::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Laleczka Chucky

::
REŻYSERIA::
Tom Holland

::SCENARIUSZ::
Don Mancini,
Tom Holland


::MUZYKA::
Joe Renzetti
 

::ROK::
1988

::CZAS TRWANIA::
84 min.

::OBSADA::
Catherine Hicks
Chris Sarandon
Alex Vincent
Brad Dourif

::PLUSY::
+ Od samego początku akcja.
+ Efekty specjalne.
+ Muzyka, w filmie.
+ Wiele dobrych, mocnych scen.
+ Humor, bez którego „Laleczka Chucky”, nie byłaby tym samym filmem, jakim jest.
+ Ciekawa obsada.
+ Film, który ani przez chwilę nie nudzi.
+ Chucky [ oraz rewelacyjny głos Brada Dourifa ].
+ Klasyk!


::MINUSY::
- Niewiele, w tym filmie rzeczy realistycznych.

::OCENA FILMU::
9/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CHILD'S PLAY

 

Każdy miał, w dzieciństwie ulubioną zabawkę. Przyjaciela, którego traktował, jako pewną formę księdza-spowiednika, lub pocieszyciela. Kiedy płakał, tulił misia, lub lalkę i wyżalał się jej. Tak, tak! Każdy, z nas miał taką zabawkę. Clown, pluszowy miś, lalka….. Tak, każde, z nas miało zabawkę, pełniącą rolę pocieszyciela. Bywa jednak, że zabawka, zamiast pocieszać, woli zabijać i tym samym staje się, dla nas zagrożeniem. Śmiertelnym zagrożeniem.

Andy Barclay, to typowy, przeciętny 6-ścio latek. Jak każdy młodzieniec, Andy ma ulubioną zabawkę. Jest nią „Dobry Chłopiec” – zwyczajna lalka ubrana, w szelki i buciki, z lekko rozczochranymi włosami. „Dobry Chłopiec”, to największe marzenie małego Andy’ego. Pewnej nocy policjant nazwiskiem Mike Norris ściga dusiciela. Pościg prowadzi ich obu, do sklepu, o nazwie „Kraina Zabawek”. Charles Lee Ray – wspomniany dusiciel zostaje postrzelony. Kiedy wydaje się, że to, dla niego już koniec, postanawia on, za pomocą zaklęć voodoo przenieść swą duszę, do ciała lalki – „Dobrego Chłopca”. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności Andy Barclay dostaje na urodziny właśnie tę lalkę, w której zamieszkuje dusza Ray’a. Co dalej? – Zobaczcie sami.

Podszedłem, do tego filmu, z pewnym dystansem. Oto, co to za pomysł, żeby nakręcić film, w którym główną rolę pełni jakaś zabójcza lalka? Muszę przyznać, że miło się rozczarowałem. Fabuła – ciekawa. Problemem dusiciela jest to, że nie może on zbyt długo pozostać, w ciele lalki, gdyż jeśli to zrobi, zostanie, w niej na zawsze. Jedynym dla niego ratunkiem jest zamieszkanie, w ciele człowieka, któremu wyjawił swoją tajemnicę. Osobą tą jest 6-ścio letni, mały Andy. Ray wyznał mu, że jest dusicielem. Muzyka, w tym obrazie jest ciekawa, aczkolwiek mogłaby być lepsza. Efekty specjalne – jest ich kilka. Duże wrażenie wywarła na mnie scena, kiedy Chuchy wypycha młodą kobietę, przez okno kuchenne [ za pomocą małego młotka :) ]. Film spokojnie zaliczyć można, do horroru, choćby, z powodu samego głównego bohatera – zabójczej lalki.

Nie zabrakło, w tym filmie humoru – scena, kiedy para staruszków wysiada, z windy i starsza kobieta mówi „Co, za brzydka lalka”, a Chuchy odpowiada „Pieprz się”. :) Takich smaczków jest, w filmie kilka. Ogromne wrażenie wywarła na mnie scena końcowego pojedynku, z lalką, której nie zdradzę, by nie psuć zabawy. Jak mówiłem, efekty, w filmie są niezłe, a zwłaszcza te, występujące, podczas walki, z lalką. Muzyka – bardzo dobra [ zwłaszcza motyw przewodni – „Chucky’s Animated Theme” ] Co, do fabuły nie mam praktycznie zastrzeżeń; no, oprócz tego, że bohaterem filmu jest LALKA – tzw. Jest to rzecz raczej nie realna. Poza tym nie mam uwag, do fabuły. Humorystyczny dramat / dreszczowiec, z ciekawą obsadą: Chris Sarandon, Brad Dourif [ jako głos laleczki Chucky ]. Wspaniała gra aktorska młodego wówczas Alex’a Vincent’a – w roli małego Andy’ego. Wygląd i wykonanie laleczki jest ciekawe i nie mam, do niego zastrzeżeń. Nie zabrakło także mocnych scen: Pościg za dusicielem, przenoszenie duszy, do lalki, wypadek, w kuchni, moment, kiedy Chucky atakuje Norris’a, wybuch domku, w którym mieszka Eddie – wspólnik Ray’a, zabijanie czarnoskórego mężczyzny, metodą voodoo, wyścig, z czasem, kiedy Norris i matka Andy’ego próbują powstrzymać Chucky’ego, przed przeniesieniem duszy, do wnętrza dziecka no i oczywiście wspaniała scena finałowa, w której Norris, Andy i jego matka walczą, z laleczką.

W całym filmie jest jeszcze kilka podobnych smaczków, ale nie podam ich, by nie psuć zabawy. „Laleczka Chucky”, to bezsprzecznie klasyk horroru, który powinien znajdować się na półce każdego horror-maniaka, zaraz obok takich hitów, jak m.in.: „Halloween”, „Piątek Trzynastego”, czy chociażby „Wysłannik Piekieł”. Pozostaje mi jedynie polecić gorąco ten film – obejrzyjcie, a na pewno się nie zawiedziecie :).

Klasyk horroru – film, który na długo pozostaje, w pamięci [ mnie straszył już, kiedy miałem 6 lat :) ]. Chucky dziś uważany jest, za jednego, z najsławniejszych filmowych zabójców, choć jest lalką. Film „Laleczka Chucky” na pewno NIE sprawi, że poczujecie zawód. Ewentualnie może po sobie pozostawić pewien niedosyt. Ale, zauważą to, tylko uparci :)


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: REMI

 
     
 ::GALERIA::