::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Doom

::
REŻYSERIA::
Andrzej Bartkowiak

::SCENARIUSZ::
Wesley Strick
Dave Callaham


::MUZYKA::
Clint Mansell

::ROK::
2005

::CZAS TRWANIA::
105 min.

::OBSADA::
Karl Urban
The Rock
Rosamund Pike
Deobia Oparei

::PLUSY::
+ Klimat
+ Aktorstwo, muzyka, efekty specjalne
+ Fabuła
+ Lokacje


::MINUSY::
- To nie horror, za dużo elementów z science-fiction

::OCENA FILMU::
7/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


DOOM

 

Na początku lat dziewięćdziesiątych mieliśmy przyjemność po raz pierwszy zagrać w grę "Doom". Opowiadała o walce człowieka ze stworami z kosmosu. Gra doczekała się kilka kontynuacji, jednak dopiero w 2005 roku postanowiono przedstawić tą historię na dużym ekranie.

W tajnym laboratorium na Marsie prowadzone są dziwne eksperymenty nad znalezionymi obcymi formami. Jednak naukowcom badany wirus wymyka się spod kontroli. Przedostaje się do ich organizmów. Zaczynają zmieniać się w zupełnie inną formę. Do walki ze zmutowanymi ludźmi nadciąga specjalny odział komandosów. Jednak z pozoru łatwe zadanie staje się wręcz nie wykonywalne...

Po niespodziewanym sukcesie gry "Doom" nastał czas, by zabłysnęła jego ekranizacja filmowa. Produkcja ta miała być dosłownym odwzorowaniem gry, czy tak jest sami się przekonajcie. Akcja filmu rozgrywa się na czerwonej planecie, gdzie ludzie osiedlili się i żyli przez długi czas spokojnym życiem. Jednak jak zawsze człowiek musi eksperymentować i ulepszać swój gatunek. Powstał nowy dużo silniejszy. Wyglądem w żaden sposób nie przypominali ludzi. Prędzej zmutowane zwierzęta. Można powiedzieć, że była możliwość zarażenia i przekształcenia w kosmitów jak jakąś chorobą. Trochę dziwny sposób na stworzenie obcych istot, ale my nic nie możemy na to poradzić. Inaczej wyglądało by to jakby pochodzili oni z zupełnie innej planety i przylecieli podbić nowe cywilizacje.

"Doom" miał być typowym horrorem. A po oglądnięciu czuje się wielkie rozczarowanie. Fantastyka jest tutaj dominującą formą a groza zeszła na dalszy plan. Trzeba przyznać, że scenografia, którą możemy zobaczyć w filmie jest bardzo dobra. Jak przystało na dobry science- fiction z elementami horroru cała akcja toczy się w nowoczesnym kompleksie wybudowanym na Marsie. W większości scen dominuje ciemność , co jeszcze bardziej nakręca filmowy klimat na bardziej mroczny. Nie zapomniano nawet o najmniejszych szczegółach. W filmie pojawiają się różne typy broni dostępne w grze.

Dobry film charakteryzują świetne efekty specjalne. Może nie są za rewelacyjne, ale stoją na wysokim poziomie. Choć jest to film s-f to jak na ten gatunek to zadziwiająco mało jest efektów. Najczęściej są one widoczne w scenach walki oraz podczas transformacji. Jedną z głównych ról odgrywa muzyka. Dyktuje tempo akcji i w pewnej mierze nadaje klimat, który jest jak najbardziej horrorem. Jednak sama muzyka nie decyduje o tym do jakiego gatunku można przyporządkować dany film. Gra aktorska stoi na bardzo dobrym poziomie. Nie znalazłem sztuczności. Na całym tle wyróżnia się The Rock, znany również z "mumii 2" , "Król Skorpion" i oczywiście z walk wwf.

"Doom" jest bardzo dobrym filmem s-f z domieszką horroru. Każdy powinien go zobaczyć i porównać co się zmieniło w porównać z grą. Choć wszystko stoi tutaj na najwyższym poziomie, to myślałem, że film będzie bardziej przypominał horror, a nie inny gatunek. Po oglądnięciu możemy czuć rozczarowanie. Nie ma prawie w ogóle strasznych scen na, których można było by się wystraszyć. Jednak polecam "Doom'a".


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::