DELIKATNA  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Fragile

:: REŻYSERIA ::
Jaume Balagueró

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
Hiszpania

:: ROK PRODUKCJI ::
2005

:: CZAS TRWANIA ::
93 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Calista Flockhart
,
Elena Anaya,
Gemma Jones

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9 ; 2,35:1

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 5/6

OCENA OBRAZU: 5/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 3/6

OCENA OGÓLNA: 5/6

 

 

 


:: DELIKATNA ::

 

Szpital dziecięcy “Mercy Falls” ma zostać zamknięty. Jednak wypadek kolejowy sprawia, że szpital musi użyczyć swoich miejsc dla poszkodowanych dzieci. Do pomocy w szpitalu zostaje oddelegowana Amy - młoda pielęgniarka z Londynu. Wkrótce odkrywa, że jej małym pacjentom zagraża wielkie niebezpieczeństwo. Dzieci są zdenerwowane i przerażone czymś nieuchwytnym i niewidzialnym, co nazywają „mechaniczną dziewczynką”. Twierdzą, że duch mieszka na 3 piętrze szpitala, które zostało zamknięte ponad 40 lat temu. Amy musi chronić dzieci i odkryć mroczny sekret, bo duch dziewczynki gotowy jest na wszystko, by jak najwięcej dzieci dotrzymało mu towarzystwa...


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz to jeden z lepszych elementów tego wydania DVD. Podczas oglądania nie zauważyłem jakikolwiek zakłóceń w potraci zamgleń, grubego ziarna, zatrzymań obrazu czy nawet wyprzedzania obrazu przez dźwięk. Wszystkie nawet najmniejsze szczegóły są jak najbardziej dobrze widoczne. Trzeba również wspomnieć o dość dobrym formacie obrazu, jakim jest 2,35:1. Nie jest to format telewizyjny, który psułby całą kreację, jest to format pół panoramiczny, który jak najbardziej dobrze się ogląda a nie jakieś rozciągnięte twory. Również kolorystycznie obraz spełnia wszystkie wygadania. Dobrą stroną tego wydania DVD jest znakomity kontrast, bez którego w niektórych momentach filmu byłoby ciężko coś dojrzeć. Oczywiście zawsze musi być jakiś minus, ale tutaj jest on nieistotny. W ciemnych scenach możemy dojrzeć lekkie ziarno, ale nie wiem czy to nie był zabieg kosmetyczny wydawcy. Ogólnie rzecz biorąc obraz stoi na najwyższym poziomie, dlatego też nie można mieć do niego większych zastrzeżeń.

Monolith wyposażyło płytę w dwie ścieżki dźwiękowe, jedną jest Dolby Digital 5.1 w języku oryginalnym a druga to oczywiście wersja z lektorem, również tego samego formatu. Każdy element ścieżki dźwiękowej stworzony jest z największą precyzją, która wychodzi dopiero w scenach, gdzie dźwięk pełni bardzo ważną funkcję a mianowicie jest on donatorem strachu. Nie spotkałem się z sytuacją taką jak zacinanie się dźwięku, nierównomierna praca z obrazem (dźwięk idzie w parze z obrazem), czy jakiekolwiek inne zakłócenia. Wszystkie nawet najmniejsze szmery są dobrze słyszalne a co najważniejsze w tych momentach co film ma straszyć, robi to. Oczywiście wersja z lektorem to też Dolby Digital 5.1, ale wiadomo jak wówczas chodzi, po prostu jakbyśmy oglądali film w telewizji, taki jest tego efekt.


:: MENU / DODATKI ::

Sekwencja menu podzielona jest na dwie części. Przez środek ekranu biegnie pozioma linia, która oddziela górną część od dolnej. Każda z nim zbudowana jest trochę inaczej. W górnej części widnieje tapeta z ręką w tle a przez nią prześwituje krótki filmik z kilkoma scenami z filmu. W dolnej sekcji został stworzony animowany pokaz kilku ciekawych tapet z filmu. Wszystkiemu temu przygrywa krótki fragment utworu klasycznego. Tuż nad linią centralną znajduje się interaktywne menu a pod spodem animowany tytuł. Każda opcja menu zaprojektowana została inaczej, jedynie co pozostaje takiego samego to dolna sekcja. Dużym plusem jest klimatyczna muzyka, która w każdej opcji menu jest inna. Jest ona nastrojowa i potrafi przemówić do widza, żeby skusić się na oglądnięcie tego filmu.

Dodatki to mocna strona tego wydania DVD. Choć są to same zapowiedzi, to ich ilości mogą pozazdrościć inni dystrybutorzy. Oto one: kinowe ("DOA", "Job", "Apocalypto", "Arthur i Minimki") oraz zapowiedzi DVD ("Lassie", "Za ile mnie pokochasz", "Rozpustnik", "Biała masajka", "Maria", "Angel-A", "Szanghajskie sny", "Dolina iluzji", "Silent Hill", "Życie ukryte w słowach" oraz "16 przecznic"). Oczywiście nie zabrakło zwiastuna opisywanego przeze mnie filmu, który możemy zobaczyć i ocenić czy warto włączać go i deprymować się podczas oglądania. Do wyboru mamy również opcję wyboru scen, których jest aż szesnaście. To już wszystkie dodatki, nie zapomnijcie, że jest to płyta jednowarstwowa - DVD-5 i ma ona ograniczoną pojemność.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁ ::