::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Uzbrojony Po Zęby

::
REŻYSERIA::
Stanley Kubrick

::SCENARIUSZ::
Michael Herr, Stanley Kubrick

::MUZYKA::
Vivian Kubrick
 
::ROK::
1987

::CZAS TRWANIA::
116 min.

::OBSADA::
Matthew Modine
Adam Baldwin
Lee Eremy
Wincent D’Onofrio

::PLUSY::
+ Doskonałe studia nad zachowaniem ludzkim w sytuacjach stresowych
+ Drastyczny i przerażający
+ Do bólu prawdziwy
+ Akcja od początku do końca
+ Wykonanie


::MINUSY::
- Trochę krótki
- Bardzo dobry film, ale nie najlepszy z najlepszych
- Otrzaskany temat

::OCENA FILMU::
10/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


FULL METAL JACKET

 

Poniższą kwestię wypowiada Lee Ermy wcielający się w surowego wojskowego trenera Marines D.I, do swoich podwładnych, przyszłych żołnierzy piechoty morskiej, aby pokazać im gdzie jest ich miejsce: „Jak uda wam się przeżyć te szkolenie, będziecie „Aniołami Śmierci” pragnącymi wojny, ale na razie jesteście ludzkimi rzygowinami”.

Jocker, Animal Mother, Gomer, Eightball, Cowboy i, ich towarzysze zostają wysłani na szkolenie do specjalnej jednostki Marines, po którego zakończeniu mają trafić na front, do Wietnamu. Trening okazuje się morderczą walką o własną godność, gdzie nie trudno stracić jest człowieczeństwo, i zachować zdrowy rozum. Przyszli żołnierze trafiają do plutonu dowodzonego przez fanatycznego trenera D.I, którego metody są bardzo dalece wypaczone, a sam trening to pełen poniżenia i bólu morderczy rajd. D.I bardzo szybko poznaje słabe punkty chłopaków, z grupy których wybiera sobie kilku na których ciągle się odgrywa. W najgorszej sytuacji znajduje się Leonard, nazywany przez przełożonego Gomerem Pyle’em, gruby chłopak z Texasu nad którym D.I najczęściej się pastwi, obnażając i wyśmiewając jego wady. Po pewnym czasie koledzy z drużyny nie mogąc znieść ciągłych kar wyznaczanych im za rzekomą opieszałość i lenistwo Leonarda sami zaczynają się nad nim znęcać. Ten obrywając kolejne razy popada w coraz głębszą depresję, zdradzając coraz częściej oznaki rodzącej się w jego głowie choroby psychicznej. Poprawia się, zaczyna dobrze wykonywać rozkazy, ale nerwowo już dawno przestał być tym samym chłopcem co na początku, wszyscy przeczuwają szybko zbliżającą się tragedię, której nie da się zapobiec.

Film Stanley Kubricka jest jednym z największych obrazów opisujących wojnę w Wietnamie i jej realia. To co dostajemy, to okrutna wizja reżysera na temat szkolenia Marines, zasad i obyczajów panujących w wojsku, oraz dehumanizacji człowieka poprzez poniżenie i nadludzki wysiłek, który sprawia, że zwykli chłopcy zmieniają się w rządne krwi maszyny do zabijania, bardziej przypominające roboty niż ludzi. Film w bardzo drastyczny sposób pokazuje przemianę jaka dokonuje się w umysłach poszczególnych żołnierzy, może być także traktowany jak studium nad wytrzymałością ludzkiego umysłu, który przy ciągłym nasilaniu stresowych, jak też innych ekstremalnych sytuacji i bodźców, po jakimś czasie wysiada przenosząc ofiarę na drugą stronę normalności. Wojsko staje się jakby państwem w państwie, gdzie wszystko jest obce i wrogie. Proces ten (szkolenie) polegać ma na zburzeniu psychiki i osobowości danego człowieka, i zbudowaniu jej na nowo tak aby osoba ta stała się doskonałą, nie czułą na ból i strach, pozbawiona uczuć i skrupułów maszyną do zabijania.

„Full Metal Jacket” jest obrazem niezwykle oddziaływującym na widza, w który wnika się bez reszty, do końca. Zaś świat w nim ukazany przerażający i surowy. Kubrick pokazuje nam swoją wizję wojny w Wietnamie, nie jako chwalebnej walki o wolność narodu Wietnamskiego, ale jako nocny koszmar szaleńca, pełny przemocy, nie posiadający sensu, w którym przyjaźń, miłość, czy moralność są tylko pustymi słowami z codziennych gazet, a normalność nie istnieje. Tu także tak jak w „Czasie Apokalipsy” Coppoli, jeden z żołnierzy podsumowuje całą sytuację jednym pełnym dramatyzmu, strachu i bólu zdaniem mówiąc „- I Live In The Word Of SHIT”.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PARANOID ANDROID

 
     
 ::GALERIA::