SIEROCINIEC  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Orfanato, El

:: REŻYSERIA ::
Juan Antonio Bayona

:: JĘZYK ::
Hiszpański

:: PRODUKCJA ::
Hiszpania, Meksyk

:: ROK PRODUKCJI ::
2007

:: CZAS TRWANIA ::
90 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Belén Rueda,
Fernando Cayo,
Mabel Rivera...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
2 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 5/6

OCENA OBRAZU: 6/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 6/6

OCENA OGÓLNA: 6/6

 

 


::
SIEROCINIEC ::

 

Laura spędziła dzieciństwo dorastając w sierocińcu, otoczona troskliwą opieką wychowawców i przyjaźnią dzieci, które były dla niej niczym bracia i siostry. Teraz, jako trzydziestoletnia kobieta, wraca w "rodzinne" strony wraz z mężem Carlosem i siedmioletnim synkiem, Simonem. Jej marzeniem jest ponowne otwarcie porzuconego przytułku i stworzenie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych.

Dom i tajemnicza okolica pobudzają wyobraźnię Simona – chłopiec zaczyna snuć nieprawdopodobne opowieści i wymyślać nie do końca niewinne zabawy... Sytuacja ta zaczyna bardzo niepokoić Laurę, tym bardziej, że przywołuje echa dawno zapomnianych, dręczących wspomnień z jej własnego dzieciństwa. Jest przekonana, że coś przerażającego kryje się w murach starego domu...


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz zapisany jest w oryginalnych kinowych proporcjach, czyli 2.35:1. Podczas oglądania natrafiłem jak zwykle na jeden mały mankament obrazu, mowa jest tutaj o bardzo małej ziarnicy obrazu, która w żaden sposób nie przeszkadza podczas oglądania. Dodatkowo dzięki znakomitemu kontrastowi widoczne są wszelkie sceny pokazywane w filmie, nie mówię już o widoczności zarówno pierwszoplanowych elementów, jak i drugo jednocześnie, bo jest to niemożliwe na dzień dzisiejszy. Kolorystyka również została znakomicie dobrana przez co nie tworzą się dziwne zamglenia, czy też załamania obrazu, w postaci nachodzenia się kolorów jeden na drugi. Muszę również wspomnieć, że widoczne jest to, że nie Hollywood stworzył ten film, a powstał on w Europie, chodzi o specyfikę obrazu, ale to już jest inna kwestia.

Linia melodyczna to również arcydzieło. Zapisana jest w formacie Dolby Digital 5.1 w wersji oryginalnej, jak również z lektorem. Podczas jej odtwarzania nie dostrzegłem jakichkolwiek minusów, które mógł spowodować wydawca, a mowa tutaj o Kino Świat. Nie doświadczycie zatrzymywania się dźwięku, który współgra wraz z obrazem. Po prostu dźwięk jest najlepszy, jak wszystko w tym wydaniu.


:: MENU / DODATKI ::

Menu zostało wykonane w bardzo dobry, a zarazem przykuwający wzrok sposób. Nie zabrakło klimatycznej muzyki, którą również możemy usłyszeć podczas projekcji filmu. Każda z opcji wyróżnia się od poprzedniej swoim klimatem i nietuzinkowością powalając widza swoim wykonaniem na kolana. Po wybraniu którejś z opcji następuje dość ciekawe i oryginalne przejście między "slajdami", w postaci wyłaniającego się dziecka z tła i odpowiednio towarzyszącemu mu dźwiękowi. Mógłbym jeszcze długo chwalić menu, ale najlepiej jak sami zobaczycie, a od razu mówię, że warto mieć ten film w swojej kolekcji DVD.

Jest to rewelacyjne wydanie DVD. Po pierwsze wydanie to składa się z dwóch płyt, a na jednej z nim znajduje się mnóstwo dodatków, oto one:
- TWORZĄC FILM:
* dźwięk seansu,
* oświetlając ciemność,
* napisy początkowe,
* storybords,
* animatics,
* scenografia,
* charakteryzacja,
* making of.
- NIEWYKORZYSTANE SCENY,
- ZAGUBIONY FILM,
- WYWIADY:
* J.A.Bayona i Guillermo del Toro,
* Roger Princep,
- KAMPANIA REKLAMOWA:
* teaser,
* zwiastun,
* promo,
* plakaty,
- GALERIA ZDJĘĆ.
To są dodatki, które możecie znaleźć na płycie, a to jeszcze nie koniec. Dystrybutor postanowił dodać jeszcze worek, który ma przypominać pojawiające się dziecko z workiem na głowie. To wydanie DVD to po prostu rewelacja, szkoda, że nie wszystkie tak wyglądają, ale cóż, cieszmy się z tego co mamy.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁO ::