STRASZNY FILM  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Scary Movie

:: REŻYSERIA ::
Keenen Ivory Wayans

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
2000

:: CZAS TRWANIA ::
85 min.

:: WIEK ::
15 lat

:: OBSADA ::
Shawn Wayans,
Marlon Wayans,
Anna Faris

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1
DD 2.0 - lektor

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
2.35:1

:: REGION ::
0

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 2/6

OCENA OBRAZU: 4/6

OCENA DŹWIĘKU: 3/6

OCENA DODATKÓW: 2/6

OCENA OGÓLNA: 2,5/6

 


:: STRASZNY FILM ::

 

Drue, seksowna blondynka z rozkładówki Playboya staje się pierwszą ofiarą seryjnego mordercy, który wie co zrobiła grupka nastolatków zeszłego lata… Po mimo wszelkich starań i wysiłków, tajemnica i tak nie wyjdzie na jak… Tak jak rozmiar genitaliów Raya… Ktoś poznał ich sekret… Sprawą morderstw zajmuje się rozpustna dziennikarka o imieniu Gale, tropiąca sensację oraz możliwość ostrego seksu… I tak trafia do Cindy, niedoszłej ofiary, która za pomocą technik walki, rodem z matrixa, pokonuje mordercę… W między czasie Buffy wygrywa konkurs piękności, wygłaszając monolog, tak poruszający… Widząc jak jej chłopak zostaje zamordowany… Po mimo wszystko, jej aktorskie ambicje nie posiadają jakichkolwiek zahamowań, daje mordercy występ pod tytułem… jak masz mnie zabić… Po czym zamykają szkołę, impreza u Cindy trwa… Jest pięterko… No i jest seks… Jest garaż… No i jest bezbronna statystka… Jest akwarium… A Shorty widzi martwych, ponieważ posiada szósty zmysł, no i … marihuanę… Jak to się skończy? Czy Boby w końcu pokocha… kogoś od tyłu? Czy Brenda obejrzy… do końca film w kinie? No i… Na co czeka Cindy? Itp.…


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Obraz w formacie panoramicznym 2.35:1 nie spełnia wymagań, z powodu nadmiernej i niestarannej kompresji materiału pierwotnego. Film został zapisany na płycie jednowarstwowej, przez co barwy oraz wszelki kontrast wydaje się matowy, często zniekształcony a czasami wyjątkowo wyostrzony, przez co sztuczny, co łatwo dostrzec w scenach, gdzie jest wymagane minimalne oświetlenie planu. Obraz nie obył się bez lekko szemrających krawędzi oraz tła, który przenika w sposób niewłaściwy na pierwszy plan, zniekształcając i tak marnej jakości kontury. Jedynym, znaczącym walorem danej części jest znikoma liczba zadrapań oraz rys często pojawiających się na tego typu nisko budżetowych wydaniach, które nieco podwyższa jakość tego wydania.

Standardowo mamy do wyboru anglojęzyczną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Digital 5.1 oraz ścieżkę dźwiękową z polskim lektorem zapisaną w formacie Dolby Digital 2.0 co sprawia, że osoby posiadające sprzęt wyższej wydajności nie uzyskają pożądanych efektów dźwiękowych a co najważniejsze wszelkie odgłosy zostaną zagłuszone przez lektora. Zwolennicy oryginalnych wersji językowych przekonają się o poprawnym zaaranżowaniu lokacji źródeł dźwięku w przestrzeni, zostaniemy zaskoczeni dynamiką, która znakomicie podkreśla podkład muzyczny, który charakteryzuje się przewagą utworów techno. Niestety po raz kolejny staniemy się świadkami zaniedbania, bowiem to, co sprawdza się przy muzyce elektronicznej, nie spełnia swojej roli w przypadku pojedynczych dźwięków bądź odgłosów oraz tła znikomo współgrającego z obrazem. Te mankamenty sprawiają, że widz zmuszony jest do podziału uwagi na tło akcji, napisy oraz wypowiedzi postaci, moim zdaniem to skutecznie utrudnia przebrnięcie przez ten gatunek filmowy. W filmie jednak zdarzają się momenty, kiedy to doświadczamy znakomitej szczegółowości otoczenia i wręcz popisowego zastosowania balansu częstotliwości, ale ilość takich scen zdarza się sporadycznie.


:: MENU / DODATKI ::

Menu wydania zostało przeznaczone na język polski, jednak wiele do życzenia pozostawia jego jakość. Podstawowym zarzutem jest nadmierna prostota, w której zawarto niesmaczny żart w formie wyboru. Użyto kilka zrzutów z ekrany w formie tła oraz zniekształcono kursor w formie duszka odnoszącego się do maski mordercy, w tle usłyszymy kilka krzyków, dźwięk noża oraz infantylną muzykę ilustracyjną. Te zabiegi mają nam umilić szperanie po niewielkiej ilości dodatków. Standardem stało się umieszczenie w dodatkach reportażu z planu filmowego, w którym zawarto wypowiedzi aktorów, producentów oraz reżyserów, utrzymany w konwencji typowo marketingowej. Całość reportażu ma uzupełnić dodatek w formie sześciu scen usuniętych, które są cyklicznym, często kilkusekundowym gagiem oraz tragicznym poczuciem humoru. Ostatnim bonusem jest zwiastun kinowy, nieco dłuższy od prezentowanych zazwyczaj na stronach internetowych, jest jedyna rzecz w całym przedsięwzięciu, która utrzymuje oryginalny poziom. Niestety do takich standardów wielu z nas już przywykło, zatem nic nowego się nie pojawiło a to wydanie zaniża poziom pod każdym względem, również merytorycznym.

Rzeczywiście straszny to film. Parodia takich obrazów jak: seria "Krzyk", "Szósty zmysł", "Koszmar minionego lata", "Blair Witch Project" czy też "Matrix" nie jest niczym godnym uwagi. Całość ma formę typowego teledysku dla młodzieży, czyli ilość żartów i scenek, które miały być śmieszne jest gigantyczna. Nie mam nic przeciw tego typu dowcipom, jednak nagminne wykorzystywanie tych samych tekstów czy też dublowanie głupich skeczy na jeszcze głupsze, jest nużące i mało śmieszne. Ciekaw jestem jedynie, co twórcy parodii zaczną parodiować za klika lat, kiedy to już został nawet sparodiowany "Krzyk", będący pastiszem horrorów. Może w kinach zaczną się pojawiać parodie parodii? To by było coś...


:: ZOBACZ RÓWNIEŻ ::


FILMY

MUZYKA

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
 


:: GALERIA ::