CASSHERN  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Casshern

:: REŻYSERIA ::
Kazuaki Kiriya

:: JĘZYK ::
Japoński

:: PRODUKCJA ::
Japonia

:: ROK PRODUKCJI ::
2004

:: CZAS TRWANIA ::
142 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Yusuke Iseya,
Kumiko Aso,
Akira Terao...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 5/6

OCENA OBRAZU: 4/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 5/6

OCENA OGÓLNA: 5/6

 

 

 


:: CASSHERN ::

 

Koniec XXI stulecia. Po 50 latach wojny między Europą i Federacją Wschodu, Ziemia (?) obrócona została w perzynę. Ludzkość wystawiana na działanie chemicznej, biologicznej i atomowej broni, cierpi z powodu rozprzestrzeniających się chorób i mutacji. Wiele wskazuje na to, iż człowiek doprowadzi rasę ludzką do zagłady. Jedyna nadzieja pozostała w rozwoju medycyny i genetyki. Utalentowany naukowiec Kotaro Azuma, przedstawia rządowi swoje najnowsze odkrycie: "neo-komórki", dzięki którym możliwa będzie hodowla na skalę masową i transplantacja dowolnych organów i części ciała, bez ryzyka odrzucenia.

"Casshern" to film nietypowy dla widza wychowanego na kinematografii amerykańskiej. To stworzony w japońskiej stylistyce, przepiękny wizualnie, choć nieco szalony, obraz. Już od pierwszych minut trwania filmu rzuca się w oczy odmienność kultury, która go stworzyła. Wojna między Azją i Europą, wizja jakże inna od tej, do której przyzwyczaiły nas produkcje filmowe z Zachodu, w których to kontynent amerykański gra zawsze pierwsze skrzypce. Kazuaki Kiriya wychowany w pełnym komiksów i animacji japońskim świecie, stworzył obraz niezwykle plastyczny, w którym dostrzegamy niemalże kadry komiksu, uchwycone pomiędzy dynamiczne i barwne sceny akcji...


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Zauważyłem dwa elementy, które negatywnie wpływają na jakość obrazu. Pierwszym z nich jest bardzo duża ilość ziarnicy, która jest strasznie denerwująca. Drugim zaś elementem jest zbyt duże przesycenie kolorów, które w niektórych scenach powoduje dziwne rozmazywania się kolorów i nieostrość niektórych elementów. Format obrazu sprzyja oglądaniu, ponieważ jest to format kinowy (panoramiczny), nie występują tutaj żadne obcięcia obrazu. Obraz przy zmianie warstwy chwilowo się zatrzymuje, jednak jest to tylko jednorazowy "wybryk". Po za wymienionymi minusami nie dostrzegłem innych, więc jak dla mnie nie jest w cale tak najgorzej.

Rzadko spotyka się inne formaty dźwięku aniżeli Dolby Digital 5.1. Tutaj standardowo znajduje się ten format, zabrakło DTS, ale nie będę marudził, dobre jest i to. DD 5.1 występuje tutaj w dwóch wersjach, japońskiej i polskiej. Jedynym małym minusem jest oczywiście zatrzymanie linii melodycznej podczas zmiany warstwy, po za tym nie ma innych minusów. Wszystkie dźwięki są bardzo dobrze słyszalne, nic nie przeszkadza w projekcji. Dźwięk współgra wraz z obrazem.


:: MENU / DODATKI ::

Menu stworzone jest wręcz rewelacyjnie, coś na styl niektórych gier komputerowych. Jest ono podzielone na dwie części, po lewej stronie widoczne są ciekawsze sceny z filmu, a po prawej animowane logo. Wszystkiemu przygrywa rockowy utwór. Przechodząc do poszczególnych opcji zmienia się całkowicie ułożenie i wystrój całego menu, dodatkowo linia melodyczna ulega gwałtownej metamorfozie, z rocku przechodzi w muzykę instrumentalna. Według mnie menu jest świetnie zrobione, nic nie trzeba poprawiać.

Dodatki caklem nieźle wypadają na tle świetnie zrobionego menu. Na płycie znalazły się:
- ZWIASTUNY INNYCH FILMÓW - są to oczywiście filmy wydane pod logiem anime-gate.
- ZWIASTUN KINOWY - trailler "Casshern", trzeba go zobaczyć przed projekcja, opowiada dogłębnie o czym jest film.
- SYLWETKA REŻYSERA - kilka ciekawych informacji na temat reżysera, warto przeczytać.
- JAK NARODZIŁ SIĘ CASSHERN - cala prawda na temat tej produkcji, a w szczególności jak doszło w ogóle do nakręcenia filmu.
- INNE DVD - katalog filmowy Vision.
- WYBÓR SCEN - opcja ułatwiająca nawigacje podczas projekcji filmu.
Zabrakło mi tutaj kilku materiałów filmowych, ponieważ te które się tutaj znajdują jest to czysty tekst. Jednak patrząc się na całokształt wydania, uważam, że jest ono świetne. Polecam.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁ ::