PSYCHOZA  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Psycho

:: REŻYSERIA ::
Alfred Hitchcock

:: JĘZYK ::
Angielski, Hiszpański, Włoski, Portugalski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
1960

:: CZAS TRWANIA ::
98 min.

:: WIEK ::
18 lat

:: OBSADA ::
Anthony Perkins,
Vera Miles,
John Gavin

:: DŹWIĘK ::
DD 1.0

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy

:: OBRAZ ::
Czarno - Biały

:: FORMAT ::
1.78:1

:: REGION ::
2 i 4

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 6/6

OCENA OBRAZU: 5/6

OCENA DŹWIĘKU: 4/6

OCENA DODATKÓW: 5/6

OCENA OGÓLNA: 5/6

 


:: PSYCHOZA ::

 

W epokowym filmie grozy Alfreda Hitchocka Anthony Perkins wciela się w rolę chorego umysłowo Normana Batesa, którego stare, ponure domostwo i stojący obok motel na pewno nie nadają się do spędzenia spokojnego wieczoru. Doświadcza tego na własnej skórze niefortunna podróżniczka Marion Crane (Janet Leigh), której wyprawę kończy słynna, mrożąca krew w żyłach scena pod prysznicem. Kiedy śladem zaginionej podążają najpierw prywatny detektyw (Martin Balsam), a potem jej siostra (Vera Miles), groza i suspens wzrastają, aż wreszcie kulminująca w przerażającej scenie ujawnienia tajemniczego zabójcy.


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Pełne zaskoczenie, nie sądziłem, że film z roku 1960 będzie miał taki super obraz. Naprawdę nie zauważyłem nawet żadnego paprocha na ekranie. W stu procentach zostały nie chciane błędy wymazane. Widać, że cyfrowa obróbka filmu dała niezłe rezultaty. Kolejnym plusem jest format obrazu, nie mamy jak to zwykle w starych filmach obraz 4:3 czyli rozwalony na całym ekranie. Mamy panoramiczny obraz i to jest wielki plus. Hmmm.... może nie mamy kinowy format, ale przecież format 16:9 każdego zadowoli (moim zdaniem od razu się lepiej film ogląda). I ostatnim plusem jest kolor, a mianowicie czarno biały. Jeśli sądzicie, że w tamtych latach nie było koloru to się mylicie, albo, że Hitchock nie miał pieniędzy - to kompletną bzdura. Mistrz kina grozy specjalnie kręcił na taśmie czarno białym, uważał, że jest za dużo krwi. A na dodatek czarno biały kolor potęguje jeszcze bardziej grozę. Nie wyobrażam sobie tego filmu w kolorze, do dziś, żadna wytwórnia nie zmieniła filmu w kolor - i za to wielki plus. Podsumowując obraz jak na lata 1960 jest znakomity...

Patrząc ciągle przez pryzmat lat 60 - tych, nadal jest dobrze. Lecz niestety już nie tak dobrze jak z obrazem. Nie mamy ani dźwięku na pięć kolumn, a tak naprawdę to ani na dwie kolumny nie możemy włączyć film. Wszystko jest w systemie MONO, a to nie jest dobry pomysł. Lecz i tak sądzę, że dźwięk nie źle daje popalić. Jest przejrzysty, czysty i naprawdę przyjemny dla ucha. Oczywiście nie mamy jakiś tam wielkich wybuchów i eureki dźwiękowej, lecz i tak uważam, że z takim dźwiękiem jest znakomicie. Jedyny minus to ten, że niema dźwięku przynajmniej na DD 2.0, niestety musimy się na cieszyć DD 1.0.


:: MENU / DODATKI ::

Sądzę, że menu jest bardzo ciekawie zrobione, dlaczego? Zawsze sobie marzyłem, aby na pierwszym planie była ręka z nożem w ręku i kobieta pod prysznicem (słynna scena), a tu mamy w ogóle coś innego. Po prawe stronie widnieją trzy postacie, pierwsza to narzeczony Marion, który obiema rękami przytula w nie pokoju swoją narzeczoną i Marion siostrę. Po lewej stronie mamy cień wielkiego krzesła. Proszę się nie śmiać, to daje znakomity efekt, na dole po lewej stronie mamy opcje wyboru... Oczywiście wszystko jest czarno białe. Gdy przechodzi się do innych działów, miłe zaskoczenie, tak nareszcie jest kobieta krzycząca pod prysznicem. Całość jest nie ruchoma i bez muzyki, ale sądzę, że to dobrze. Ogólnie jest bardzo dobrze.

Wydanie kolekcjonerskie nie może się obyć bez dodatków. Wielkiego plusa dam za dodatki, mi się bardzo, a to bardzo spodobały. Jednym minusem jest to, że dodatki nie są przetłumaczone napisami w języku polskim, lecz i tak sądzę, że tyle dodatków zadowoli, każdego konesera kina. Dodatki: Nakręcanie filmu, Obsada i twórcy filmu, Skecze Hitchocka, Zwiastun kinowy, Uwagi produkcyjne, Zdjęcia z planu, 4 - stronicowa broszura z przypisami producenckimi.

Bardzo mi się spodobał dodatek, w którym sam Alfred Hitchock oprowadza nas po domu Normana Batesa i motelu, opisując przy tym wydarzenia z filmu. I drugi który mi się bardzo spodobał dodatek jest słynna scena pod prysznicem, wpierw w całości, a później bez muzyki..... Gorąco polecam, film w cenie 39.99 zł.

AUTOR: RUFUS

 
 


:: GALERIA ::