::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Obcy - 8 Pasażer Nostromo

::
REŻYSERIA::
Ridley Scott

::SCENARIUSZ::
Dan O'Bannon, Ronald Shusett

::MUZYKA::
Jerry Goldsmith
 

::ROK::
1979

::CZAS TRWANIA::
117 min.

::OBSADA::
Tom Skerritt
Sigourney Weaver
Veronica Cartwright
Harry Dean Stanton
John Hurt
Ian Holm
Yaphet Kotto
Bolaji Badejo
Helen Horton
Eddie Powell

::PLUSY::
+ Niesamowity klimat
+ Świetne efekty specjalne
+  Bardzo dobra charakteryzacja obcego
+ Świetna i bardzo przekonywująca gra aktorów
+ Ani na chwilę nie można się nudzić

::MINUSY::
- Scenografia niektórych ujęć

::OCENA FILMU::
9,5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


ALIEN

 

Holowniczy statek „Nostromo” wraca ze swojej podróży na Ziemię. Jednak sygnał, który wychwytuje komputer statku, sprawia, że nie docierają do docelowego miejsca. Cała siedmioosobowa załoga zabrana jest na odległą planetę skąd pochodził sygnał ratunkowy. Po wyjściu ze stanu hibernacji całej grupy, ogarnia ich dziwne zdumienie, że nie są na Ziemi, tylko gdzieś zupełnie indziej. Trzech śmiałków musi zbadać statek kosmiczny leżący już od wielu lat na planecie. Jednak po powrocie okazuje się, że jeden z nich przynosi w sobie dziwnego pasożyta. Który wydostaje się z niego i zaczyna swoje krwawe żniwo. Cała załoga musi przeciwstawić się obcemu, żeby wyjść z tego cało…

Alien” zapoczątkował znakomitą serię filmu, który osiągnął znakomity sukces. Prawie każdy kiedyś słyszał o tym filmie, który dał nowe horyzonty do kręcenia znakomitych ekranizacji. Sam pomysł na stworzenie obcego okazał się genialny. Jednak przez większość filmu stwór przechodzi metamorfozy, by później osiągnąć swój końcowy przerażający wygląd, który sprawia w osłupienie niektórych widzów. Niewiarygodne, że w postać obcego wcielił się człowiek, jednak później końcowy efekt został poprawiony przez komputer.

Choć film powstał w 1979 roku, to i tak jak na tamte czasy są znakomite efekty. Bardzo duże wykorzystanie efektów miało miejsce w scenach realizowanych z obcym. Drugim dużym plusem jest bardzo dobra ścieżka dźwiękowa. Sprawia ona, że nawet na moment nie będziemy się nudzić. Także gra aktorska nie daje większych złudzeń, że ten film jest kiepski. Wszyscy aktorzy zostali tak dobrani, żeby nie byli podobni do siebie. Jednak z całej ekipy najbardziej przekonywująca jest Sigourney Weaver, która wcieliła się w postać Ripley. Ponoć w pierwszych planach postać Ripley początkowo miała być mężczyzną, dziwnym jednak trafem do tej roli przyjęto kobietę, była nią Sigourney Weaver. Jedyną rzeczą, która może się komuś nie podobać to scenografia niektórych miejsc, ale cóż jak na tamte czasy to było bardzo dobrze. Producenci i reżyser wycisnęli z siebie siódme poty, żeby powstał tak znakomity film, jakim jest „Alien”.

„Alien” jest znakomitym filmem, który wstrząsnął światem swoją nieprzewidywalnością i okazał się wielkim sukcesem. Nie znalazłem w tym filmie rzeczy, która by zaszkodziła „Alienowi”. Wygląda na to, że jest on wzorem do naśladowania i tworzenia takich filmów. Polecam go wszystkich miłośnikom dobrego kina grozy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD


 

 

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::