::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Mary Reilly

::
REŻYSERIA::
Stephen Frears


::SCENARIUSZ::
Christopher Hampton


::MUZYKA::
George Fenton

::ROK::
1995

::CZAS TRWANIA::
108 min.

::OBSADA::
Julia Roberts
Glenn Close
John Malkovich
George Cole
Kathy Staff

::PLUSY::
- John Malkovich!!!
- Zdjęcia
- Dźwięk
- Mroczny nastrój i klimat

::MINUSY::
- Niezbyt udana końcówka filmu
- Momentami nudny

::OCENA FILMU::
9/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


MARY REILLY

 

W końcu, po kilku latach oczekiwania, kilkakrotnie przemontowywany film Stephena Frearsa wg powieści Valerie Martin trafił wreszcie na ekrany. Niestety, widać doskonale, że końcowy rezultat to wynik bardzo niedobrego kompromisu. Powieść Martin jest jeszcze jedną wariacją na temat "Dr Jekylla i Mr Hyde'a" Roberta Louisa Stevensona, złudnie sugerującą, że punkt widzenia służącej /Julia Roberts/ wniesie coś ważnego w tą metaforyczna powieść o rozdwojeniu ludzkiej natury.

W filmie Freasa wygląda to jednak bardziej dojrzale i konsekwentnie. Mary Reilly to po prostu dobro - przerażone, pilne i wytrwale, w imię miłości zdolne do poświęceń. Siły zła są natomiast potężne. Klaustrofobiczna, pełna mroku inscenizacja nie pozostawia co to tego żadnych wątpliwości. Jekyll-Hyde w wykonaniu Johna Malkovicha jest przede wszystkim przekonywującym wcieleniem zła, jako wyzwolenia sił dzikiej destrukcji. Przez cały film zaznamy bardzo mrocznego klimatu, rodem z książki Stevensona, panującego wszechogarniającego mroku i szaleństwa, które z minuty na minuty staje się coraz większe, by z czasem przejść w niszczący obłęd. Aktorstwo stoi na bardzo wysokim poziomie, szczególnie rola Malkovicha jest rewelacyjna, nie wspominając o Roberts czy też Glenn Close.

Niestety, kłopot w tym, że ta opowieść o miłości cierpiącej i w końcu triumfującej, blisko finału przeistoczyła się w tuzinkowy, hollywoodzki horror, posługujący się rodem z widowisk typu "Predator".


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: CANGRE

 
     
 ::GALERIA::