::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Martwe Zło

::
REŻYSERIA::
Sam Raimi


::SCENARIUSZ::
Sam Raimi


::MUZYKA::
 Joseph LoDuca

::ROK::
1981

::CZAS TRWANIA::
85 min.

::OBSADA::
Bruce Campbell
Ellen Sandweiss
Hal Delrich
Betsy Baker
Theresa Tilly

::PLUSY::
+ Świetna muzyka
+ Wiele ciekawych, mocnych scen
+ Sceny gore
+ Klasyk
+ Bruce Campbell

::MINUSY::
- Zdarza się, że czasami nic w filmie się nie dzieje

::OCENA FILMU::
8/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


EVIL DEAD

 

Ash postanawia jechać z miasta wraz z przyjaciółmi do lasu na swoje wakacje. Zatrzymują się w chatce, która swoim wyglądem przypomina ruderę. Postanawiają odnowić trochę dom, żeby wyglądało jak u ludzi. Scotty tamtejszej nocy zaciekawiony co jest w piwnicy, schodzi do niej. Lecz Ash nie może już wytrzymać dlaczego go tak długo nie ma, zniecierpliwiony schodzi do piwnicy. Okazuje się, że tam znajduje się księga i stary dyktafon. W późniejszym czasie dowiadują się że jest to „Księga Umarłych” oprawiona w ludzka skórę i napisana ludzką krwią, a na dyktafonie nagrał się naukowiec badający księgę. Od przesłuchania taśm doktorka, Ash wraz z przyjaciółmi muszą stawić czoła zło, ponieważ na taśmach były słowa, które powołują zło do życia. Komu uda się przeżyć i czy pokonają zło dowiecie się w trakcie oglądania filmu….

„Evil Dead” jest pierwszą częścią znakomitej serii. Fabuła jest dobrze przemyślana i od początku do końca trzyma w napięci, dzięki Sam`owi Raimi, który wyreżyserował ten film. Jeśli spojrzeć, że film powstał 1982 roku to na tamtejsze warunki, można uznać go za prawdziwe arcydzieło. Ale są sytuacje, które sprawiają, że czasami „Evil Dead” jest mocno przesadzony, chodzi mi o tą scenę gdy Ash porąbał na kawałki demona, a on dalej żył. Może i nie mam wiele takich sytuacji, ale czasami się zdarzają. Napięcie towarzyszy na każdym kroku, od powołania „zła” do życia, bo nie wiadomo skąd się wyłoni i kogo dopadnie. Ciężko by tu określić jeden gatunek, ponieważ niektóre sytuacje wskazują na wielogatunkowość filmu.

Autorzy także nie zapomnieli wprowadzić tutaj czarnego humoru, który bardzo dobrze łączy się z akcją filmu. Gra aktorska na dobrym poziomie, z całej stawki wyłania się grający Ahs’a Bruce Campbell, który najlepiej zagrał swojego bohatera. W filmie wystąpili między innymi: Bruce Campbell, Betsy Baker, Hal Derlich, Sarah York. Jeśli chodzi o muzykę i efekty dźwiękowe, to bardzo dobrze łączą się za akcją sprawiając nieodzowny i nierozerwalny schemat. Efekty wizualne może i nie najlepsze, ale trzeba im pozazdrościć, ponieważ film jest nisko budżetowy, realizacja całego filmu wyszła ok. 50.000 $. Więc nie powinniśmy mieś jakichkolwiek pretensji, że tutaj czegoś jest za mało, a tutaj za dużo. W teraźniejszych czasach „Evil Dead” jest już klasyką i uważany za kulkowy w swoim gatunku.

„Evil Dead” jest kolejnym dobrym filmem grozy, którego największy miłośnik horroru nie może przegapić. Polecam go wszystkim horror maniakom. Jest warty zobaczenia i poszerzenia swojej wiedzy o kolejny dobry film grozy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::