CZARNA KSIĘGA  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Black Book

:: REŻYSERIA ::
Paul Verhoeven

:: JĘZYK ::
Holenderski

:: PRODUKCJA ::
Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania

:: ROK PRODUKCJI ::
2006

:: CZAS TRWANIA ::
140 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Carice van Houten,
Sebastian Koch,
Thom Hoffman...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1 ; DTS

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9
(anamorficzny)

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD
(dwuwarstwowa)


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 5/6

OCENA OBRAZU: 5/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 3/6

OCENA OGÓLNA: 5/6

 

 

 


:: CZARNA KSIĘGA ::

 

Jest to historia żydowskiej piosenkarki o imieniu Rachel. Udaje jej się uniknąć śmierci z rąk Niemców i przedostać na południe Holandii. Jesienią 1944 roku przyłącza się do holenderskiego ruchu oporu pod pseudonimem "Ellis". Chcąc zyskać uznanie wśród ruchu oporu, przefarbowuje swoje włosy na blond i uwodzi niemieckiego oficera. W końcu jednak zostaje zdradzona przez kogoś z wewnątrz ruchu oporu i oskarżona o szpiegostwo. W 1945 roku zostaje oswobodzona... Rozpoczyna prywatne śledztwo by ustalić, kto ją zdradził.


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz sprawuje się bardzo dobrze. W półmroku nie widać pikseli, czy innych zakłóceń. Ciekawe jest to, że czasami błędy, które powinny być ciemnych scenach, znajdują się w tych, które rozgrywają się za dnia, a mianowicie lekki śnieżek. Mało spotykane, ale cóż, bywa i tak. Ostrość jak i kolorystyka dobrane są rewelacyjnie, ani na chwilę nie musimy zastanawiać się co tak na prawdę widzimy. Nie spotkałem się z sytuacją, gdzie obraz się zacina lub ustaje na moment. Film zapisany jest w formacie 16:9 (anamorficzny), co sprawia, że na panoramicznym telewizorze oglądniemy tą produkcję w oryginalnej wielkości.

Dźwięk to oczywiście Dolby Digital 5.1 zarówno w wersji oryginalnej jak i polskiej, dodatkowo do wyboru mamy DTS-ES. Format i sposób odtwarzania przemawia na plus, ale język w którym zapisany jest film pogarsza całą sprawę. Nie mówię, że film jest kiepski, chodzi mi tylko o to, że oglądając "Czarną Księgę" w wersji oryginalnej nic nie rozumiałem, trzeba włączyć lektora. Dźwięk współgra wraz z obrazem, ani na chwilę nie odstępuje mu kroku. Oczywiste jest to, że format, w którym zapisana jest linia melodyczna spełnia nasze wszystkie kryteria pod względem jakościowym. Nie mam nic do zarzucenia dźwiękowi, po za tym jednym szkopułem, który wymieniłem na samym początku, nie jest to wina wydawcy.


:: MENU / DODATKI ::

Menu stworzono w sposób prosty, przejrzysty i czytelny. Nie posiada ono zbyt wielu elementów animowanych, które wyróżniałyby je na tle chociażby tworu anime-gate "Ergo Proxy". W tle słychać dość ciekawą muzykę instrumentalną, jednak przechodząc do poszczególnych opcji włącza się już zupełnie inna, podchodząca pod muzykę wojenną. Poszczególne opcje stworzone zostały podobnie jak menu główne, tapeta, interaktywne menu, jakiś ruchomy czy animowany element.

Dodatków na płycie nie ma zbyt wiele, głównie to zwiastuny filmowe. Oto one:
- ZWIASTUN - oczywiście jest to zwiastun "Czarnej Księgi".
- SYLWETKI AKTORÓW I TWÓRCÓW - ilość trochę mnie zaskoczyła, bo jest aż jedenaście sylwetek.
- ZWIASTUNY INNYCH FILMÓW - dwadzieścia jeden zwiastunów mówi sama za siebie.
- INNE DVD - pozycje dostępne u Vision, dodatek stworzony w formie "gazetkowej".
- Vision Music - pozycje muzyczne wydane przez Vision.
Jak widać rodzajów dodatków nie jest zbyt wiele, ale ich ilość przemawia inaczej. Film warty jest obejrzenia. Dostał on wiele europejski nagród, które świadczą, że jest on doceniony przez krytyków filmowych.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁ ::