::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Sprzedawca Śmierci / Sklepik Z Marzeniami

::
REŻYSERIA::
Fraser Clarke Heston

::SCENARIUSZ::
W.D. Richter

::MUZYKA::
Patrick Doyle
 

::ROK::
1993

::CZAS TRWANIA::
120 min.

::OBSADA::
Max von Sydow,
Bonnie Bedelia,
Amanda Plummer,
J.T. Walsh,
Ray McKinnon.

::PLUSY::
+ Muzyka
+ Obsada
+ Scenariusz


::MINUSY::
- Drobne niedociągnięcia w efektach specjalnych.

::OCENA FILMU::
8/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


NEEDFUL THINGS

 

Kolejna genialna próbka twórczości mistrza horroru – Stephena Kinga, w której zawarł nieszablonowość ludzkich zachowań w oparciu o temat, który już niejednokrotnie został wykorzystany w jego twórczości. W 1993 doczekała się adaptacji filmowej, która zachwycała znakomitymi kreacjami między innymi Maxa Von Sydow oraz Eda Harrisa pod tym samym tytułem co oryginał. Mimo odtwórczych plenerów pisarz zawarł szczegółowy opis zbiorowego szaleństwa mieszkańców fikcyjnego miasteczka Castle Rock.

Małe, spokojne miasteczko, położone na uboczu cywilizacji, niezwykła oaza, niczym schronienie przed demonami przeszłości, beztroskie życie mieszkańców kontrolowane przez zbory religijne i prawo, wydawałoby się, że owej harmonii nic ani nikt nie jest w stanie naruszyć. Sensacją okazuje się przyjazd tajemniczego starszego dżentelmena do miasteczka, który w sposób niejednoznaczny pragnie zrównać sobie przychylność przyszłych klientów „Sklepu Spełnionych Marzeń”. Leland Gond, osoba spełniająca marzenia małomiasteczkowych, nieco zacofanych mieszkańców zaoferuje każdemu wszystko o czym marzył, co stracił, co kiedyś miał... W zamian oczekuje przysługi, która przybiera postać niewinnego a zarazem niezgodnego z prawem żartu. Produkty zakupione w sklepie zniewalają kupującego, wprowadzając niewielkie zmiany w jego zachowaniu. Mieścina z dnia na dzień przeradza się w siedlisko zła i chaosu. Mieszkańcy przejawiają nasilającą się skłonność do zbiorowego szaleństwa i opętania. Przerażony szeryf jako jedyny dopatruje się związku łączącego irracjonalne napady okrucieństwa z otwarciem nowego sklepu w mieście. Jego właściciel wydaje się mieć przedziwny mistyczny wpływ na klientów... A mówiono o przedziwny znikaniu plemion miast wiosek w ubiegłych wiekach, teraz zło rozpoczyna kolejne krwawe żniwa a o czym ty marzysz?

Ekranizacji podjął się Fraser C. Heston jednak polscy widzowie mieli okazje obejrzeć tą niesamowitą opowieść po raz pierwszy dopiero w 1995r. Doskonała obsada gwarantowała sukces kasowy jak i merytoryczny jednak wielu widzów nie kojarzy tej pozycji. Pragnę jednak podkreślić iż film pomimo iż gości już na polskim rynku parę lat ostatnio doczekał się wznowienia na nośnikach DVD. Niesamowita sceneria wprowadza nas w osnute monotonią miasteczko, kryjące problemy, marzenia, pragnienia przeciętnych ludzi, którzy zostaną narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo. Na uwagę zasługuje również podkład muzyczny, który uzmysławia wydarzenia, które odgrywają się na ekranie, dostarcza niezwykłych odczuć, które protegują napięcie. Pomimo wielokrotnie powielanych schematów masowej histerii owa opowieść osnuta jest dozą psychologicznego podejścia, zagłębiając się w zakamarki ludzkiej podświadomości. Na całokształt składa się wartka akcja podkreślana niejednokrotnymi zmianami ujęć oraz doskonałą grą aktorów, którzy w swoim dorobku mają podobne produkcje. Niejednokrotnie komentowany, według nielicznych staje się największym osiągnięciem twórczości Kinga a co za tym idzie, doskonałym materiałem na scenariusz, które efekty śledzimy z zapartym tchem. Już dawno nie zdarzyło się by na planie zgromadzono tak nieszablonowych aktorów, całość podkreślono znakomitą muzyką i zamknięto doskonałym montażem. Jeżeli jeszcze nie widzieliście wyżej opisane pokrótce dzieła kinematografii według Kinga, zapraszam na seans… Naprawdę warto spędzić kilka miłych chwil przed ekranem…


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::