SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

HILLS HAVE EYES 2 (2007) 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Wzgórza Mają Oczy 2

::REŻYSERIA::
 Martin Weisz

::SCENARIUSZ::
Wes Craven,
Jonathan Craven

::MUZYKA::
Trevor Morris

 

::OBSADA::
Jessica Stroup, Reshad Strik, Michael McMillian...

::KRAJ::
USA

::ROK::
2007

::CZAS TRWANIA::
 89 min.


 
 

I tak oto mutanty powróciły, w mocnej aczkolwiek nie idealnej kontynuacji, ale zacznijmy od początku. Z góry ostrzegam przed drobnymi spoilerami!

Film rozpoczyna się od szokującej sceny porodu, widzimy młodą dziewczynę, która rodzi mutanta, a później zostaje zabita. Taki sam los czeka zespół naukowców przebywających na pustyni. Żołnierze z Gwardii Narodowej mają w drodze powrotnej zatrzymać się i dostarczyć im sprzęt, na miejscu okazuje się, że w bazie naukowej nie ma nikogo, a potworne mutanty  rozpoczynają polowanie na bogu ducha winnych ludzi…

    

Film zadziwił mnie dużą dawką gore. Zobaczymy tu postrzały, amputacje, upadki z wysokości, gwałty itd. Z gwałtem mieliśmy już do czynienia w pierwszej części, kiedy to Lizard zaatakował Brendę, teraz gwałcił Papa Hades, według mnie brutalniej i bardziej szokująco. Oglądając krwawe sceny byłem pod wrażeniem ich precyzji, krew lała się litrami. Film ma też u mnie dużego plusa za akcję, cały czas coś się dzieje, nie ma czasu na spuszczenie oczu z ekranu. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że Weisz nie przybliżył nam bardziej historii żołnierzy, przez co nie mogliśmy się z nimi utożsamić, lub im kibicować w walce o przetrwanie (jedynie poznaliśmy Missy, wiedząc że ma synka mogliśmy śmiało trzymać za nią kciuki).

    

Podobało mi się przeniesienie akcji do kopalni, te klaustrofobiczne miejsca mogą przyprawić o ciarki, bohaterzy muszący prześlizgiwać się przez ciasne tunele i labirynty korytarzy, przypominają nam sceny z filmu „Zejście”. Dobrym posunięciem reżysera było przedstawienie wnętrza kopalni, czyli po prostu domu morderczych kanibali. Zobaczyliśmy gdzie chowają jedzenie, Weisz nie oszczędził nam widoku nóg i rąk wiszących na hakach, korpusów i pourywanych palców. Był nawet specjalny pokój, w którym gwałcili kobiety, a następnie przywiązywali na dziewięć miesięcy i oczekiwali porodu nowego członka morderczej rodziny. Jeżeli chodzi o aktorstwo to jest znośnie, nie wybija się na wyżyny tak jak w pierwszej części. W rolę Missy wcieliła się Daniella Alonso, która ma na koncie „Drogę bez powrotu 2”, Amber zagrała Jessica Stroup, którą mogliśmy oglądać w niskobudżetowym filmie „Krwiożercze wampiry”, Davida Napoli grał Michael McMillian, którego można było podziwiać w serialach „Weronika Mars” i „Firefly”, a za brawurową kreację Papy Hadesa odpowiada Michael Bailey Smith występujący wcześniej we „Wzgórza mają oczy” (jako Pluto) i „Koszmar z ulicy Wiązów 5”.

    

Parę słów należy poświęcić mutantom, to jakby nowe pokolenie, w pierwszej części poznaliśmy tych mieszkających w domkach testowych na zewnątrz, a w kontynuacji tych zamieszkujących podziemne kopalnie. Te mutanty mają większe zniekształcenia, są bardziej brudni i brutalni. Poznajemy Papę Hadesa, przywódcę całego klanu, jest najbardziej groźny i nie zna litości. To on zajmuje się zapładnianiem porwanych kobiet. Hades jest bardzo silny, nie daje się tak szybko pokonać. Chameleon jest tak brudny, że zlewa się ze swoim otoczeniem. Po części jest normalny, po części zaś pokryty bąblami. Te wszystkie bąble i czyraki pokryte brudem i błotem wyglądają jak powierzchnia skały. Hansel jest najprzyjemniejszym z mutantów, ma bardzo zniekształconą twarz i trzyma się na uboczu. Ma w sobie coś co pozwala mu dostrzec cierpienie innych, emocjonalnie ma 8-9 lat, a w rzeczywistości dobija do czterdziestki. Do nowego klanu mutantów należą też jeszcze, Stabber, Grebber i Letch. Mordercy mieli świetną charakteryzację, którą zawdzięczają ekspertom z KNB.

    

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić kontynuację hitu z 2006 roku. Fani jedynki i miłośnicy krwawego kina z pod znaku gore, na pewno wyjdą z kina zadowoleni, a reszta? Może poczuć lekki niesmak, ale na pewno nie będzie narzekać na nudę. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać na trzecią część i mieć nadzieję, że będzie oryginalna i wniesie coś nowego do serii.


 

::PLUSY::
+ nowy klan mutantów
+ motyw muzyczny z pierwszej części
+ gore
+ akcja

::MINUSY::
- dialogi
- aktorstwo
- za małe przedstawienie bohaterów
- zakończenie


::OCENA FILMU::

6,5/10   


 

   

AUTOR: DEJW