KRÓLESTWO  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Riget

:: REŻYSERIA ::
Lars von Trier,
Morten Arnfred

:: JĘZYK ::
Duński

:: PRODUKCJA ::
Dania, Francja,
Niemcy, Szwecja

:: ROK PRODUKCJI ::
1994

:: CZAS TRWANIA ::
278 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Kirsten Rolffes,
Holger Juul Hansen,
Søren Pilmark...

:: DŹWIĘK ::
DD 2.0

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
4:3

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
2 Płyty DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 6/6

OCENA OBRAZU: 2/6

OCENA DŹWIĘKU: 4/6

OCENA DODATKÓW: 3/6

OCENA OGÓLNA: 4/6

 

 

 


:: KRÓLESTWO ::

 

"Królestwo" to nazwa wielkiego szpitala w Kopenhadze. Doktor Stig Helmer (Ernst-Hugo Järegard), kłótliwy szwedzki neurochirurg nienawidzący Duńczyków, spóźnia się na poranne spotkanie. Podczas jego nieobecności rejestrator Hook (Soren Pilmark), przyjmuje pacjentkę, starszą panią Drusse (Kirsten Rolffes) na badanie mózgu. Jej syn, Bulder (Jens Okking), technik i pielęgniarz, pragnie uprzyjemnić kolejny, dwudziesty piąty już pobyt matki na oddziale neurologicznym. Helmer dostaje furii uważając, że nadszarpnięto jego autorytet i nakazuje natychmiastowe wypisanie pani Drusse, tym bardziej, że odkrywa jej podręcznikową wręcz symulację. Syn administratora szpitala, stażysta Mogge (Peter Mygind) zostaje odtrącony przez piękną pielęgniarkę Camillę (Solbjorg Hojfeldt). Chcąc zamanifestować swe niezadowolenie odcina głowę ciału leżącemu w kostnicy i podrzuca do jej pokoju w plastikowej torbie. Ale torbę otwiera przypadkowa studentka i Mogge musi ją ukryć w swojej szafce. [więcej]


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz nie jest najmocniejszą stroną tego wydania DVD, choć przyznam, że film jest całkiem ciekawy i potrafi rozbawić i trzymać w napięciu. Gdy włączyłem "Królestwo" zastanawiałem się czy obraz ulegnie poprawie, bo tak prawdę powiedziawszy nie widziałem gorszego obrazu na jakimkolwiek wydaniu DVD. Bardzo duża ilość piasku, czasami widoczne są też pikselowate kwadraciki, źle dobrane barwy, kontrast szwankuje... Nie jest to wina wydawcy, czyli GutekFilm, oni już taką produkcję otrzymali i nic się z tym nie dało zrobić. Krótko mówiąc obraz jest porażką.

Dźwięk jest najlepszym z elementów, które oferuje nam to wydanie DVD, choć jego format nie jest zadowalający, bo jest to DD 2.0, jednak nie mam do niego większych zastrzeżeń. Jest to produkcja Duńska, więc jedynym, sensownym rozwiązaniem jest włączenie wersji z lektorem. Posiadacze kin domowych nie wykorzystają w pełni swojego sprzętu, jednak powinien im to wynagrodzić seans, po którym będą w pełni usatysfakcjonowani. Dźwięk idzie w parze z obrazem, nie doświadczymy żadnych szumów czy zakłóceń.


:: MENU / DODATKI ::

Menu stworzono w dość ciekawy sposób. Na środku widnieje okrąg, w którym zamieszczono mały ekranik z urywkami filmowymi, wokół niego znajduje się interaktywne menu. Każda opcja charakteryzuje się innym tłem, niektóre z nich są animowane, a dodatkowo w tle słyszalny jest ciekawy i klimatyczny podkład muzyczny. Świetnie dobrano kolorystykę menu, ponieważ nawiązuje ona do fabuły. Dodatkowym plusem jest zdjęcia i charakteryzacja poszczególnych opcji.

Dodatków za wielu nie doświadczymy, ponieważ są tylko dwa, a oto one:
- WYBÓR SCEN - opcja, która ułatwia nawigację po całej płycie, w tym przypadku jest to przydatne, ponieważ możemy przeskoczyć od razu do wybranego przez nas odcinka.
- ZWIASTUNY - zamieszczono czternaście zwiastunów, które możemy zobaczyć w ofercie GutekFilm i MayFly.
Nie jest to duża ilość bonusów, ale zawsze to coś. Film jest świetny, więc mała ilość dodatków nie powinna przeszkadzać.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁO ::