Zawsze używam wody po goleniu z odrobinką lub bez alkoholu, bo alkohol wysusza twarz i sprawia, że wyglądasz starzej… Kolej na montruizer, potem ukrywający wiek balsam pod oczy, ochraniacz montruizer… To wszystko pomysł Patricka Batemana. Taki rodzaj abstrakcji, ale to nie jestem prawdziwy ja, tylko kopia... Jakaś iluzja i myślę, że mogę schować moją zimną gazę, i możesz mi uścisnąć dłoń, i cieszyć się uściskiem mojej, i możesz nawet czuć, że nasze style życia są kompatybilne… Mnie po prostu tam nie ma…" Patrick jest wziętym i szanowanym człowiekiem sukcesu, pochłonięty władzą odczuwa potrzebę wyładowania własnej frustracji. Jego sposobem na rzycie staje się mordowanie, gwałcenie, czasami nawet kanibalizm. Podejrzewany o morderstwo prowadzi niebezpieczną grę balansując na granicy rzeczywistości przeplatanej fikcją. Za dnia zimnokrwisty rekin biznesu, w nocy wcielenie pierwotnego zła. Szacuje się, że zamordował około pięćdziesięciu osób… Prostytutki, meneli, przyjaciół… Po mimo wszystko staje się nieuchwytny… Czy jego mroczna strona ujrzy światło dnia? Zobacz, do czego jest zdolny człowiek u kresu wytrzymałości umysłowej, pogrążony w narcyzmie… Żądny krwi…


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz zapisany w formacie kinowym (2.35:1), przystosowany do wszelkiego rodzaju odbiorników. Jakość ujęć zapisana cyfrowo zawiera nieliczne przebarwienia, małą paletę odcieni poszczególnych barw. Nie zauważyłem ziarna, jedynie w kilku momentach pojawiło się niewielkie naruszenie obrazu. Podczas zbliżeń obraz nie wykazuje selektywności odcieni zbytnio dopasowanych, co może widza razić w ujęciach twarzy dobrze oświetlonych.

Dźwięk zapisany w formacie Dolby Digital  5:1. Odwzorowanie poszczególnych sekwencji dźwiękowych na sprzęci bardziej zaawansowanym pozostawia lekki niedosyt. Dźwięk po mimo czystego zapisu nie pozwala na pełne wykorzystanie możliwości sprzętowych. Brak szumów, wysokie tony poprawnie brzmią, krzyk przestrzenny jednak odgłosy pomieszczeń oraz urządzeń nieco przyciszone, przez co wydanie traci na jakości.


:: MENU / DODATKI ::

Menu interaktywne, ciekawie usytuowane dodatki w formie plansz, w tle słyszymy delikatną muzykę klasyczną. Jednak brak jakichkolwiek atrakcji graficznych na planszy początkowej powoduje lekki niedosyt. Jednym słowem standard poprawnie wykonany. Jako tło użyto główną postać wyłaniającą się z mgły.

Dodatki skromne w skład których wchodzi ścieżka dźwiękowa, niestety niekompletna, z zapisem kilku utworów charakterystycznych dla lat osiemdziesiątych oraz linii instrumentalnej. Materiał zawierający wypowiedzi ekipy, aktorów, ich emocje związane z produkcją, w tle przewija się kilka ujęć spoza kulis, które dotyczą filmu, niestety są krótkie i mało interesujące, całość trwa niecałe pięć minut. Ciekawym pomysłem okazały się tekstowe notki biograficzne obsady oraz części ekipy wykonane w formie wizytówek. Wydanie zawiera również pełny zwiastun kinowy, który reklamował film w USA, niestety w Polsce został nieco skrócony, dzięki czemu stracił na wymowności. Całość poprawnie skonstruowana jako standard, coraz częściej goszczący w tego typu wydaniach, do czego widz się już przyzwyczaił. Niczym nowym za bardzo nie zaskakuje.

Film poprawnie skonstruowany, na podstawie powieści, która wstrząsnęła Ameryką. Teraz macie okazję mieć go na własność w formacie DVD. Przemyślany zakup i rozsądna cena sprawią, że na długie lata zagości w domowej kolekcji. Film można nabyć w sklepach, szukajcie etykiety oznaczającej dobra cena, dzięki czemu nie przepłacicie ( wynosi bowiem około 20zł a w supermarketach o połowę taniej). Polecam, warto…

AUTOR: REQUIEM

 
 


:: GALERIA ::