UPIÓR W OPERZE  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
The Phantom of the Opera

:: REŻYSERIA ::
Rupert Julian

:: JĘZYK ::
Film Niemy

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
1925

:: CZAS TRWANIA ::
107 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Lon Chaney,
Mary Philbin,
Norman Kerry
...

:: DŹWIĘK ::
DD 2.0

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
czarno-biały

:: FORMAT ::
4:3

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 6/6

OCENA OBRAZU: 6/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 6/6

OCENA OGÓLNA: 6/6

 

 

 


:: UPIÓR W OPERZE ::

 

W 1910 roku Gaston Leroux opublikował w Paryżu książkę Le Fantome de l’Opera.
Powieść zostałaby szybko zapomniana, gdyby nie Rupert Julian, który podjął się reżyserowania filmu w 1925 roku.
Dzieło Juliana, mimo późniejszych pięciu adaptacji kinowych jako jedyne w pełni wykorzystuje gotyckie dziedzictwo powieści. Film łączy fundamentalną dla horroru dialektykę tajemnicy i pragnienia poznania, a także doskonałe obrazy monstrualności.

Oszpecony geniusz muzyczny skrywa się w podziemiach Paryskiej Opery strasząc tamtejszych artystów. Pewnego wieczoru rozkapryszona diva zostaje zastąpiona przez młodą Christine. Jej pierwszy występ urzeka nie tylko publiczność, ale i samego Upiora, który zakochuje się w młodej śpiewaczce, pragnąc uczynić z niej nową gwiazdę opery. Jednak o względy Christine zabiega również wicehrabia Raoul de Chagny...


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Ciężko jest tutaj ocenia obraz, ponieważ film jest tak stary, że sam obraz po obróbce cyfrowej nie jest za dobry, ale wydaje mi się, że nie jest tak najgorzej. Ze względu na rok produkcji wystawiłem taką, a nie inną ocenę. Wszystkie elementy są dobrze widoczne. Obraz działa płynnie.

"Upiór W Operze" to film z 1925 roku, więc jest to produkcja niema, gdzie do akcji przygrywa klimatyczna muzyka. Linia melodyczna zapisana jest w formacie Dolby Digital 2.0. Oczywiście jest ona bardzo dobrze słyszalna i nic nie zakłóca jej odtwarzania. Nie doświadczycie jakichkolwiek przestojów spowodowanych winą dystrybutora.


:: MENU / DODATKI ::

Menu zostało zrobione praktycznie identycznie jak w pozostałych odsłonach Dark Collection. Jest ono proste w nawigacji i przejrzyste. Na głównym planie widnieje główna postać, a obok niej zamieszczono interaktywne menu. Świetnie dobrano kolorystykę, która nie rozprasza i jest miła dla oka. Przykro trochę, że wszystkie opcje wyglądają identycznie, ale za to film wszystko wynagrodzi.

Na płycie znajduje się jedynie wybór scen, jednak do każdego wydania Dark Collection dołączony jest plakat, który stanowi świetny bonus. Przyznam, że jest to lepsze rozwiązanie, niż szprycowanie płyty bezsensownymi dodatkami.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁ ::