::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Statek Widmo

::
REŻYSERIA::
Steve Beck

::SCENARIUSZ::
Mark Hanlon,
John Pogue


::MUZYKA::
John Frizzell
 

::ROK::
2002

::CZAS TRWANIA::
91 min.

::OBSADA::
Desmond Harrington
Julianna Margulies
Gabriel Byrne
Francesca Rettondini
Karl Urban
Ron Eldard
Isaiah Washington

::PLUSY::
+ Efekty specjalne
+ Scenografia
+ Ciekawa fabuła
+ Trzyma w napięciu
+ Muzyka

::MINUSY::
- Brak znaczących

::OCENA FILMU::
9/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


GHOST SHIP

 

Statek widmo to trzeci już, po Domu na Nawiedzonym Wzgórzu (1999) i Trzynastu duchach (2001), horror wyprodukowany przez studio Dark Castle Entertainment Roberta Zemeckisa, Gilberta Adlera i Joela Silvera, a także pierwszy nie-remake. Powstał on bowiem w całości na pomyśle Marka Hanlona, który napisał również scenariusz wspólnie z Johnem Pogue (autror m.in. trylogii Sekta). Film wyreżyserował natomiast wieloletni dyrektor artystyczny w Industrial Light & Magic, Steve Beck (Trzynaście duchów), co przełożyło się na fantastycznie wykonane efekty specjalne.

Tytułowym statkiem jest luksusowy włoski liniowiec Antonia Graza, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas rejsu w 1962 roku. Dopiero po czterdziestu latach odnajduje go kapitan lotnictwa, Kanadyjczyk Jack Ferriman (Desmond Harrington; Droga bez powrotu), po czym wynajmuje załogę małego statku ratowniczego Arctic Warrior, w której skład wchodzą: kapitan Murphy (Gabriel Byrne; Endo f Days, Stygmaty), Epps (Julianna Margulies), Dodge (Ron Eldard), Munder (Karl Urban; Doom), Greer (Isaiah Washington) oraz Santos (Alex Dimitriades), w celu przyholowania statku  do portu. Siódemka bohaterów wyrusza w podróż, licząc na ogromne zyski, gdyż według prawa morskiego, każdy, kto znajdzie porzucony wrak na wodach międzynarodowych staje się jego właścicielem. Po przybyciu na miejsce, odkrywają oni ogromną ilość złota, ale też i straszną prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się na pokładzie Antonii Graza.

Historia opowiedziana jest w ciekawy sposób i trzyma w napięciu do samego końca, w którym dowiadujemy się, kto tak naprawdę stoi za tajemniczym zniknięciem statku. I muszę przyznać, że jest to dość ciekawe i nieprzewidywalne zakończenie. Tu należą się słowa pochwał dla scenarzystów, jak również, za dwie fantastyczne sceny retrospekcji. Szczególnie pierwsza z nich, w której zerwana stalowa linka przecina w pół bawiących się na pokładzie pasażerów, zapada na długo w pomięć. Jest to chyba jedna z najlepszych scen gore w ostatnich latach. Również dalsza część filmu obfituje w krew i mocne obrazy. Duża tu zasługa stojących na wysokim poziomie efektów specjalnych. Animacja statku, szczególnie w scenie zatonięcia, wypada bardzo realistycznie. Innym plusem jest świetna scenografia autorstwa Grahama „Grace” Walkera, który wcześniej pracował na planie takich filmów jak Królowa potępionych czy też Pitch Black. Wystrój Antonii Graza tworzy wspaniała atmosferę grozy i tajemniczości, którą dodatkowo potęguje doskonała ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Johna Frizzella (Trzynaście duchów, Alien: Ressurection).

Podobnie jak przy swoim poprzednim filmie, także i tym razem reżyser Steve Beck zadbał o dobrą obsadę. Może nie są to aktorzy z najwyższej półki, ale grają oni na dobrym poziomie, a ich kreacje są wiarygodne i realistyczne. Szczególnie Desmond Harrington wypada ciekawie w roli czarnego charakteru.

Podsumowując, Statek widmo to bardzo dobrze wykonany od strony fabularnej jak i technicznej oraz trzymający w napięciu horror, który powinien spodobać się przede wszystkim widzom, lubiącym bardziej nowe, cechujące się szybką akcją i montażem, widowiskowe obrazy, niż starsze produkcje. Niemniej jednak polecam go wszystkim miłośnikom kina grozy, gdyż jest to jeden z najoryginalniejszych obrazów ostatnich lat.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PAUL

 
     
 ::GALERIA::