OSTATNI DOM PO LEWEJ / DOM NA PRZEKLĘTYM WZGÓRZU  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Last House on the Left, The / House on Haunted Hill, The

:: REŻYSERIA ::
Wes Craven / William Castle

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
1972 / 1959

:: CZAS TRWANIA ::
84 min. / 75 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Sandra Cassel, Lucy Grantham, David Hess...
Vincent Price, Carolyn Craig, Richard Long...

:: DŹWIĘK ::
DD 2.0 / DD 2.0

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL / Czarno-Biały

:: FORMAT ::
16:9 / 4:3

:: REGION ::
2 / 2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 5/6

OCENA OBRAZU: 3/6

OCENA DŹWIĘKU: 4/6

OCENA DODATKÓW: 1/6

OCENA OGÓLNA: 3/6

 

 

 


::
OSTATNI DOM PO LEWEJ / DOM NA PRZEKLĘTYM WZGÓRZU ::

 

Kultowy debiut Wesa Cravena z 1972 roku. Ze względu na ukazanie dramatycznych zdarzeń w bardzo brutalny sposób został zakazany w wielu państwach. Lata '70. Dwie nastolatki, Mari i Phyllis wybierają się na koncert rockowy, mimo sprzeciwu rodziców. Jednak dziewczyny nie docierają na zabawę. Próbując kupić marihuanę w podejrzanej dzielnicy zostają porwane przez poszukiwaną przez policję grupę morderców. Ofiary są gwałcone i torturowane, aż w końcu w brutalny sposób zamordowane. Przestępcy nieświadomie postanawiają przenocować rodziców jednej z ofiar. Nie wiedzą jaki los zgotują im gospodarze domu, gdy dowiedzą się, co zrobili.

Ekscentryczny milioner, Frederick Loren zaprasza pięć osób do domu na Nawiedzonym Wzgórzu na przyjęcie swojej czwartej żony i okazję zarobienia 10 tysięcy dolarów. Aby wygrać muszą spędzić noc w nawiedzonym domu. Zaproszeni ludzie nie znają siebie nawzajem - jedynie, co ich łączy to fakt, iż potrzebują pieniędzy. Czy uda im się przeżyć noc w domu na nawiedzonym wzgórzu...?


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

OSTATNI DOM PO LEWEJ: Obraz nie jest najwyższej klasy. Czasami przesycenie barw jest zbyt duże, co powoduje niewyraźność obrazu, co dodatkowo wpływa na kontrast. Widoczny jest również "pasek", co pogarsza obraz. Jeszcze mogę wybaczyć niektóre błędy z racji daty powstania filmu, ale nie do przesady, na płycie znajduje się ich mnóstwo.
DOM NA PRZEKLĘTYM WZGÓRZU: Obraz nie jest rewelacyjny, widocznych jest mnóstwo błędów. Przykładowo: film jest czarno-biały, a widoczne są kolorowe plamy. Kontrast nie jest zbyt dobry, czasami nie wiadomo co dokładnie widzimy. Akurat rozmazywania kolorów nie zauważyłem, lecz doświadczymy obecności ziarnicy. Krótko pisząc, obraz jest bardzo słaby.

OSTATNI DOM PO LEWEJ: Na płycie zamieszczono tylko DD 2.0 zarówno w wersji oryginalnej jak i z lektorem. Nie mam do niej większych zarzutów, jednak posiadacze kina domowego będą zawiedzeni z niewykorzystania w pełni swojego sprzętu. Oczywiście wersja z lektorem posiada swoje uroki, polski akcent tłumi dialogi, więc nie wszystko słyszalne w tle może być dobrze odbierane przez widzów.
DOM NA PRZEKLĘTYM WZGÓRZU: Do dźwięku nie mam większych zastrzeżeń, tylko po za jednym, zastanawiam się dlaczego jest on zapisany w formacie DD 2.0, przecież można było go nagrać w formacie DD 5.1, ale wtedy na płytę nie weszłyby dwa filmy, po prostu coś za coś.


:: MENU / DODATKI ::

OSTATNI DOM PO LEWEJ: Ciekawie skonstruowane menu, coś w stylu gazety, gdzie na miejscu artykułów znajdują się małe ekraniki, w których lecą urywki filmu. Podkład muzyczny świetnie pasuje do klimatu filmu. Menu stworzono w interaktywny sposób. Po kliknięciu na którąś z opcji następuje przejście, podobnie jak przy przerzucaniu stron gazet.
DOM NA PRZEKLĘTYM WZGÓRZU: Menu wygląda dość ciekawie. Dominuje czerwień i czerń, co świetnie pasuje do klimatu filmu. Dodatkowo w tle słyszymy znakomity podkład muzyczny wprowadzający nas do fabuły. Menu nie jest zbyt skomplikowane, więc jak najbardziej nikt nie będzie miał problemów z nawigacją.

OSTATNI DOM PO LEWEJ: Akurat to wydanie DVD nie jest wysadzone dodatkami. Znaleźć tu można jedynie dwa bonusy, a są to: zwiastun "Masters Of Horror" oraz wybór scen. Po za tym nic tutaj nie ma.
DOM NA PRZEKLĘTYM WZGÓRZU: Jedynym dodatkiem zamieszczonym na płycie jest zwiastun planowanego wydania na DVD serialu "Masters Of Horror". Po za tym dołączono jeszcze wybór scen.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁO ::