EGZORCYSTA: POCZĄTEK  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Exorcist: The Beginning

:: REŻYSERIA ::
Renny Harlin

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
2004

:: CZAS TRWANIA ::
108 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Stellan Skarsgard,

Izabella Scorupco,
James D'Arcy...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1, DTS-ES

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9 ; 2,35:1

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 4/6

OCENA OBRAZU: 5/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 2/6

OCENA OGÓLNA: 4/6

 

 

 


:: EGZORCYSTA: POCZĄTEK ::

 

Ojciec Merrin (Stellan Skargard) spotyka w Kairze kolekcjonera antyków, który namawia go do wzięcia udziału w brytyjskiej wyprawie archeologicznej w odległych rejonach Kenii. Odkrywa tam kościół z czasów bizantyjskich w nienaruszonym stanie – jak gdyby został przysypany ziemią, w dniu w którym powstał. Kolekcjoner przekonuje Merrina, który jest także archeologiem, aby ten odnalazł ukryty w kościele antyczny relikt, zanim znajdą go Brytyjczycy. Nie wie jednak, że czai się tam coś, co przerośnie ich wyobrażenia. Wkrótce krew popłynie po równinach Wschodniej Afryki. Rozpoczyna się koszmar. W miejscu narodzin Zła, Merrin będzie mógł w końcu spojrzeć mu w twarz...


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz to jeden z lepszych elementów tego wydania DVD. Podczas oglądania nie zauważyłem jakichkolwiek zakłóceń, w postaci zawirowań obrazy, grubego ziarna, zatrzymań obrazu. Nasycenie koloru jest po prostu fenomenalne, z każdą sceną można sobie uświadomić, że cała paleta barw została wykorzystana i nie spotkamy się z sytuacją, w której coś byłoby niewidoczne czy rozmazane. Oczywiście sam format obrazu przemawia sam za siebie, jest to 2,35:1. Nie jest to format, który negatywnie wpływałby na oglądanie, ponieważ nie jest on rozciągnięty na cały ekran, tylko zrobiony na wzór panoramicznego.

SPI uzbroiło płytę w trzy ścieżki dźwiękowe: Dolby Digital 5.1 zarówno w wersji oryginalnej jak i z lektorem, trzecią ścieżką jest oczywiście DTS ES, jednak tylko w wersji oryginalnej. Są one najwyższej jakości. Pod każdym względem spełniły moje oczekiwania. Nie dość, że dźwięk pełni zasadniczą funkcję w tym filmie, ponieważ tylko dzięki niemu możemy czuć niepokój, to jeszcze jego kompozycja zasługuje na uznanie. Z każdym momentem czuje się narastające piętno jakie ciąży na nas podczas oglądania. Oczywiście dźwięk jest tak zrobiony, że wszystko jest idealnie słyszalne, nie istnieją momenty, w których dźwięk wyprzedza obraz. Jak zawsze znajdzie się jakiś minus i jak zawsze jest nim wersja z lektorem, w której niektóre dźwięki zagłusza głos lektora, jest to normalka, ale dopiero podczas oglądania wersji oryginalnej można dostrzec całe piękno produkcji jaka jest „Egzorcysta Początek”..


:: MENU / DODATKI ::

Menu zbudowane jest dość ciekawie. Na głównej planszy mamy przyjemność zobaczyć jedną z ciekawszych scen które istnieją w filmie - Ojciec Merrin rozprawia się z demonem w jaskini. Dodatkowo na pierwszym planie widnieje cmentarz oraz wielki krzyż, z którego zrobione jest menu. Akurat w głównym menu nie usłyszymy klimatycznej muzyki, dopiero w poszczególnych opcjach menu mamy tą przyjemność. Jeśli już omawiam poszczególne składniki menu to każde z nich zbudowane jest inaczej, jednak posiadają jedną wspólną cechę a mianowicie w tle można usłyszeć klimatyczne utwory pochodzące z filmu. Dodatkowo sam projekt menu jest bardzo dobrze przemyślany, całe ułożenie poszczególnych elementów musiało sprawić trochę kłopotu, ale za to mamy niezły efekt końcowy, który powinien spodobać się wszystkim, którzy zakupią "Egzorcystę Początek".

Wydanie to nie obfituje w dodatki. Do wyboru mamy ich tylko trzy: bezpośredni dostęp do trzydziestu scen, zwiastun "Egzorcysta Początek" oraz katalog SPI. Po raz pierwszy spotkałem się aż z taką ilością scen do wyboru, nie musimy skakać po kilku scenach, tylko mamy do wyboru aż trzydzieści, które znajdują się od siebie około czterech minut. Oczywiście możemy zerknąć na katalog SPI, co proponują widzowi, znajduje się tam kilka ciekawych pozycji, które warto by zakupić.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA ::


:: FILM DOSTARCZYŁO ::