::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Bal Maturalny

::
REŻYSERIA::
Paul Lynch

::SCENARIUSZ::
William Gray,
 Robert Guza Jr.


::MUZYKA::
Carl Zittrer,
Paul Zaza


::ROK::
1980

::CZAS TRWANIA::
87 min.

::OBSADA::
Leslie Nielsen
Jamie Lee Curtis
Casey Stevens
Anne-Marie Martin

::PLUSY::
+ Leslie Nielsen
+ Jamie Lee Curtis
+ Popularny
+ Oprawa dźwiękowa
+ Słynna scena ucieczki Wendy
+ Niby taki zwykły, a jednak ma coś w sobie


::MINUSY::
- Nie wyróżnia się czymś szczególnym
- Nie dla antyfanów JLC
- Pierwsze 40 minut filmu

::OCENA FILMU::
7/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


PROM NIGHT

 

Film zaczyna się w starym opuszczonym budynku, szkolnym. Właśnie tam małe dzieci (Jude, Nick, Kelly i Wendy) bawią się w grę: „Zabójca nadchodzi”. Między czasie przychodzi w to samo miejsce trójka rodzeństwa. Jedno z nich, Robin, opuszcza grupę i znika w murach obiektu. Wszystko było by dobrze, gdyby nie złośliwe dzieciaki, nieumyślnie wyrzucają dziewczynkę przez okno, mała umiera natychmiast. Wendy zmusza swoich przyjaciół milczeć. Jednak była tam jeszcze jedna osoba, o której obecności nikt nie wiedział, a ona widziała wszystko...

Następnie przenosimy się 6 lat później. Dorosłe już dzieci przygotowują się do najważniejszej nocy w ich życiu, mianowicie Balu Maturalnego. Wszystko idzie znakomicie, Kim, zarazem główna bohaterka jak i siostra zabitej dziewczynki, umówiona jest z przystojnym Nickiem, jedynym z winnych. Wredna Wendy postanawia się w jakiś sposób zmieścić na Kim za odbicie jej chłopaka. Jednak wszyscy są pełni szczęścia. Nie biorą nawet na poważnie tajemniczych telefonów od równie tajemniczego mężczyzny. Kiedy nadchodzi TA noc, wraz z nią przybywa też morderca, który bez skrupułów zabija sprawców śmierci małej dziewczynki. Czy komuś uda się przetrwać do końca ostatni w jego życiu Bal Maturalny?

Wiem, że opis fabuły jest bardzo skrótowy, ale przez moje lenistwo, muszę się zrekompensować mojemu serwisowi i pisanie 3. już recenzji może wykończyć... trochę. Powracając jednak do sprawy „Prom Night”, jak już wcześniej wspominałem jest to film, o którym wiele się słyszało, jednak jako horror nie wyróżnia się czymś szczególnym z powstałych w tamtych czasach slasherów. W chwili powstania porównywano go negatywnie z genialnym „Halloween”, zapewne z powodu wystąpienia w obsadzie jednego nazwiska, Jamie Lee Curtis, oczywiście. Od siebie dodam, że darze tę aktorkę wielkim szacunkiem i podziwiam ją, że potrafiła się wybić w Hollywood i przestać by ć kojarzona z matką. Dla przypomnienia zaznaczę, iż matką Jamie była Janet Liegh, słynna Marion z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka. Mimo, to ten obraz ma coś w sobie, co nie pozwala oderwać wzroku od ekranu. Prawdopodobnie każdy znajdzie coś dla siebie w tym filmie. Mnie osobiście najbardziej podobała się scena kiedy Wendy ucieka przed mordercą i kiedy ten ma już ją na ”celowniku”, ta zwinnie wymyka mu się. Takich scen jak ta, bądź podobnych jest tutaj trochę, jednak jest to liczba niewielka.

Niestety, cała akcja obejmuje tylko scen y mordu, ponieważ przez pierwsze 40 minut, nic tak naprawdę nie nie dzieje. Nasi bohaterzy przygotowują się Balu, prowadzą rozmowy, gdzieś się umawiają. Zwykłe życie nastolatków. Warto jednak to przejść, nie tylko aby dowiedzieć się kto tutaj w końcu jest zabójcą. Od strony technicznej, wszystko jest OK. Nie będę się wypowiadał na ten temat, tak jak poziomu aktorstwa i bezsensownie przedłużał recenzję, chociaż by nazwiskami aktorów . Natomiast jeśli chodzi o muzykę, to stoi na bardzo wysokim poziomie. Właściwie oprawa dźwiękowa jest wizytówką całej serii „Balu Maturalnego”. Więcej uwag nie mam jeśli chodzi o ten film, więc czas już kończyć.

„Prom Night” można umieścić w kategorii tzw. „mocnych średniaków”. Klasyk to na pewno nie jest, ale świadomość, iż się go obejrzało, sprawia przyjemność. Polecam film miłośnikom horroru i nie tylko, ponieważ jak już wcześniej wspominałem każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie. Pełna siódemeczka!


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: DICK

 
     
 ::GALERIA::