::INFORMACJE::




::TYTUŁ POLSKI::

Pies Andaluzyjski

::
REŻYSERIA::
Luis Bunuel

::SCENARIUSZ::
Luis Bunuel,
 Salvador Dali


::MUZYKA::
Richard Wagner
 

::ROK::
1929

::CZAS TRWANIA::
17 min.

::OBSADA::
Pierre Batcheff
Simone Mareuil
Luis Bunuel
Salvador Dali

::PLUSY::
+ Nieskończony materiał na analizy
+ Pierwszy gore w dziejach (jeżeli jesteś fanem musisz go mieć)
+ Symbolika snu
+ Niezwykła atmosfera


::MINUSY::
- Gra aktorów z powodu wieku filmu może lekko odpychać
- Nie dla typowych fanów horroru

::OCENA FILMU::
9/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CHIEN ANDALOU, UN AKA ANDALUSIAN DOG, AN

 

Na początek chciałbym wyjaśnić czemu ów film opisuję. Otóż, chociaż nie jest to z pewnością produkcja grozy, stała się pierwszym filmem gore w historii. Na wieki już w pamięci kinomanów pozostanie pamiętna scena przecinania oka brzytwą na samym początku tegoż dzieła.

Cały film, utrzymany w stylistyce surrealistycznej, wywołał istną burzę wśród mediów. Jego twórcy - Luis Bunuel i Salvador Dali stali się w jednej chwili ofiarami skandalu. "Pies andaluzyjski" uderza w nas obrazami pełnymi niesamowitości i grozy. Widzimy mężczyznę ostrzącego brzytwę. W tym czasie chmura przecina księżyc. Nagle mężczyzna zbliża się do kobiety stojącej na balkonie i przecina jej oko. Później oglądamy inwazję mrówek na męską dłoń (wykorzystaną przez papieża postmodernizmu w kinie, Davida Lyncha w jego arcydziele pt. "Blue Velvet"), książki zamieniające się w pistolety, dwóch mnichów przywiązanych do sznura, który więzi mężczyznę próbującego całować nagą kobietę, osła z poderżniętym gardłem leżącego na fortepianie.

Symbolika obrazów Bunuela i Dalego atakowała "całe zło", czyli ciasną mieszczańską mentalność i kulturę, tradycyjne wychowanie i religię. A zatem, wszystkie siły ograniczające - w ich przekonaniu - rozwój osobowości i życiową swobodę. Tropem debiutu poszedł Bunuel w "Złotym wieku", który był żarliwą pochwałą miłości absolutnej. Pokazywał autentyzm i wyzwalającą siłę wielkiego uczucia, przeciwstawiając je zakłamaniu narzuconemu przez mieszczańską obyczajowość i Kościół. W "Złotym wieku" pojawił się wątek klasztoru przedstawionego jako siedlisko uciech cielesnych. Po kilku dniach wyświetlania filmu wstrzymano projekcje, uzasadniając to obawą o utrzymanie porządku publicznego. Zakaz rozpowszechniania "Złotego wieku" trwał przez 50 lat.

Kończąc "Pies Andaluzyjski" to jeden z kamieni milowych w dziejach kinematografii, manifest surrealistyczny. Pierwszy film łączący elementy rzeczywistości i snu w jedną całość tak, by widz choć trochę zaangażował się w to co ma miejsce na ekranie, nie tylko za pomocą zmysłów, ale i zarówno za pomocą umysłu, by spróbował rozwiązać zagadkę. Być może odpowiedzi nie ma, w końcu sami twórcy tegoż filmu - Bunuel i Dali - zaprzeczali jakoby w "Psie Andaluzyjskim" istniała jakaś logika. Zaklinali się na wszystko, że cała historia to połączenie ich snów w jedność.

Słowa słowami, lecz już dzisiaj różne teorie i prądy w filozofii inaczej tłumaczą to, co Dali i Bunuel nakręcili. Omówienie jednak tychże teorii to materiał na osobną pracę.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: SATANIST

 
     
 



::GALERIA::