SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

PELICULAS PARA NO DORMIR: LA HABITACION DEL NINO
aka FILMS TO KEEP YOU AWAKE: THE BABY'S ROOM 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Pokój dziecięcy

::REŻYSERIA::
Alex de la Iglesia

::SCENARIUSZ::
Alex de la Iglesia,
Jorge Guerricaechevarria

::MUZYKA::
Roque Banos

::OBSADA::
Javier Gutierrez, Leonor Watling, Sancho Gracia...

::KRAJ::
Hiszpania

::ROK::
2006

::CZAS TRWANIA::
78 min.


 
 

Stary dom.
Młode małżeństwo z dzieckiem.
Dziwne odgłosy nocą.
Czy to się może dobrze skończyć?

Czwarty z kolei horror z serii 6 filmów, które nie dadzą ci zasnąć, wykorzystuje stary dobry schemat nawiedzonego domu. Trzeba przyznać, że ma niezwykle udany, klimatyczny początek, tak dobry, że w zasadzie film mógłby skończyć się po pierwszych kilku minutach. Dalej akcja rozwija się w poprawny, znajomy sposób – ktoś odwiedza nocą tytułowy pokój dziecka, elektroniczna niańka rejestruje tajemnicze odgłosy. Wezwana przez zaniepokojonych rodziców policja jest bezradna.

Pokój dziecięcy miał potencjał, by stać się typowym, ale porządnym filmem grozy. Tymczasem twórcy zdecydowali się, co wydaje się symptomatyczne w tej serii, zniszczyć całą „horrorowość” obrazu kolejnym motywem właściwym dla fantastyki naukowej. Kino zna co prawda bardzo udane połączenia s-f i horroru, z Obcym i Event Horizon na czele, ale mieszanie konwencji to sprawa delikatna, aby się udało, elementy jednej nie mogą zastąpić tej drugiej. Nic tak źle nie służy horrorowi, jak odarcie go z tajemnicy w połowie seansu. Tego właśnie dopuścił się niestety de la Iglesia.

Film ten można oczywiście obejrzeć, być może objaśnianie świata w horrorze fizyką kwantową znajdzie zwolenników. Poza tym zawsze dobrze jest mieć własne zdanie. Tym jednak, którzy przedkładają niesamowitość i grozę nad „mędrca szkiełko i oko” polecam odpuścić sobie seans po połowie. 

::PLUSY::
+ początkowa scena w opuszczonym domu
+ pierwsza połowa,...

::MINUSY::
- ...której klimat zostaje bezpowrotnie unicestwiony w drugiej zamieniając się w kiepską s-f

::OCENA FILMU::
5
/10 

   

AUTOR: KAROLINA GÓRSKA