::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
To

::
REŻYSERIA::
Tommy Lee Wallace

::SCENARIUSZ::
Lawrence D. Cohen, Tommy Lee Wallace

::MUZYKA::
Richard Bellis

::ROK::
1990

::CZAS TRWANIA::
193 min.

::OBSADA::
Olivia Hussey
Laura Harris
Richard Masur
Tim Curry

::PLUSY::
+ Jedna z najlepszych ekranizacji S. Kinga
+ Gra aktorów i muzyka
+ Klimat
+ Postać krwiożerczego klauna
+ Choć film jest długi to nie nudzi


::MINUSY::
- Czasami może denerwować przeplatanie się dwóch różnych czasów (dzieciństwo i dorosłość)

::OCENA FILMU::
7/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


IT

 

Derry to typowa mała miejscowość w Ameryce. Żyje tam grupka przyjaciół, która zakłada klub nieudaczników. Należą do niego: Richie, Eddie, Stan Beverly, Mike, Ben i Bill. Dziwnym trafem cała ta siódemka przeżywa ten sam koszmar, który zapada im głęboko w pamięć, a mianowicie do miasta, jak co trzydzieści lat przybywa stwór z „piekła”, który wciela się w postać klauna. Z pozoru wygląda na miłego człowieka, ale tylko do czasu. Ów klaun musi pożywiać się dziećmi, żeby przeżyć, ale nie pójdzie mu tak łatwo, gdy naprzeciw stanie mu siódemka nieudaczników. Walka rozstrzygnie się w kanałach, tam gdzie żyje klaun. Dzieciaki dadzą mu popalić i wyślą z powrotem skąd przyszedł. Jednak dla nich to jeszcze nie koniec koszmaru, trzydzieści lat później wszystko na nowo się powtórzy, ale kto wygra teraz…

Czy można było by uwierzyć, że jakiekolwiek miasteczko jest nawiedzane przez istotę, która przywdziewa postać Klowna i to w odstępie co trzydzieści lat, jednak to jest prawda. Darry to na pozór tylko spokojna miejscowość, gdzie każdy żyje spokojnie, wiedząc o straszliwych zbrodniach sprzed lat, i to, co się wydarzy. Nie istnieje tam pomoc sąsiedzka, czy nawet rodzinna, tylko każdy myśli o sobie, żeby przeżyć. Właśnie tak zakręcona jest fabuła, która oparta jest na powieści Stephena Kinga. I najśmieszniejsze jest to, że tytułowe IT wciela się w postać klauna, który zawsze potrafił rozśmieszyć ludzi, brany był za osobę, która jest z pozoru dobra.

Film ten składa się, jak gdyby z dwóch części, przeplatanych, co chwilę ze sobą. Pierwsza opowiada dzieje siódemki nieudaczników w dzieciństwie, czyli to wszystko, od czego się zaczęło. A druga część przenosi nas trzydzieści lat, do przodu, gdzie IT znowu zaczyna swoje śmiertelne żniwo. Efekty specjalne, choć występują to jest ich tak mało, że trudno je nawet zauważyć. Lecz nie mówię, że te, co zobaczymy są kiepskie, razem połączone z muzyką dają niezły efekt. Dzięki muzyce film ten od początku do końca nie pozwala się nudzić. Gra aktorów, no cóż, powiem tylko tyle, że dzieciaki zagrały lepiej od dorosłych, takie jest moje zdanie. Już pod koniec oglądania zaczynają denerwować sceny przeplatające teraźniejszość z przeszłością. Zaskakująca była jeszcze dla mnie końcówka, gdy IT okazał się być czymś w rodzaju dużego pająka. Kompletnie nie pasuje do reszty filmu, ale przecież Tommy Lee Wallace nie zmieni końcówki „IT” dla mnie.

„IT” jest jedną z lepszych ekranizacji filmu, na podstawie powieści Stephena Kinga. Wszystko w filmie jest w porządku, tylko czasami gra aktorów sprawia, jak gdybyśmy oglądali jakiś amatorski film. Polecam wszystkim ten film, warto go obejrzeć, lecz dzieci i osoby lubiące klauny nie powinny go oglądać, bo w bardzo szybkim tempie zmienią zdanie o nich.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::