::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Cannibal Holocaust

::
REŻYSERIA::
Ruggero Deodato

::SCENARIUSZ::
Gianfranco Clerici

::MUZYKA::
Riz Ortolani
 

::ROK::
1980

::CZAS TRWANIA::
98 min.

::OBSADA::
Robert Kerman
Francesca Ciardi
Perry Pirkanen
Luca Barbareschi

::PLUSY::
- Muzyka
- Fabuła
- Forma
- Zdjęcia i montaż
- Sprawna realizacja
- Klasyk kina gore
- Klasyk nurtu kanibalistycznego w kinie grozy


::MINUSY::
- Nadmierna brutalność
- W niektórych momentach słaba gra aktorów
- Szkoda było żółwia

::OCENA FILMU::
9/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CANNIBAL HOLOCAUST

 

To film, który stał się już legendą. Choć nakręcony został w 1979r. przez nieznanego właściwie reżysera nazwiskiem Rugerro Deodato, do dzisiaj szokuje i jest zakazany w prawie wszystkich krajach świata! Legendą obrosły już procesy sądowe związane z tą włoską produkcją. Otóż efekty specjalne były (i dalej są!) tak realistyczne, że część krytyków filmowych uznała, że ekipa filmowa kierowana przez Deodato naprawdę dopuściła się aktów kanibalizmu, jeżeli nie zwykłego morderstwa! Największe kontrowersje wzbudziły dwie sceny: jedna ukazująca kobietę wbitą na pal, druga obrazująca w niezbyt ciekawy sposób "przemianę" żywego żółwia w jedzenie. Przyznaje, że film nie jest przeznaczony dla osób o słabych nerwach. Fani gore znajda w nim wszystko czego szukają w kinie grozy: napięcie (o strachu raczej nie ma mowy), dobrej jakości efekty, no i przemoc. Sam nie jestem zbyt wielkim zwolennikiem ukazywania bezsensownej mordów na ekranie, a szczególnie gwałtów, jednakże są filmy, które w moim mniemaniu zasługują na "przyzwolenie" na takie sceny, a to z powodu ich głębszej treści.

W przypadku samego "Cannibal Holocaust" reżyser chciał ukazać siłę mediów, a także wielkie różnicę kulturowe między dwoma cywilizacjami: naszą: współczesną – konsumpcyjną, opartą na amerykańskiej ideologii i cywilizacji ludów społeczeństw pierwotnych. Poza tym sama forma filmu zasługuje na uznanie. W przypadku "Cannibal Holocaust" mamy jednak początkowo wrażenie, że oglądamy zwykły dokument o amazońskiej dżungli i jej mieszkańcach. Dopiero z czasem dowiadujemy się o tym, że filmowcy są okrutni, bezwzględni, pozbawieni uczuć, które powinny określać ich jako ludzi. Sami w końcu jednak stają się ofiarami.

Oprócz scenariusza i formy, w jaką ubrano film, wielkim plusem jest muzyka. Stojąca w opozycji do tego, co widzimy na ekranie, rzadko kiedy potęgująca napięcie, koliduje z okrutnymi kadrami przepełnionymi krwią, by po chwili stanowić łatwy punkt przejścia do widoku soczystej zieleni. Zapewne wielu fanów gore powinno się skusić by zdobyć ten krążek, gdyż nawet jako oddzielne dzieło sztuki soundtrack z "Cannibal Holocaust" stanowi dobrą robotę.

„Canibal Holocaust” to jeden z najokrutniejszych filmów, jakie PRZYSZŁO mi oglądać w moim krótkim życiu. Na uwagę zasługują zdjęcia, dobry montaż, znakomita muzyka, scenariusz i inwencja twórców.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: SATANIST

 
     
 ::GALERIA::