::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Nosferatu Wampir

::
REŻYSERIA::
Werner Herzog

::SCENARIUSZ::
Werner Herzog

::MUZYKA::
Popol Vuh
Charles Gounod

::ROK::
1979

::CZAS TRWANIA::
 106 min.

::OBSADA::
Klaus Kinski
Bruno Ganz
Roland Topor
Jacques Dufhilo
Walter Ladengast
Dan van Husen
Jan Groth
Carsten Bodinus
Martje Grohmann Hartingsveld
Johan te Slaa

::PLUSY::
+ Klaus Kinsky i inni aktorzy
+ Muzyka
+ Klimat (niepowtarzalny)


::MINUSY::
- Czasami Nudzi
- Zbyt przeciągnięta końcówka

::OCENA FILMU::
9,5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


NOSFERATU: PHANTOM DER NACHT

 

I am Master of Darkness
Gonna go without the bless
Live 'cause fear and blood exist
Still emerging from dark mist

Johnatan Harker wyrusza do Transylwani, by spotkać się z Hrabią Draculą, ponieważ hrabia jest zainteresowany kupnem domu w jego mieście. Przed podróżą do zamku, Johnatan dostaje mnóstwo ostrzeżeń od tamtejszych wieśniaków. Jednak i tak podążą ku swojemu celu. Na miejscu znajduje dziwnego mężczyznę, który okazuje się być hrabią. Jego dziwne zachowanie bardzo niepokoi Johnatana. Pewnego wieczoru, kiedy hrabia dostrzega zdjęcie żony Johnatana - Lucy, postanawia jak najszybciej udać się do miasta i zakupić dom. Podczas nocy wysysa krew z Johnatana i wyrusza do Virny. Razem z Draculą do miasta przybywa okropna zaraza i mnóstwo szczurów. Ranny Johnatan rusza na pomoc swojej żonie, lecz ta postanawia sama zatrzymać zarazę i zgładzić Draculę.

Remake „Nosferatu” F. W. Murnau'a z 1922 roku. Jeden z najważniejszych filmów w dorobku Wernera Herzoga. Dużym plusem tego filmu jest niesamowity klimat, trzymający nas w napięciu. Wszystko zaczyna się przerażającą muzyką i zdjęciami zwłok w różnym stopniu rozkładu. Potem widzimy Johnatana i jego żonę, który sam wyrusza do zamku Draculi. Cała posiadłość posiada niesamowity klimat tak jak i  sama postać hrabia. Tak to Klaus Kinsky, świetnie wcielił się rolę , tak trudną rolę.

Jak wiemy twórcy filmu wzorowali się na książce Stokera, stąd imiona postaci. Jednak sam wygląd hrabi Draculi w książce i w filmie znacznie się różni. W książce to niesamowicie przystojny dżentelmen, zaś w filmie twórcy w zupełnie inny sposób pokazali hrabiego. Dracula wygląda tak jak wyobrażali go sobie Słowianie. Zmęczonego, wyglądającego jak gad, groźnego krwiopijcę. Muzyka w filmie to w szczególności muzyka klasyczna, ulubiony gatunek Wernera Herzoga. Tak więc reżyser mógł w filmie wykorzystać swoja ukochaną muzykę, która niezwykle pasuje to całego klimatu tego filmu i sprawia że ekranizacja staje się niezapomniana. Najpiękniejsze elementy dźwiękowe możemy usłyszeć podczas ukazywania nam piękna przyrody tamtejszej okolicy. A więc film jest wspaniały. Ale czy ma jakiś minus? Tak według mnie w niektórych momentach nudzi i zbyt przeciągnięta jest końcówka, ale tych momentów jest bardzo mało. Podsumowując film ten jest pozycją obowiązkową dla każdego fana horroru.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: VIGGO

 
     
 ::GALERIA::