::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Egzorcysta

::
REŻYSERIA::
William Friedkin


::SCENARIUSZ::
William Peter Blatty


::MUZYKA::
 Jack Nitzsche

::ROK::
1973

::CZAS TRWANIA::
122 min.

::OBSADA::
Ellen Burstyn
Max von Sydow
Lee J. Cobb
Kitty Winn
Jack MacGowran
Jason Miller

::PLUSY::
+ Mocne sceny
+ Niespotykany często klimat grozy.
+ Napięcie przez prawie cały film.
+ Efekty specjalne.
+ Muzyka.
+ Genialna charakteryzacja Regan oraz jej rola, w którą wcieliła się Linda Blair.
+ Klasyk! Bezapelacyjnie jeden, z najlepszych horrorów, jaki kiedykolwiek nakręcono.

::MINUSY::
- Zbyt wolno rozwijająca się akcja [ na początku ].
- W pierwszych minutach filmu w ogóle nie wiadomo, o co chodzi.
- Za krótki :)

::OCENA FILMU::
9,5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


EXORCIST

 

„ A był w ich synagodze człowiek, opętany przez ducha nieczystego, który krzyczał, Mówiąc:
Cóż mamy z tobą, Jezusie Nazareński? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kim Ty jesteś, święty Boży.
A Jezus zgromił go, mówiąc: Zamilknij i wyjdź z niego.”

Ewangelia św. Marka
{ Mk 1: 23; 24; 25 }


Czym jest opętanie? Według naukowców opętanie, to choroba psychiczna, którą, w dzisiejszych czasach spotkać można jedynie, wśród ludzi żyjących, w osamotnieniu, oraz wśród ludzi, którzy nie znają nauki aż tak rozwiniętej, jak dzisiejsza. Według religii opętanie jest dowodem na obecność szatana, demona, lub innej obcej istoty, w ciele człowieka. Nie wiadomo jednak, w jakim celu demon nawiedza człowieka. Historię opętania zupełnie nie przewidywanego opisuje nam reżyser William Friedkin, w swoim horrorze, Pt. „Egzorcysta”.

12-letnia Regan MacNeil mieszka wraz, z matką, w Waszyngtonie. Ich życie wiedzie się spokojnie. Matka jest aktorką, a córka nigdy nie miała powodów, by na coś narzekać. Wkrótce jednak ich życie całkowicie się zmienia. Dziewczyna zaczyna narzekać, że jej łóżko się trzęsie. Przeprowadzona licznym badaniom wykazuje nadmierną energię. Według badań, to zaburzenie psychiczne. Jednak, kiedy matka na własne oczy widzi, jak łóżko małej się trzęsie i unosi nad ziemią – sama daje wiarę słowom córki. Tymczasem młody ksiądz – Damien Karras, po utracie matki postanawia skończyć, ze swoją pracą psychologa [ jest także księdzem ]. Kiedy wszystko wskazuje na to, że Regan została opętana, przez diabła, jedyną nadzieją dla niej okazuje się rytuał egzorcyzmu. Problem, w tym, że tegoż rytuału nikt już nie odprawia. Damien Karras, poproszony, o pomoc, przez matkę Regan, próbuje egzorcyzmować dziewczynę, lecz bezskutecznie. Wkrótce wezwany zostaje stary ksiądz-egzorcysta – Lankester Merrin. Ten, z pomocą Karrasa, jako swego asystenta wypędza demona, z ciała Regan.

Tak, w skrócie opisać można fabułę „Egzorcysty”. Film klasyczny, jeżeli nie kultowy. Często zastanawiam się, co tak naprawdę chciał pokazać nam reżyser, poprzez tenże film. Teraz, po prawie trzydziestu latach, od powstania, film ten nadal budzi emocje i grozę, wśród wielu, naprawdę wielu widzów. Zadaniem tego obrazu jest wtargnięcie, do naszego wnętrza i udowodnienie nam samym, że nasz strach, prawdziwy, emocjonalny strach skrywamy gdzieś, głęboko, w sobie. Nie raz, podczas oglądania filmu podskoczymy, krzykniemy, lub nawet poczujemy odrazę. No, bo, czy nie zbudzi w nas lęku i obrzydzenia scena, gdy 12-letnia, opętana dziewczynka masturbować się będzie krzyżem, gdy zwymiotuje prosto, w twarz księdza, lub, gdy jej głowa przekręci się, o 360 stopni? Tak – nie da się ukryć. Są to dość drastyczne, śmiałe i mocne sceny. Sama scena odprawiania egzorcyzmu została nakręcona bardzo dobrze, jeśli nie doskonale. Niewątpliwym atutem filmu są efekty, oraz muzyka, której nie da się nie słyszeć. Nasz prawdziwy strach wyłoni się dopiero, kiedy obejrzymy „Egzorcystę” Williama Friedkina.

Obok tego filmu przejść obojętnie po prostu NIE MOŻNA. Jeśli szukacie mocnych wrażeń i lubicie horror – koniecznie obejrzyjcie pierwszą część „Egzorcysty”. Każdy, szanujący się fan horroru powinien znać ten film. W tym filmie niezwykle ukazano, że jeśli wierzy się mocno, można naprawdę pomóc. Na przykładzie księdza Karrasa – po utracie matki popadł, w rozpacz. Podczas odprawiania egzorcyzmu zwątpił, kiedy usłyszał głos matki [ „Nie jesteś moją matką!” ]. Lecz, kiedy matka dziewczyny zapytała, czy Regan umrze, Ojciec Karras spojrzał na nią i rzekł „Nie,”. Później oddał życie, za Regan, karząc demonowi przejść, w swoje ciało. Gatunek? Horror oczywiście. A jeżeli niektórych film ten nie zadowoli i nie spełni ich oczekiwań, jako horror, to powinni przynajmniej uznać go, jako dramat / dreszczowiec.

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić tenże horror każdemu miłośnikowi gatunku. Fani na pewno się nie zawiodą. To klasyk, który po prostu trzeba zobaczyć.


„A duch nieczysty, szarpnąwszy nim i zawoławszy głosem wielkim, wyszedł
z niego”

Ewangelia św. Marka
{ Mk 1: 26 }


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: REMI

 
     
 ::GALERIA::