TOPÓR  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Hatcher

:: REŻYSERIA ::
Adam Green

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
2007

:: CZAS TRWANIA ::
93 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Kane Hodder,
 Joel David Moore,
Tamara Feldman
...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyty DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 3/6

OCENA OBRAZU: 4/6

OCENA DŹWIĘKU: 5/6

OCENA DODATKÓW: 1/6

OCENA OGÓLNA: 4/6

 

 

 


:: TOPÓR ::

 

Grupka wycieczkowiczów żądnych przygód, wybiera się na pobliskie mokradła Nowego Orleanu. Przeprawa łodzią wzdłuż rzeki kończy się nieoczekiwanym wypadkiem, statek wpada na mieliznę i tonie. Na domiar złego jeden z uczestników wycieczki zostaje ugryziony przez krokodyla. Podróż lądem do najbliższego, oddalonego o kilka kilometrów miasta z rannym jest niemożliwa. Zbliża się noc i zaczyna padać deszcz.

Cały teren jest areną polowań niejakiego Victora Crowley'a. Legenda głosi, że strasznie zdeformowany Victor zamieszkiwał wraz z ojcem z dala od ludzi w domu na bagnach. Pewnego dnia miejscowe dzieci niechcący zaprószyły ogień w chacie Crowley'ów. Zdesperowany Ojciec próbując wydostać syna z płonącego domu chwycił za topór i zaczął rozbijać drzwi, na nieszczęście ostrze wyłamało jedną z desek i utkwiło w głowie Victora.

Od tamtego czasu miejsce na bagnach Luizjany owiane jest tajemnicą. Śmiałkowie, którzy się tam zapuszczają opowiadają historie o przeraźliwych nawoływaniach dobiegających z mokradeł. Duch Wiktora rozprawi się z każdym, kto znajdzie się na jego drodze.


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Mimo, że film kręcony był poza Hollywood, jakość obrazu jest satysfakcjonująca i nie ustępuje niczym produkcjom powstałym w krainie marzeń. Klasyczny obraz 16 na 9 oraz przestrzenny dźwięk Dolby Digital 5.1 są już dzisiaj standardem. Na uwagę zasługuje muzyka oraz sugestywne efekty dźwiękowe. Usłyszymy kilka zaskakujących i ciekawie wykonanych efektów dźwiękowych, odgłosów padającego deszczu, burzy z piorunami, wiatru czy szumu szemrzących owadów. Na tyle sugestywne, że po przymknięciu oczu bez problemu wyobrażamy sobie, że znajdujemy się w lesie w samym środku szalejącego żywiołu. Jeśli dołożymy do tego efektownie wykonane sceny gore, można uznać, że mimo skromnego budżetu filmu na płaszczyznach obrazu i dźwięku wychodzi obronną ręką


:: MENU / DODATKI ::

Menu jest standardowe i raczej przeciętnie. Zapewne wynika to z niewielkiej ceny, jaką należy zapłacić za DVD. Po uruchomieniu filmu i przebrnięciu przez tytułowe ekrany prezentujące dystrybutora, oczom odbiorcy ukazuje się zakrwawione zdjęcie tytułowego topora, w którego wnętrzu przewijają się sceny z filmu. Przygrywa nam przy tym muzyka z filmu, która, mimo że nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym na pewno nie przeszkadza w odbiorze obrazu. Menu oferuje wybór scen, możliwość ustawień napisów i lektora.

W dodatkach zobaczymy kilka zwiastunów różnych filmów. Jednak niestety nic więcej. Nie ma, co liczyć na ciekawostki z planu, czy wycięte sceny. Zapewne presja ceny i niewielkiego budżetu filmu zadecydowały o takim rozwiązaniu.

Wydanie DVD Topora można zaliczyć do średniaków. Niewygórowana cena powyżej dziesięciu złotych a w promocji nawet dziewięć złotych dziewięćdziesiąt dziewięć groszy, to kwota jaką można wydać za taką pozycję. Sam film nie jest arcydziełem. Jednak jeśli ktoś lubi slashery w starym dobrym stylu, z fabułą prostą, jak budowa cepa, powinien sięgnąć po Topór i być po seansie całkiem zadowolonym.

AUTOR: WOJCIECH KULAWSKI

 
 


:: GALERIA ::