BEZSENNOŚĆ  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Insomnia

:: REŻYSERIA ::
Christopher Nolan

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
2002

:: CZAS TRWANIA ::
118 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Al Pacino,
Hilary Swank,
Robin Williams...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1 ; DD 2.0

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD
(dwuwarstwowa)


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 4/6

OCENA OBRAZU: 5/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 5/6

OCENA OGÓLNA: 5/6

 

 

 


:: BEZSENNOŚĆ ::

 

Will Dormer to dobry, doświadczony glina. Widział w życiu już niejedno - przemoc, korupcję, brutalne morderstwa. Mimo to, wciąż potrafi z takim samym zaangażowaniem poświęcić się każdej kolejnej sprawie. Wraz ze swoim partnerem Hapem jedzie na Alaskę, gdzie szuka sprawców tajemniczego morderstwa siedemnastoletniej dziewczyny.


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz jest jednym z lepszych elementów tego wydania DVD. Nie istnieją momenty, w których zacina się. Ostrość dobrana jest bardzo dobrze, czyli wszystko jest widoczne, a nie jak w niektórych wydaniach, czasami trzeba się czegoś domyślać, co tak na prawdę widzimy. Obraz nie jest przesycony jaskrawymi kolorami, co nie razi ludzi, którzy mają wrażliwe oczy. Dodatkowo format obrazu jest przyjemny w oglądaniu, mowa tutaj oczywiście o 16:9. Podczas przechodzenia z jednej na drugą warstwę, w niektórych odtwarzaczach może nastąpić chwilowy zastój, tak jest przeważnie, gdy mamy do czynienia z płytą dwuwarstwową. Nawet typowe ziarno widoczne na filmach jest mało widoczne. Krótko mówiąc, do obrazu nie można się doczepić.

Oryginalny dźwięk zapisany jest w DTS i Dolby Digital 5.1. Są to jak na razie najlepsze wersje dźwięków z jakimi mamy do czynienia na polskim rynku. Nagrane są one w taki sposób, że podczas oglądania nie doświadczymy żadnych zakłóceń, w postaci przytłumionych dźwięków, czy szumów. Trochę gorzej jest w wersji z lektorem, gdzie głos lektora czasami zakłóca i przytłumia ważne, a czasem nawet i kluczowe dźwięki w filmie. Jest to tylko jeden minus, po za tym, niczego się nie dopatrzyłem. Polecam oglądać film w wersji DD 5.1 lub DTS, ponieważ można uzyskać ze swojego kina domowego całą esencję i piękno sprzętu, i dopiero wtedy przekonać się jak skonstruowany jest dźwięk.


:: MENU / DODATKI ::

Menu główne jest wręcz zdumiewające. Każdy element wykonany jest w postaci animacji. Jedyny nieruchomy element to menu, ale po najechaniu na nie, ono też posiada swój urok, ponieważ jest ono interaktywne. Jak już wcześniej wspomniałem, całość wykonane jest jako animacja. Poszczególne opcje menu posiadają swój inny, charakterystyczny dla nich urok. Każda zmiana opcji wiąże się z przejściem podobnym jak w prezentacji power pointa. Dodatkowo w tle słyszymy instrumentalną muzykę połączoną wraz z dźwiękami z filmu, co daje dość ciekawy, końcowy efekt.

Konkretnych dodatków jest trzy. Związane są one bezpośrednio z filmem. Oto one:
- zwiastun - tutaj nie trzeba nic wyjaśniać, jest to po prostu trailer z filmu.
- materiały z planu filmowego: Dzień zamiast nocy - jak powstawała Bezsenność, Na planie Bezsenności - jest to krótki materiał jak filmowcy zmagali się z trudnościami podczas realizacji tej produkcji
- wywiady: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank, Maura Tierney, Jonathan Jackson, Christopher Nolan, Junger Witt, Edward L.Macdonnell, Broderick Johanson, Andrew A.Kosove oraz Steven Soderbergh.
Te trzy dodatki, to kilkanaście minut dobrego materiału, które po zakupieniu płyty trzeba zobaczyć. Polecam.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁ ::