::INFORMACJE::




::TYTUŁ POLSKI::
Inwazja Łowców Ciał

::
REŻYSERIA::
Philip Kaufman

::SCENARIUSZ::
W.D. Richter

::MUZYKA::
Denny Zeitlin


::ROK::
1978

::CZAS TRWANIA::
 111 min.

::KRAJ::
USA

::OBSADA::
Art Hindle,
Brooke Adams,
Veronica Cartwright

::PLUSY::
+ Całość

::MINUSY::
- Klasyka!

::OCENA FILMU::
9/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


INVASION OF THE BODY SNATCHER '78

 

Najbardziej chyba charakterystyczną cechą horroru lat 50. jest jego integracja z formułą filmu fantastyczno-naukowego. Zło musiało pochodzić "spoza" świata znanego ludziom, by uwydatniać jeszcze bardziej swą obcość i usprawiedliwiać konieczność likwidacji. Dodatkowym argumentem przemawiającym za likwidacją Obcego była jego bezimienność. Zdepersonalizowane, często bezkształtne, nienazwane i agresywnie nastawione do ludzi…

Po wielkim sukcesie powieści Jacka Finneya, która sprzedała się w milionowym nakładzie oraz filmu "Invasion of The Body Snatchers" z 1956 roku, który stał się początkiem szeregu nawiązań, pod koniec lat 70-tych zdecydowano się na remake. Zadania podjął się Phillip Kaufman (m.in. "Poszukiwacze zaginionej arki", "Wschodzące słońce"...), który stworzył ponadczasową reprodukcję dorównując pod wieloma względami oryginałowi. Gromadząc na planie filmowym nieszablonową ekipę oraz zatrudniając aktorów, których popularność w ówczesnych czasach u szczytu uczyniły tą produkcję wyjątkową, co za tym idzie niezwykle kasową. Okrzyknięty przez krytyków jako najlepszy horror naukowy odznaczył się szeregiem kontynuacji, tworząc wzór godny do naładowania…

San Francisco, wietrzne miasto, uważane często za drugą stolicę Stanów Zjednoczonych, idealne miejsce na rozpoczęcie inwazji, mającej na celu niedostrzeżone wtargnięcie w rzesze przeciętnych obywateli. Tak można określić miasto, które staje się miejscem opadu tajemniczej substancji w formie deszczu, która zawiera w sobie zarodniki istot pozaziemskich. Owe stworzenia zniszczyły macierzystą planetę, zmuszeni do poszukiwania nowego domu niepostrzeżenie przekształcają niczego niepodejrzewających mieszkańców. Kolejne dni wywołują u części ludzi dziwne reakcje, ich znajomi bądź rodzina twierdzą, że ów ludzie mimo tego samego wyglądu nie są tym, czym byli wcześniej. Jedną z pierwszych mieszkanek, która zaczyna cokolwiek podejrzewać jest Elizabeth, która zauważa u swojego męża brak ludzkich odruchów, jego zachowanie jest sztuczne, bezosobowe. Jednak, gdy publicznie obwieszcza na jednym z bankietów promujących kolejną pozycję naukową jednego z psychiatrów, że jej mąż z dnia na dzień stał się dla niej obcą osobą, otoczenie zaczyna traktować ją z dystansem. Jedyną osobą, która próbuje jej pomóc jest Matthew, przyjaciel oraz współpracownik, razem, bowiem pracują w miejski oddziale sanepidu. Wspólnie zaczynają obserwować społeczeństwo, które powoli przemienia się w bezduszne istoty pozbawione osobowości. Próbując rozwiązać zagadkę metodami naukowymi nie są świadomi czyhającego na nich niebezpieczeństwa. Wkrótce zwraca się do nich z pomocą małżeństwo, które prowadzi salon odnowy biologicznej, bowiem w jednej z kabin odkryli zwłoki mężczyzny, jednego z klientów, które w dziwny sposób się rozkładają a obok formuje się zarodek w formie strąku przypominający płód. Po przybyciu na miejsce naukowcy pobieżnie badają zwłoki, jednak to, co odkryli zaprzecza wszelkim racjonalnym założeniom ówczesnej nauki, bowiem podczas sny powstaje biologiczna replika człowieka, natomiast pierwowzór w formie żywiciela zostaje rozłożony na budulec nowej istoty. Wkrótce uświadamiają sobie, że są nielicznymi, którzy pozostają przy życiu, jednak pomoc z zewnątrz skutecznie jest blokowana przez obce formy. Stanowiąc mniejszość starają się rozwikłać fenomen tajemniczej inwazji obcych istot unikając przy tym bezpośredniego kontaktu bądź śmierci. Pozostając w ukryciu odnajdują sposób na wtopienie się w szeregi obcych form, odkrywają olbrzymią plantację, na której hodowani są… Walka ze snem, walka z obcymi, walka z własnymi emocjami, to i wiele więcej… A ty jakbyś chciał zawładnąć Ameryką od razu zaatakowałbyś Waszyngton, czy raczej wślizgną się bocznym wejściem?

Paul Kaufman w swoim dorobku posiada wiele filmów akcji, przygodowych, lecz większość widzów kojarzy go właśnie z tym horrorem. Fenomenalne zjawisko masowego odwiedzania kin nastąpiło właśnie po premierze tego filmu, który na stałe pozostał w pamięci widzów różnych pokoleń. Wszystko to rozpoczęło się od niewinnej propozycji Roberta H. Solo, który podczas jednej z nowojorskich gal rzucił luźne stwierdzenie na temat naukowego podejścia do tematyki w filmach grozy. Po dłuższej konwersacji obydwaj panowie doszli do wniosku, że nikt podczas długiej przerwy od premiery nie zdobył się na odwagę, by teorie naukowe powiązać z fikcją literacką, jak sam rezyser wspomina w wielu późniejszych wywiadach od zawsze by zafascynowany twórczością Jacka Finneya, która dała początek temu niezwykłemu przedsięwzięciu. Zatem powstał scenariusz, uzyskano nieznaczne środki finansowe, które pozwoli ruszyć z produkcją. Wraz z kręceniem zdjęć gwiazd przybywało, dzięki czemu mamy możliwość podziwiać wiele sław ówczesnego jak i współczesnego kina. Przy niewielkim nakładzie stworzono ciekawe efekty wizualne, między innymi ów otoczki, z których wykluwały się stwory powstały z połączenia cienkiego lateksu, różnego rodzaju tkanin oraz tektury, które pokryte były olejem spożywczym, za pomocą gry świateł uzyskano znakomity efekt, który na długo jeszcze pozostawał nowatorski. Denny Zeitlin skomponował muzykę ilustracyjną, która idealnie współgra z obrazem. Po mimo wielu trudności wykorzystano jako tło akcji ulice San Francisco oraz wspaniałe budowle, między innymi budynek United Artist - wytwórni, która wyprodukowała film. Warto zwrócić uwagę na atmosferę, która od samego początku wprowadza widza w świat niepewności, spekulacji oraz nagłych zwrotów akcji. Całość utrzymuje spójne tępo akcji, każda scena jest uzależniona od poprzednich wydarzeń a zakończenie podwaja element zaskoczenia pozostawiając na długo na twarzy widza zaskoczoną minę. Moim zdaniem jest niezwykle wciągająca pozycja, pełna wartkiej akcji, niezapomnianych kreacji, sprawnie zrealizowana, po mimo upływu wielu lat nadal cieszy oko widza, który na nowo może przeżywać losy świata w obliczu zagłady. Naprawdę dobre kino… Polecam.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 



::GALERIA::