::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Zjawa

::
REŻYSERIA::
Don Coscarelli

::SCENARIUSZ::
Don Coscarelli

::MUZYKA::
Fred Myrow,
 Malcolm Seagrave


::ROK::
1979

::CZAS TRWANIA::
88 min.

::OBSADA::
A. Michael Baldwin
Bill Thornbury
Reggie Bannister
Kathy Lester
Terrie Kalbus

::PLUSY::
+ Scenariusz i reżyseria
+ Postać Tall Man'a
+ Efekty specjalne
+ Muzyka, aktorstwo
+ Klimat
+ Miejsce akcji


::MINUSY::
- Małe nieistotne błędy

::OCENA FILMU::
8/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


PHANTASM

 

Film opowiada historię dwóch braci Mike’a (A. Michael Baldwin) i Jody’ego (Bill Thornbury), którzy przeszli niedawno rodzinną tragedię - stracili rodziców. Gdy już sytuacja się ustabilizowała, ginie jeden z najlepszych przyjaciół braci - Tommy (Bill Cone). Mike nie jest dopuszczony do pogrzebu, ogląda go zza krzaków. Gdy już jest po pogrzebie wielki człowiek sam bierze trumnę i wkłada do karawanu. Dziwi go to ogromnie. Mike wkrada się do domu pogrzebowego. W środku zostaje zaatakowany przez "trole" , wysokiego człowieka i małe mordercze kuleczki. Po ucieczce z cmentarza mówi o wszystkim bratu. Dom cmentarny jest bramą między piekłem a ziemią. Początkowo mu nie wierzy, ale z czasem, gdy zaczynają dziać się dziwne rzeczy, zaczyna mu wierzyć. Mike i Jody muszą stawić czoła wysokiemu człowiekowi (złodziejowi zwłok ludzkich), małym "trolom", i morderczym kuleczkom.

Don Coscarellido do filmu "Phantasm" (1979 r.) napisał scenariusz, wyreżyserował go, a później zmontował film. Można o min powiedzieć: "człowiek orkiestra". Fabuła filmu jest prosta: cmentarz, zwłoki, i ich złodziej, a także bohaterowie chcący ocalić świat przed zagładą. Cmentarz - brama piekieł, tego jeszcze nie było, ten oryginalny pomysł musiał wymyślić jeden z mistrzów kina grozy, bo po oglądnięciu tego filmu ma się takie wrażenie. Efekty specjalne pojawiają się w filmie, ale za dużo ich nie jest. Te co są to cieszą oko ( mordercze kuleczki ścigające swoje ofiary, dopóki dopóty i ich nie zabiją, wwiercając się w czaszkę lub w brzuch ; wybuchy itp. ). Gra aktorów bez żadnych wpadek. Angus Scrimm był najlepszy wcielając się w postać "Tall Mana", na pewno zostanie zapamiętana, nie tylko za swój wzrost, ale także za oryginalność. Postać ta jest symbolem tego filmu, tak jak każdy inny ma swojego bohatera np. Koszmar Z Ulicy Wiązów - Freddy, Piątek Trzynastego - Mayers. Muzyka elektroniczna, tworzy tak niesamowity klimat, że się nie chce odchodzić od telewizora, jest tak wspaniale dopasowana do akcji.

"Phantasm" jest to film bardzo dobry. Fabuła jakiej jeszcze nie było, wspaniała muzyczka, gra aktorów bez zarzutu. Po prostu nic dodać nic ująć. Film ogląda się bardzo dobrze. Taki film tylko polecić. Jeśli ktoś jeszcze tego filmu nie oglądał to czas najwyższy. POLECAM !!!


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::