SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

HOUSE BY THE CEMENTARY 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Dom Przy Cmentarzu

::REŻYSERIA::
Lucio Fulci

::SCENARIUSZ::
Lucio Fulci

::MUZYKA::
Walter Rizzati

::OBSADA::
Catriona MacColl, Paolo Malco, Ania Pieroni...

::KRAJ::
Włochy

::ROK::
1981

::CZAS TRWANIA::
87 min.


 
 

Kocham włoskie kino. Nie będę ukrywał, że długo mi zajęło przekonanie się do wszystkich uroków i smaczków jakie się w nim znajdują, jednak po jakimś czasie zacząłem doceniać, a nawet wchłaniać produkcje z tego kraju. Kolejną pozycją, którą obrałem na celownik był „Dom przy cmentarzu”.

Prof. Norman Boyle wraz ze swoją rodziną przeprowadza się do niewielkiego miasteczka New Whitby w celu kontynuowania badań swojego poprzednika – prof. Petersona. Jednak po pewnym czasie od przeprowadzki zaczynają mieć miejsce dziwne rzeczy, które związane są z niezbyt jasną przyczyną śmierci Petersona.

Lucio Fulci jest wielkim reżyserem o czym kilkakrotnie udowodnił. Również i w „Domu przy cmentarzu” ustanawia on wysoką poprzeczkę. Pierwsze co rzuca się w oczy to sceneria, która jest po prostu rewelacyjna. Niewielkie miasteczko, opuszczony dom oraz otaczający go las naprawdę dodają uroku i budują nastrój w filmie. Gore również prezentuje się znakomicie – otwierająca scena (jak również pozostałe) pokazuje nam talent Fulciego jeżeli chodzi o brutalność. Fabuła może i jest nieco oklepana, ale w tym przypadku można przymknąć na to oko. Z kolei razi mnie gra aktorska  - fakt w kinie włoskim jest to swego rodzaju pięta achillesowa, jednak w tym przypadku jest to naprawdę lekka przesada. Podobnie angielski dubbing i nieustannie powtarzający się (drażliwy) motyw muzyczny  sprawiają że mamy ochotę wyłączyć film.

„Dom Przy cmentarzu” jest to kolejna dobra produkcja Luciego Fulci.  Dla fanów reżysera jak i kina włoskiego jest to pozycja obowiązkowa. Z kolei dla zwykłych horrormaniaków film na dosyć dobrym poziomie z nietuzinkowym zakończeniem. 

::PLUSY::
+ sceneria
+ gore
+ zakończenie
+ nie nudzi

::MINUSY::
- gra aktorska
- angielski dubbing
- muzyka
- niekiedy irytujące zachowanie bohaterów

::OCENA FILMU::
7
/10 

   

AUTOR: SOK