::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Drakula

::
REŻYSERIA::
Francis Ford Coppola

::SCENARIUSZ::
James V. Hart
Bram Stoker


::MUZYKA::
Annie Lennox
Wojciech Kilar


::ROK::
1992

::CZAS TRWANIA::
130 min.

::OBSADA::
Gary Oldman
Winona Ryder
Anthony Hopkins
Keanu Reeves

::PLUSY::
+ Wszystko

::MINUSY::
- Żadnych

::OCENA FILMU::
10/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


DRACULA (BRAM STOKER'S DRACULA)

 

Imię Dracula pochodzi od łacińskiego „Draco”, co oznacza „smok” (w jęz. rumuńskim drac). Pierwowzorem Draculi był rumuński władca Wołoszczyzny Vlad Tepes zwany Palownikiem a jego synem okrutny i sadystyczny Vlad Dracula

"Skrzyżowałem oceany czasu, by znaleźć ciebie"

Film przeniesiony po mistrzowsku z papieru na ekran przez Francisa Forda Coppola. Dla wielu stał się kultową produkcją tak samo jak dla innych Egzorcysta czy Dziecko Rosemary. Powstał film, który po raz pierwszy odwołuje się do oryginalnych źródeł. Ukazuje miłość i tragedie człowieka, który jest przeklęty by żyć wiecznie w ukryciu.

Pierwsze sceny ukazują moment bestialskich mordów podczas krucjaty Vlada (setki tysięcy ludzi palowanych i zabijanych) w imię Boga. Po tym jak dowiaduje się, że jego ukochana rzuca się z wieży, Książe powraca na Wołoszczyznę. To powoduję złość i niechęć do wyznawanej religii i wiary. Wyrzeka się Boga, a sam obarcza się klątwą nieśmiertelności. Scena, w której Vlad przebija swym mieczem krzyż, może dla niektórych okazać się za hm nie wiem jak to powiedzieć niereligijna?:) ale wylewająca się krew z kielichów i broczący krwią krucyfiks to już bluźnierstwo J. Po kilku minutach akcja przenosi nas kilkaset lat później. Niejaki Harker wyjeżdża do Transylwanii, by podpisać umowę sprzedaży ziemi w Londynie z Draculą. Hrabia okazuje się ekscentrycznym starcem, jego wygląd, chód i zamek jest przedziwny, jest nim nie kto inny jak Vlad. Przez te wszystkie lata stał się bestią bez serca, żyjącym trupem łaknącym tylko świeżej i ciepłej krwi. Mieszkający w zamczysku Harker pokazuje Draculi zdjęcie narzeczonej Miny, która jest perfekcyjną reinkarnacją ukochanej Vlada z przeszłości. Kiedy młody prawnik dowiaduje się kim naprawdę jest Dracula jest już za późno...

Film stworzony z wielkim rozmachem wspaniała obsada, świetnie wykonane efekty specjalne (transformacja Oldamna), porywająca muzyka, w której miał udział nasz rodak Wojciech Kilar to wszystko złożyło się na murowany hit. W 1993 roku otrzymuje trzy Oscary za charakteryzacje, kostiumy i efekty dźwiękowe. Gotycki klimat, świetnie uzupełniają charakteryzacja i stroje wyśmienitych aktorów, tytułowa rola została zagrana przez Gary(ego) Oldmana, piękną Minę zagrała Winona Ryder, przyszłego męża Miny Keanu Reeves, a pogromcę wampirów Anthony Hopkins.

PS. Jak dla mnie Gary Oldman był najlepszym wyborem do zagrania Draculi. Jest świetnym aktorem, który całkowicie wczuł się w rolę. Stał się nim, co zaowocowało, że była to jego jedna z najlepszych ról filmowych. Film stał się wzorem do naśladowania dla innych reżyserów, którzy brali się do nagrania produkcji o wampirach. Niestety Dracula Cappoli według mnie jest na razie niedościgniony. Film podnosi adrenalinę i trzyma w napięciu , a już na pewno nie będziecie się nudzić oglądając tą pełną krwi i dramatyzmu historię o długowieczności. Gorąco polecam do obejrzenia tego dzieła.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: KILLJOY

 
     
 ::GALERIA::