::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Blady Strach

::
REŻYSERIA::
Alexandere Aja

::SCENARIUSZ::
Alexandere Aja,
Grégory Levasseur


::MUZYKA::
François Eudes
 
::ROK::
2003

::CZAS TRWANIA::
91 min.

::OBSADA::
Cécile De France
Maïwenn Le Besco
Philippe Nahon
Franck Khalfoun

::PLUSY::
+ Sceny morderstw
+ Dużo krwi
+ Muzyka
+ Zakończenie
+ Kilka wątków ze znanych horrorów
+ Aktorstwo (Marie i Alex)


::MINUSY::
- Nie straszy

::OCENA FILMU::
8,5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


HAUTE TENSION

 

Europa. Jeżeli chodzi o produkcje filmów grozy to niestety nasz kontynent jest daleko za takimi potęgami horrorowego show-biznesu jak Ameryka Północna czy Azja. Jednak ostatnimi laty coraz częściej kręcone są sceny budzące lęk i przerażenie właśnie na starym kontynencie. Oprócz włoskiego, dobrze znanego nurtu kina grozy ( za sprawą świetnego rzemiosła reżyserskiego-Lucio Fulci czy Dario Argento ) do tego wąskiego europejskiego grona tym razem trafiła Francja. To wszystko na skutek świetnej produkcji: "Haute Tension" w reżyserii Alexandra Aja.

Marie i Alex są koleżankami studiującymi na tym samym kierunku. Przed zbliżającymi się egzaminami postanawiają obie udać się do posiadłości rodziców Alex, gdyż tylko w taki sposób mogą w zupełnej ciszy oddać się całkowicie nauce. Jednak beztroski, sielankowy nastrój psuje tajemniczy mężczyzna, który dzwoni do drzwi w środku nocy. Ów przybysz okazuje się bezwzględnym, całkowicie pozbawionym uczuć mordercą. W brutalny sposób pozbawia życia właścicieli domu (matkę i ojca Alex) po czym już osieroconą dziewczynę zabiera ze sobą. Natomiast Marie, której udało się przeżyć masakrę, postanawia ruszyć za zabójcą w celu ratowania swojej przyjaciółki. Jak ten pościg za psychopatą się zakończy? Zapewniam, że finisz zaskoczy niejednego z Was.

Jest to debiut reżyserski Alexandra Aja jeżeli chodzi o horror. I w tym właśnie gatunku widać, że młody Francuz czuje się znakomicie. Nie każe nam długo czekac na rozwój akcji. Już po kilku minutach jesteśmy świadkami prawdziwej makabry. To co ujrzałem na ekranie mojego telewizora wielce mnie zaskoczyło. Sceny morderstw są bardzo brutalne a dla wielu wręcz moga okazać się szokujące. Krew leje się litrami, nawet po ekranie ( Evil Dead ). Zresztą nawiązań do innych znamienitych horrorów znajdziemy tutaj dużo więcej. Efekty specjalne i charakteryzacja to zdecydowanie najmocniejsza strona filmu. Od samego początku towarzyszy nam ciężki klimat. Taki nastrój zawdzięczamy stosownej muzyce adekwatnej do rozmaitych, wręcz męczących nasze uszy dźwięków. Kiedy widzimy mordercę dane jest nam słyszeć jedynie jego twardy, astmatyczny oddech i niepokojący odgłos kroków. Takie zabiegi w wielkim stopniu przyczyniają się do spotęgowania atmosfery grozy. Aktorstwo stoi na solidnym poziomie, niemniej na szczególną uwagę zasługują odtwórczyni roli Marie i Alex. Młode dziewczyny bez zarzutu wcieliły się w grające przez siebie postaci. Samo zakończenie jest tak zaskakujące, iż na pierwszy rzut oka widz jest kompletnie zdezorientowany ale to jedynie wpływa na jeszcze wyższą ocenę filmu.

Alexander Aja udowodnił, że potrafi stworzyć bardzo dobry horror: mroczny, zaskakujący, krwawy i brutalny. Kto lubuje się w takich właśnie produkcjach, śmiało może zabierać się za płytkę z "Heute Tension". Zachęcam do obejrzenia, gdyż ten film przebija wiele hollywoodzkich gniotów, które masowo wchodzą do naszych kin.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD
 
 


AUTOR:
PROCENCIK
 

 
 ::GALERIA::