SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

GALAXY OF TERROR 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Galaktyka Grozy

::REŻYSERIA::
 Bruce D. Clark

::SCENARIUSZ::
Marc Siegler,
Bruce D. Clark

::MUZYKA::
Barry Schrader

::OBSADA::
Edward Albert, Mary Ellen O'Neill, Robert Englund...

::KRAJ::
USA

::ROK::
1981

::CZAS TRWANIA::
 81 min.


 
 

Podczas podróży w kosmosie, pewien statek napotyka na dziwną piramidalną formę. Niespodzianka ta przeistacza się w horror, gdy każdy z załogi odkrywa, że jego najmroczniejsze lęki zaczynają stawać się prawdziwe. Podejrzewają oni, że ma z tym coś wspólnego ten piramidalny monument, ale czy będą oni potrafili uchronić się przed jego wpływem?

    

Tak w skrócie wygląda fabuła tego horroru science fiction. Fabuła jest dość ciekawa, gdyż przed bohaterami filmu staje wielkie zagrożenie, ich największe lęki i obawy nagle ucieleśnią się i będą zagrażać ich życiu. Film obfituje w wiele ciekawych scen, np. kobieta, która bała się owadów, napotyka larwy much, niespodziewanie jedna z nich osiąga olbrzymi rozmiar i gwałci bohaterkę, scena ta jest tak imponująca i ohydna, że gwarantuje wam, zapamiętajcie ją na długo. Do oryginalnych scen należy także, kiedy kobieta czująca lęk przed ciasnymi miejscami musi przejść przez wąski tunel, nagle dziwne macki zaciskają się wokół jej kończyn, głowy i ciała tak mocno, że eksploduje. W filmie panuje niesamowity klimat. Czujemy również lęk, kiedy pomyślimy co stałoby się, gdybyśmy byli na miejscu tych ludzi, gdyby to nasze lęki się urzeczywistniły…

    

W filmie nie spodobało mi się zakończenie, rozwiązanie całej tej zagadki piramidy, zamiast ciekawego finału, mamy naciąganą na siłę końcówkę. Aktorstwo stoi na dość dobrym poziomie, gra tu weteran horroru, Robert Englund. Grając w tym filmie był jeszcze mało znany, gdyż dopiero trzy lata później pojawił się w filmie „Koszmar z ulicy Wiązów”. Zagrał też znany szerszej publiczności, Sid Haig, który wystąpił w „Domu 1000 trupów” i „Bekartach diabła”, jako Kapitan Spaulding (niezapomniany clown). Ta dwójka aktorów wyróżnia się najbardziej i też dzięki nim film ten ogląda się przyjemnie. Ogólnie film ze strony efektów specjalnych i charakteryzacji, stoi na średnim poziomie. Drażni trochę sztucznie wyglądające wystrzały z laserowych broni i sztucznie wyglądające potwory. Nie możemy być surowi w ocenie wszystkich scen, gdyż w latach osiemdziesiątych były dobrze spostrzegane, teraz z upływem lat wydają się nieco tandetne, ale nie przeszkadzają w odbiorze filmu. Należy też pamiętać, że film do super produkcji nie należy, a za mały budżet cudów się nie zdziała.  

    

Polecam ten film każdemu, kto lubi kino typu „Obcy”, gdyż klimatem filmy te, są do siebie bardzo podobne, a twórcy na pewno zostali zainspirowani do stworzenia „Galaxy of Terror” po seansie „Obcego”. Jest to taki mały klasyk VHS z czasów królowania wypożyczalni kaset wideo, teraz trudniej go dostać, ale warto się postarać.


 

::PLUSY::
+ ciekawe sceny
+ Robert Englund i Sid Haig
+ klimat
+ fabuła

::MINUSY::
- kiczowate efekty specjalne
- widać wyraźne wzorowanie się na „Alien”
- zakończenie


::OCENA FILMU::

6,5/10


 

   

AUTOR: DEJW